اقتصادی

مشهد؛ پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی

۸ مهر ۱۳۹۳ کد خبر : 39
بررسي چالش‌ها و فرصت‌هاي انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي کشورهاي اسلامي در سال 2017؛

فیاضی: باید از فرصت مشهد در پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای رسیدن به ایده‌آل‌ها استفاده کنیم. 
نشست «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017؛ چالش‌ها و چشم اندازها» با حضور کارشناسان و مسئولان در مشهد برگزار شد.
به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از ستاد رسانه‏‌ای اولین همایش بین‌المللی گردشگری جمهوری اسلامی ایران، این جلسه به همت پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی و با همکاري معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد، با رویکرد بررسي چالش‌ها و فرصت‌هاي انتخاب  مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي کشورهاي اسلامي در سال 2017 در تالار شورای شهر برگزار شد. 


انتقاد از بی‌توجهی دولت
 به جایگاه «مشهد 2017»
عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد با انتقاد از بی‌توجهی دولت و دستگاه‌های مختلف در خصوص جایگاه مشهد در سال 2017 گفت: حتی در سفر اخیر رییس جمهور و هیات دولت به مشهد نیز این مهم در نظر گرفته نشد و کسی سخنی از آن به میان نیاورد. 
سید جلال فیاضی ادامه داد: دولت باید در سطح شهری، استانی و کشوری تیمی را متولی این قضیه کند. به گفته وی مشهد مقدس صرف نظر از اینکه باید پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد، پیشانی نظام است و باید از این فرصت برای ارتباط با ملت‌های مسلمان و دیگر کشورهای جهان بهره ببرد. وی ادامه داد: پس از انتخاب مشهد در سال 1390 به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، سال‌های 91 و 92 نیز از استانداری پیگیری شد اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و نامه‌های مربوطه تنها بین معاونت‌های این نهاد رفت و آمد کرد. 
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: ما متخصص فرصت‌سوزی هستیم و سه سال را تاکنون از دست داد‌ه‌ایم، در حالیکه می‌توانستیم در این مدت کارهای بسیاری انجام دهیم. 
فیاضی با بیان اینکه باید جایگاهی در سطح ملی و شهری ایجاد شود تا در این راستا بتوان زیرساخت‌های لازم را فراهم آورد، خاطر نشان کرد: باید از فرصت مشهد در پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای رسیدن به ایده‌آل‌ها استفاده کنیم. اما گاهی نگاه‌های ایده‌آل، ما را از پرداختن به اصل موضوع باز می‌دارد. وی با اشاره به لزوم فراهم ‌آوردن زیرساخت‌های لازم برای شهر مشهد خاطر نشان کرد: اگر گردشگری یک علم است، جایگاه زائر یک گام بالاتر از گردشگر است. چراکه زائر برای هدف معنوی به مشهد می‌آید و دنبال تحول معنوی است. پس باید با نگاه ویژه‌تری به زائر نگریست نه اینکه به چشم طعمه به آنان نگاه کرد. این عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: سیستم حمل و نقل شهر مشهد قفل است، چرا نباید از این فرصت استفاده کرد و خط دو و سه قطار شهری را تا سال 2017 به نتیجه رساند.


انتقاد از شعارزدگي نظام مديريتي كشور 
معاون برنامه‌ريزي و توسعه شهرداری مشهد هم در این نشست شعارزدگي را آفت نظام مديريتي كشور دانست و گفت: به دليل شعارزدگي به دنبال ساختارها و نهادهاي جديد هستيم و معاونت زيارت استانداري هم با همين رويكرد تشكيل شده است. 
محمدمهدي برادران گفت: اگر اين ضعف مديريتي در سطح شهر و ‌استان حل نشود، بالطبع يك عنوان به عناوين عمومي شهر اضافه مي‌شود و اين امر انتظارات شهروندان را بالا مي‌برد. برادران اضافه كرد: وقتي گفته مي‌شود مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام است انتظار مي‌رود خود را در سطح جهان معرفي كنيم؛ نبايد عنوان پايتخت فرهنگي را از منظر خودمان تعريف كنيم زیرا نامگذاري نمي‌تواند مشكل ما را حل كند بلكه بايد مناسب با اين نامگذاري ادبيات خود را تعريف كنيم و متناسب با اقتضائات بين‌المللي در جهان حضور یابیم.
وی  از ارسال لایحه‌ای به منظور تشکیل شوراي راهبردي براي پيگيري امور مشهد 2017 در شهرداري به شورای شهر خبر داد و با تاكيد بر ضرورت ارتباط بدنه شهری با مديريت شهر گفت: در جهان امروز ديپلماسي شهري بسيار مورد توجه است و حتي مي‌تواند نقطه مقابل ديپلماسي دولت‌ها باشد؛ يكي از اصولي كه در اتحاديه كلان‌شهرها دنبال مي‌شود عدم دخالت دولت‌ها در تعامل شهروندان است. 
برادران به انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال 2017 اشاره كرد و افزود: براي تحقق اين امر بايد هدفگذاري صورت بگيرد و برگزاري جلسات اين چنيني مي‌تواند به رفع افتراقات نظري كلان كمك كند. وي وجود يك سالن اجلاس را براي مشهد 2017 ضروري دانست و گفت: مكان احداث اين سالن در محدوده پارك چهل بازه جانمايي شده اما بايد تامين اعتبارات آن در رديف بودجه كشور گنجانده شود و نمايندگان مجلس نيز اين امر را پيگيري كنند، زيرا احداث آن نيازمند اعتبارات ملي است. برادران ادامه داد: بسياري از برنامه‌هاي توسعه شهري مهياست اما اجراي اين برنامه‌ها اعتبارات و عزم ملي را مي‌طلبد. معاون برنامه‌ريزي و توسعه شهردار مشهد خاطرنشان كرد: مشهد در سال 88 با عنوان پايتخت معنوي ايران معرفي شد و در پي آن وعده‌هايي از سوي دولت وقت داده شد اما امروز هيچ يك از اين وعده‌ها محقق نشده است.
لزوم برنامه ریزی مناسب برای میزبانی وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی 
رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی هم در این جلسه تاکید کرد:  با توجه به گذشت سه سال از این انتخاب، و عدم برنامه ریزی مدون، شایسته است برنامه ریزی اجرایی مناسبی برای میزبانی وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی به عمل آید. 
امینی مشهدی ادامه داد:  در هفتمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی(آیسسکو) که در سال 2002 در الجزایر تشکیل شد بنا به پیشنهاد نماینده جمهوری اسلامی ایران، مشهد مقدس در سال 2017 (1396ش) به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب گردید. وی با اشاره به انتخاب اصفهان به این عنوان در سال 1386 برای اولین بار، افزود: در هر سال سه شهر از کشورهای اسلامی در قاره‌های آسیا، آفریقا و کشورهای عربی به‌عنوان  پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب می‌شوند تا فرصتی برای ارائه فرهنگ، تاریخ، مذهب و مفاخر آن کشور به جهان اسلام باشد. 


مشهد 2017 بهانه‌اي
 براي وفاق جمعي مديران 
دبير طرح توسعه كمي و كيفي زيارت امام رضا(ع) در این نشست گفت: مشهد 2017 بهانه‌اي براي وفاق جمعي مديران است. 
حجت‌الاسلام هاشم مهذب با بيان اينكه در حال حاضر دنيا تشنه فرهنگ ناب است، اضافه کرد: مشهد 2017 مي‌خواهد دنيا را با خصلت و ويژگي شاخص اين منطقه كه امام رضا(ع) است، آشنا كند. وي با بيان اينكه پديده پايتخت فرهنگي 2017 از جهاتي اهميت دارد و بايد مورد توجه قرار گيرد، افزود: اما در اين راه نبايد خطا كنيم، زيرا جايگاه امام رضا(ع) و مشهد بزرگتر از اين است كه با شهرهایي از قبيل اسكندريه، لاهور و ... كه پيش از اين به‌عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام شناخته شده‌اند، مقايسه شود. 
مهذب خاطرنشان كرد: سند راهبردي توسعه زيارت مشهد تدوين شده است و علي‌رغم تمام نقدهاي موجود، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مربوطه اكنون بايد در خصوص اين سند گفتگو كنند و به وفاق جمعي در خصوص آن دست يابند. 

 
 
 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۹ مهر ۱۳۹۳, ۱۳:۱۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها