نشست نائب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی با خبرنگاران برگزار شد:

دلارهای نفتی و مشکلات اقتصادی

۱۳ آذر ۱۳۹۳ کد خبر : 61
نائب رئیس اتاق بازرگانی استان در نشست خبری با عنوان هم‌اندیشی همایش فرصت‌یابی موضوع کسب و کار در جمع خبرنگاران به تشریح وضعیت و مشکلات اقتصادی پرداخت.

به گزارش خبرنگار اقتصاد شرق، محمد سیادت با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در سالهای اخیر، گفت: کشوری که به دلارهای نفتی تکیه کند، سرنوشتش اینگونه می شود. اقتصاد ایران در 50 سال گذشته، تحت تاثیر کنترل مصنوعی نرخ ارز از طریق تزریق دلارهای نفتی و صرف آن در واردات کالاهای مصرفی بوده و در این میان سهم اندکی به کالاهای سرمایه ای و توسعه زیرساخت ها اختصاص یافته است.

وی از کنترل مصنوعی نرخ ارز در کنار تحمیل تورم سالانه 20 درصد به تولیدکنندگان داخلی به عنوان دلایل اصلی کاهش رقابت پذیری با رقبای خارجی نام برد و افزود: تداوم تثبیت نرخ ارز بدون توجه به تاثیر نرخ تورم، تضعیف روز افزون تولید ملی و در نتیجه کاهش اشتغال، صادرات غیر نفتی و توان مقاومت اقتصاد ملی را به دنبال داشته است.

سیادت خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به این معناست که از استفاده کالای کشورهایی که در دوران جنگ تحمیلی با عراق ما را از مهمات و اسلحه تحریم کردند، در کشور جلوگیری کرده و مانند تسلیحات نظامی در مباحث اقتصادی هم توانمند شویم.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۱۳ آذر ۱۳۹۳, ۱۸:۱۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها