رابطه حل معضل ترافیک مشهد و اوراق مشارکت

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ کد خبر : 824
ترافیک، معضلی که مشهد با میزبانی حدود 27 میلیون زائر و گردشگر از سراسر جهان در سال، هنوز در طول سال‌ها و برخلاف همه تمهیدات با آن روبه‌روست و از جمله مطالبات اصلی زائران و شهروندان مشهدی حل این مشکل است.

تابستان در راه است و سفره زیارتی مشهدالرضا با تعطیلی مدارس گشوده می‌شود و از اقصی نقاط کشور دل‌های عاشق رهسپار این شهر می‌شوند و اما زائران و گردشگران در اولین گام از سفر با گره‌ای به نام ترافیک روبه‌رو می‌شوند  که اجرای طرح زوج و فرد در محدوده حرم رضوی نیز رضایت اغلب آنان را جلب نکرده است.
مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری محترم نیز با درک اهمیت معضل حمل‌ونقل در مشهد از شورای اسلامی شهر و شهرداری اجرای برنامه‌های ویژه‌ را خواستار شدند و در این میان شهرداری و شورای شهر احداث خطوط مترویی در این شهر را علاج واقعه دانستند.
در بزرگترين شهر زيارتي کشور روزانه 100 هزار نفر با قطار شهري جابه‌جا مي‌شوند و توسعه اين خطوط در حالي مي‌تواند گره‌گشاي بسياري از مشکلات اساسي اين شهر باشد که منابع مالي لازم براي ساخت اين خطوط از سوي دولت تزريق شود.
شورانشینان مشهد اعلام کردند با فهرست بهای سال جاری، خط 3 اعتباری بالغ بر 4500 میلیارد تومان نیاز دارد و برای دستیابی به این منبع مالی فروش مرحله دوم اوراق مشارکت خط سه قطار شهری مشهد در روزهای پایانی بهار 94 آغاز خواهد شد.
اين روزها شهرداري اين شهر با موافقت بانک مرکزي و انتشار اوراق مشارکت به مشارکت مردمي و جمع‌آوري سرمايه‌هاي خرد چشم اميد دارد تا از اين طريق بتواند 250 ميليارد تومان وعده دولتي را نيز در این مرحله محقق کند.
مشهدی‌های عزیز درصورتی‌که مفهوم و منفعت این مشارکت را دریابند قطعا قدم‌های محکمی به سوی بانک‌های شهر مشهد بر خواهند داشت تا در تحقق این پروژه همزمان با سود مادی به اجر معنوی در راستای تسهیل خدمت‌رسانی به زائران بارگاه رضوی نیز دست یابند و صد البته در سالی که رهبر معظم انقلاب بر همدلی و همزبانی مردم و دولت تاکید داشته‌اند این شعار را تحققی عملی ببخشند.
* کارشناس اقتصادی و مشاور معاونت اقتصادی شهرداری مشهد

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۱۰:۵۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها