رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی مطرح کرد:

ارتقاء کیفیت نمایشگاه انبوه سازان

۲ آذر ۱۳۹۳ کد خبر : 57
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: کیفیت نمایشگاه مسکن، انبوه‌سازان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است. محمدرضا رئیسی با حضور در محل غرفه روزنامه «دنیای اقتصاد» در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی مسکن، انبوه‌سازان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نمایشگاه بین‌المللی مشهد، اظهار کرد: وضعیت نمایشگاه امسال از نظر کیفی ارتقا یافته و افزایش تلاش‌ها در بخش ساخت‌وساز و نیز توجه سرمایه‌گذاران به این بخش موجب خرسندی است؛ زیرا می‌تواند آینده خوبی برای صنعت ساختمان رقم بزند و این مهم‌ترین برداشت من از نمایشگاه است. وی کیفیت ساخت‌وسازهای سطح شهر مشهد را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: اینکه در برخی از ساخت‌وسازها مشکلاتی باشد، طبیعت کار است و براساس آمار برای هر 10 میلیون متر مربع ساخت‌وساز، کمتر از یک درصد مشکل ایجاد می‌شود.


رئیسی با بیان اینکه بازار سرمایه در بخش ساخت‌وساز استان بسیار قوی است، تصریح کرد: در این میان دادستانی نیز کار صحیحی انجام می‌دهد؛ زیرا باید با هر مورد تخلفی برخورد کند و سازمان نظام مهندسی هم از این موضوع پشتیبانی می‌کند؛ زیرا در ساخت‌و‌سازها به دنبال جدا کردن صحیح از ناصحیح هستیم. وی تاکید کرد: ما به دنبال این هستیم که کسانی که در مشهد ساخت‌وساز انجام می‌دهند، کیفیت را مدنظر داشته باشند؛ زیرا افرادی هستند که صرفا به دلیل داشتن پول، کار بی‌کیفیت انجام می‌دهند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی یادآور شد: ما از همه سرمایه‌گذاران برای ساخت‌وساز پشتیبانی می‌کنیم؛ اما نحوه عمل و مشکلات این افراد در زمینه فروش سهام و دیگر موارد قانونی به دادستانی و راه و شهرسازی مربوط است. وی در پاسخ به این سوال که آیا بازاری برای فروش 10 میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شده در مشهد، پیش‌بینی شده است، گفت: به طور حتم این حجم ساخت‌وساز در مشهد مورد نیاز است؛ زیرا حجم پروژه‌های در دست ساخت چه در اطراف حرم رضوی و چه در راه‌های منتهی به مراکز تفریحی و در داخل شهر بالاست.
رئیسی ادامه داد: برای فروش این پروژه‌ها هیچ مشکلی نخواهد بود و جابجایی‌هایی برای مغازه‌های کوچکی که در حاشیه ساختمان‌های تجاری در برخی از خیابان‌ها قرار دارند، صورت خواهد گرفت. 

حمایت معنوی نظام مهندسی 
از برگزاری نمایشگاه‌ها 
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی گفت: ایجاد تسهیلات برای شرکت اعضا در نمایشگاه‌های علمی و تخصصی در داخل و خارج کشور از جمله وظایفی است که در قانون نظام مهندسی برای سازمان نظام مهندسی و هیات مدیره تعریف شده است.
حسن پورحسینی بیان کرد: در بحث صنعت ساختمان برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها را تایید و حمایت می‌کنیم و هر پشتیبانی که به لحاظ معنوی نیاز باشد، انجام می‌دهیم. نمایشگاه مرکز تبادلات علمی و فنی و به نوعی آموزشی برای ارتقا سطح دانش مهندسان ماست و این یکی از وظایف ما در سازمان نظام مهندسی است. وی گفت: ارائه دستاوردها، فناوری‌ها و محصولات جدید در نمایشگاه‌ها موجب می‌شود که مهندسان با صرف زمانی کم و با هزینه‌ای مختصر یا بدون هزینه از بسیاری از محصولات جدید دیگر استان‌ها یا کشورهای خارجی بازدید و استفاده کنند.
پورحسینی با اشاره به برپایی غرفه سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی در این نمایشگاه، گفت: در این غرفه فعالیت‌ها و عملکرد سازمان معرفی می‌شود که برای ارتباط بیشتر مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان موثر است؛ زیرا این صنعت شامل طیف وسیعی از آحاد جامعه شامل مهندسان، کاردانان، معماران تجربی، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی است. وی درباره فروش 10 میلیون متر مربع ساخت‌وساز در مشهد گفت: بخشی از این ساخت‌وسازها در قالب تجاری و بخشی اقامتی است. سالانه حدود 20 میلیون زائر به مشهد می‌آیند و بسیاری از هم‌وطنان تمایل به داشتن واحدی در مشهد و در جوار حرم امام رضا دارند و بخشی از این تولید انبوه برای رفاه حال زائران و بخشی ایجاد مجتمع‌های تجاری است که آن هم به نوعی در ارتباط با زائران است و از طرفی با توجه به جمعیت جوان و نیازهای انباشته‌ای که از سال‌های قبل باقیمانده، به نظر می‌رسد که هنوز کششی برای ساخت واحد در مشهد وجود دارد.

مشهد قطب سرمایه‌گذاری بین‌المللی است
صفوی کارشناس مسکن در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های گذشته بسیار منظم‌تر و با قدرت بیشتری در حال اجراست که این نشان می‌دهد مجریان امسال موضوع مسکن را جدی‌تر گرفته‌اند.
صفوی با اشاره به اهمیت تطابق وضعیت میزان سرمایه‌گذاری و میزان نیاز در ساخت‌وسازها، اظهار کرد: مشهد یکی از موضوعات مهم سرمایه‌گذاری بوده و قطب سرمایه‌گذاری بین‌المللی است، سرمایه‌گذاران زیادی به این شهر توجه دارند و اخیرا با دعوت عده‌ای از سرمایه‌گذاران خارجی، قراردادی با رقم حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در مشهد منعقد کردیم. وی ادامه داد: علاوه بر این، چند شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری برای همکاری در پروژه‌های کلان مشهد اعلام آمادگی کردند و حتی با شهردار مکاتباتی در این زمینه صورت گرفته که امیدواریم شهردار موفق به جذب این سرمایه‌ها شود.
صفوی عدم‌امکان جذب کافی برای سرمایه‌گذاری‌ها در مشهد را یکی از مهم‌ترین مشکلات در حوزه ساخت‌وساز دانست و گفت: متاسفانه سیستمی برای ایجاد جاذبه‌های لازم وجود ندارد و سیستم‌های اداری در این زمینه بسیار ناقص عمل می‌کنند و گاها خطی حساب کرده و یا حتی سیاسی حرکت می‌کنند. وی از تقویت مجریان به عنوان یکی از راه‌حل‌های قانونی مشکلات در زمینه جذب سرمایه‌ها نام برد و تصریح کرد: به دلیل اینکه قراردادها در گذشته به صورت پیمان‌کاری بوده و تفکر بناسازی در کشور ما رایج بوده، بسیاری از پیمان‌کاران ضعیف شده‌اند و تنها تعداد معدودی قوی هستند و این توان کار را گرفته، بنابراین پول از جایی دیگر وارد صنعت ساختمان شده که گاهی تناسب زیادی با موضوع ساختمان نداشته و سرمایه وارد شده در بسیاری از موارد به صورت غلط استفاده می‌شود.
دانش‌آموخته دانشگاه کوئینز آمریکا خاطرنشان کرد: دولت باید سیستم رایج در جهان یعنی توجه به پیمان‌های مدیریت را به جای پیمان‌کاری در نظر بگیرد. سیستم پشتیبانی از ساختمان‌سازی در ایران اصولی نیست و بانک‌ها که باید تسهیلات لازم برای مسکن‌سازی را در اختیار متقاضیان قرار دهند، خود بنگاه‌دار و معامله‌گر شده‌اند. وی افزود: اعطای تسهیلات مسکن موجب اشتغال‌زایی می‌شود و این بی‌توجهی به موضوع مشاغل دردسرساز شده است، به‌گونه‌ای که بسیاری از افرادی که امکان سرمایه‌گذاری دارند، از اینکه وارد موضوع شوند، می‌هراسند. 
این کارشناس مسکن با اعتقاد بر اینکه سیستم سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار به طور کلی در ایران ضعیف است، گفت: مشهد پتانسیل بسیار بالایی دارد و باید گنجایش‌ها و ظرفیت‌ها در این شهر اصلاح شود در غیر این‌صورت، قیمت‌ها بی‌دلیل افزایش یا کاهش یافته و عده زیادی به ویژه مردم ضربه می‌خورند.

روزانه 35 واحد غیرقانونی 
در حاشیه شهر ساخته می‌شود
صفوی با اشاره به معضل سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در حاشیه شهر، اظهار کرد: متاسفانه روزانه حدود 30 تا 35 واحد به طور غیرقانونی در حاشیه مشهد و کلان‌شهرها واحد در حال ساخت است؛ اما این ساخت‌وسازها واحدی با امکانات کافی نیست، بلکه آلونکی است که به مرکز فحشا، قاچاق و اعتیاد تبدیل شده و بسیاری از جرم و جنایت‌ها در آن رخ می‌دهد و عده‌ای از کنار آن سود می‌برند. وی گفت: دولت باید ابزاری برای سرمایه‌گذار به‌وجود آورد تا برای رفع معضلات موجود رغبت کند، این کار تاکنون اتفاق نیفتاده و فقط در حد شعار بوده است؛ سه سال پیش در زمان مدیریت شهرداری مشهد توسط مهندس پژمان جلسات و بازدیدهایی صورت گرفت؛ اما هنوز اتفاق خاصی صورت نگرفته است.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۴ آذر ۱۳۹۳, ۱۲:۱۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها