صفحه نخست -
  • سید حسین احمدی سلیمانی یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد ملی هر کشوری، فولاد و صنایع فلزی آن است؛ به همین دلیل است که فولاد یکی از اصلی‌ترین مساله تحریم‌ها محسوب می‌شود. صنایعی چون خودرو، پتروشیمی و فولاد رابطه مستقیم با رشد جامعه، میزان اشتغال و... دارد. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا درست نشانه گذاری شده است اما بدین معنا نیست که بتواند چرخ تولید فولاد کشور را از حرکت باز دارد.

  • سیدحسین ثنایی‌نژاد باران که تند شد و مدت زیادی بارید به گمان اینکه حتما در دره های اطراف مشهد سیل جاری شده است راهی آن مناطق شدم. دره زشک اولین مقصدم بود. به منطقه خطر که رسیدم نیروی انتظامی راه را بسته بود و به کسی اجازه عبور نمی داد. منطق کار درست بود! حفظ امنیت مردم در برابر سیلی که هر لحظه بیم آن می رفت خسارت بیشتری وارد کند و جان عابرین را به خطر اندازد. با نشان دادن کارت شناسایی خود و بیان اینکه برای مطالعه سیل عازم منطقه هستم از فرمانده آنها اجازه عبور گرفتم.

  • شایان حسینی راد- عمر کاری شورای پنجم به نیمه رسید. شورای شهر مشهد در حالی نیمی از راه خود را پشت سر گذاشته که ادعای فراوانی مبنی بر تحقق بسیاری از وعده‌ها و تغییر چهره شهر مشهد دارد. بررسی این ادعا از آنجا که همیشه مصاحبه‌ها و وعده‌ها و بیانیه‌ها در دسترس و همچنین اقدامات انجام‌شده عموماً مشهود است، کار چندان دشواری نیست هرچند که به زمان بیشتر و بررسی‌های کارشناسی و نقد منصفانه صاحب‌نظران احتیاج است.

  • افسانه آشفته - صادرات کالا با خدمات تفاوت جدی دارد؛ خریدار کالای صادراتی یک جسم فیزیکی را دریافت می‌کند و دیگر نگرانی بابت معامله وجود ندارد اما صادرات خدمات فنی و مهندسی هم‌جنس مابقی کالاهای صادراتی نیست و ممکن است که ماه‌ها و سال‌ها از آن استفاده شود و مشتری با آن در ارتباط باشد.

  • زهرا صفدری- نشست امسال رئیس اتاق بازرگانی ایران و خراسان رضوی با خبرنگاران مشهد، حال و هوایی متفاوت نسبت به سالهای گذشته داشت؛ در این دیدار که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار برگزار شد، خبری از پرسش و پاسخهای اقتصادی خبرنگاران از نفر اول پارلمان بخش خصوصی ایران نبود و جلسه به سمت خواسته ها و دغدغه های حوزه خبری از اتاق بازرگانی سوق پیدا کرد؛ موضوعی که البته با استقبال و ابراز خرسندی غلامحسین شافعی همراه بود.

  • دنیای اقتصاد، سعید کریمپور- طبق تصمیم سرپرست سازمان توسعه تجارت و به پیشنهاد بخش خصوصی، یک درصد از مشوق‌های صادراتی به برنامه جهش صادراتی زعفران اختصاص می یابد. این قولی که بود که محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در نشست کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی به فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران داد.

  • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- گلایه صادرکنندگان خراسان رضوی از سیاستگذاری‌های غلطی که در حوزه تجارت اتفاق می افتد و موجب اختلال در کار آنها شده و دفاع سرپرست سازمان توسعه تجارت از عملکرد این سازمان چکیده ای است از آنچه در دومین نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گذشت.

  • معاون اول رئیس‌جمهور پنجشنبه 17مردادماه برای افتتاح ادامه مسیر خط ۲ و همچنین آغاز عملیات اجرایی خط ۴ قطارشهری به مشهد سفر کرد. با حضور اسحاق جهانگیری 3431 میلیارد تومان طرح در خراسان رضوی بهره‌برداری و ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح نیز کلنگ زنی شد. همچنین بهره‌برداری از فاز سوم خط 2 قطار شهری با 13 ایستگاه و 3300 میلیارد تومان صورت گرفت و به این ترتیب شمال مشهد به جنوب آن در بولوار پیروزی متصل شد. بهره‌برداری از ایستگاه‌‌های الندشت و کوهسنگی خط 2 نیز در شهریور ماه امسال صورت می‌گیرد.

  • تشکیل کمیته ای ویژه متشکل از دو نماینده کمیسیون صنایع و معادن مجلس با دو نماینده از سوی استاندار خراسان رضوی برای جمع بندی مشکلات صنعت و معدن این استان و چاره جویی برای رفع آن مشکلات را میتوان مهمترین دستاورد و نتیجه شصت و هشتمین نشست شورای گفتگوی خراسان رضوی دانست؛ وعده ای که از سوی عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس داده شد.

  • بیش از 70 درصد دارایی‌های فعالان اقتصادی دارایی معنوی است محمدعلی میرزایی مدیرعامل موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان گفت: مدیران امروزی و هوشمند و صاحبان کسب و کاری که به آینده نظر دارند به برند و برندینگ توجه ویزه‌ای دارند. بیش از 70 درصد دارایی‌های شرکت‌ها دارایی‌های معنوی است. برند نیز یکی از ارکان اصلی دارایی‌های معنوی کسب و کارهاست. مجموعه پلکان نیز بیش از یک دهه در زمینه حقوق برند و مالکیت فکری فعالیت داشته است.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها