صفحه نخست -
 • توقف ساخت و ساز در مشهد

  ۲۶ فروردین ۱۳۹۹

  دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- همزمان با شیوع کرونا در مشهد و تعطیل شدن بسیاری از مشاغل در این کلانشهر، بسیاری از پروژه‌های ساختمانی هم تعطیل شد و کارگران ساختمانی و روزمزد از اقشاری هستند که در این روزها خانه‌نشین شده‌اند. اما این تنها یک روی سکه ساخت و ساز و مسکن در مشهد است؛ از یک طرف پروژه‌های ساختمانی تعطیل شده و از سوی دیگر، معاملات مسکن در این کلانشهر کاهشی 90 درصدی را داشته و این یعنی بخش مسکن عملا زمینگیر شده است.

 • جیب خالی گردشگری

  ۲۶ فروردین ۱۳۹۹

  دنیای اقتصاد، حوریه جمالی پور- شیوع کرونا اقتصاد تمام دنیا را تحتالشعاع خود قرار داده و یکی از آسیب‌پذیرترین بخش‌ها در این میان، اقتصاد گردشگری است.در آغاز بهار و تعطیلات نوروزی، بخش گردشگری یکی از پرکارترین حوزه‌ها در اقتصاد ایران به شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت با پایان یافتن تابستان و اتمام پیک سفرهای تابستانی؛ اماکن گردشگری، تفریحی و اقامتی پاییز و زمستان خود را به امید رونق دوباره کسب و کار خود در پیک سفرهای نوروزی می‌گذرانند؛ اما انتشار ویروس کرونا درست در همین روزها همه محاسبه‌ها را برهم زد. هتل‌ها و اماکن اقامتی مشهد به دستور ستاد مبازره با کرونا و استاندار از اواسط اسفندماه و ییلاقات طرقبه و شاندیز و رستوران‌ها و اماکن این منطقه هم از اواخر اسفندماه تعطیل شد.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- 19 اسفندماه بود که پیشنهادات بانکی، بیمه ای و مالیاتی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی برای حمایت از بنگاههای اقتصادی به شورای گفتگوی مرکز و سپس به هیات دولت ارسال شد و پس از آن، طبق تاکید غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، مقرر شد دبیرخانه شورای گفتگوی خراسان رضوی در سطح وسیعتری اقدام کند و کسب و کارهای آسیبهای دیده از کرونا را شناسایی و راهکارهای پایداری کسب و کارها در کوتاه مدت، بلندمدت و حوزه‌های ملی و استانی را ارائه دهد.

 • دنیای اقتصاد، مریم سروش- «کرونا» یک شوک بزرگ برای اقتصاد کشور است. اشتغال و سرمایه‌گذاری که تا پیش از این به واسطه چالش‌های اقتصادی و تحریمی در خطر قرار گرفته بود؛ حالا به بحرانی جدی‌تر گرفتار آمده است.

 • در اوج روز های کرونایی و بیکاری بسیاری از کارگران روزمزد و سرگذری و رستوران ها ، هتل ها ، مغازه ها و... جدال دستمزد ۹۹ بین دولتمندان و کارگران که عمدتا در سازمان ها نهادها ، بنگاه های دولتی و خصولتی -که به نوعی متصل ریشه درخت بودجه کشور شاغل هستند- پس از مدتی آنگونه که گفته می‌شود با نارضایتی نماینده کارگران و با تعیین مبلغی به پایان رسید .

 • شیوع بیماری کرونا تلنگری بود بر اینکه سطح کارآمدی و برنامه‌های آینده پژوهانه عملیاتی در شرایط بحران را ارزیابی کنیم. آنچه تاکنون شاهد آن بودیم به هیچ عنوان با ادبیات آینده پژوهی همخوانی نداشته است چراکه همه گوینده هستیم و هیچ گوش شنوایی وجود ندارد؛ همه عالم به همه امور هستیم و هیچکس لایق نقد گفتار و کردار ما نیست. دوماه پیش و قبل از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران که پویش همدردی با شهروندان ووهان نیز در نمایشگاه برپا بود، همه از شیوع بیماری کرونا مطلع بودیم و تا امروز که دوماه از آن روز می‌گذرد، همچنان به دنبال راه حل و برآوردها در این خصوص هستیم. زمانی که به فکر ووهان بودیم، بایستی به فکر ایران مبتلا نیز می‌بودیم.

 • شیوع ویروس کرونا از شهری در چین به بیش از هشتاد کشور جهان در زمانی کوتاه نشان داد که بشر متمدن تا چه اندازه آسیب پذیر است. تمام این همه علم و تکنولوژی که ما را تا اعماق فضا برده و رازهای بسیاری از هستی را گشوده، در برابر یک موجود میکروسکوپی عاجز ماند و نتوانست با سرعت لازم چاره ای برای این بیچارگی بیابد.

 • دنیای اقتصاد- حسن جعفری معاون استاندار خراسان رضوی از ممنوعیت ورود مسافر از استانهای پرخطر (به لحاظ شیوع کرونا) خبر داده اما طبق اخبار رسیده به دست ما، برنامه سفر قطارها از تهران به مشهد برای پیک نوروزی اعلام شده و روزانه دست کم 4 رام قطار بین این دو کلانشهر در حال تردد است و این درحالیست که تهران از استانهای پرخطر به شمار می‌رود؛ ورود خودرو از شهرهای مختلف هم به مشهد همچنان صورت می‌گیرد و خبری از قرنطینه نیست.

 • دنیای اقتصاد، افسانه آشفته- امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که اطلاعات ارزش بسیاری دارد و معیاری برای سنجش است؛ اخبار اقتصادی از آن دست اخبار جذاب و پرطرفداری است که همواره مخاطبان خود را به ویژه در دورانی که کرونا بر اقتصاد دنیا سایه افکنده است، دارد. بنابراین این الزام را به وجود می‌آورد که مدیران اقتصادی وضعیت کنونی را به خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی تشریح کنند.

 • دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- فعالان اقتصادی میگویند بخش خصوصی در این روزهای سخت، با ایفای مسئولیت اجتماعی خود در کنار مردم و پیگیر حل مشکلات آنهاست و چشم انتظار اقدامات دولت و دیگر نهادها نیست.

نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها