سال آینده؛

۲۸ شهر خراسان رضوی دچار تنش آبی می شود

۱۲ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 341
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت:به دلیل تدام پدیده خشکسالی سال آینده تعداد ۲۸ شهر استان با تنش آبی روبه رو خواهند شد.

به گزارش  مهر، حسین اسماعیلیان در نشست خبری در محل شرکت آبفا بیان کرد: تابستان امسال ۱۸ شهر از ۷۴ شهر تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در وضعیت تنش آبی قرار داشتند که این تعداد در سال آینده به ۲۸ شهر و تا سال ۱۳۹۵  به ۳۳ شهر می رسد. وی گفت: پدیده خشکسالی موجب محدودیت در منابع آبی استان شده و لذا در سال آینده خراسان رضوی با هزار و ۲۰ لیتر کمبود آب در هر ثانیه روبرو خواهد شد و بررسی های انجام شده نشان می دهد تا سال ۱۴۲۰ این میزان به بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد رسید.

اسماعیلیان با بیان اینکه سالانه به میزان ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب در خراسان رضوی استحصال و تامین می شود، ادامه داد: از این میزان  ۱۱۰ میلیون مترمکعب مصرف می شود. وی با تاکید بر ضرورت صرفه جویی و مدیریت بهینه آب بیان کرد: متاسفانه ۳۵ درصد شبکه های آبی استان فرسوده هستند لذا باید سالیانه دو و نیم درصد اصلاح شبکه صورت گیرد اما به دلیل کمبود اعتبارات این امر محقق نمی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ادامه داد: تامین و توزیع آب ۷۴ شهر استان از ماموریت های شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی است و در حال حاضر یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در سطح استان تحت پوشش شبکه آب و ۴۲۰ هزار نفر تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند. وی همچنین منبع تامین آب مورد نیاز استان را از ۴۰۶ حلقه چاه عنوان کرد و گفت: این تعداد چاه معادل تعداد ۶درصد چاه های کشور است.

اسماعیلیان طول خطوط انتقال آب را در خراسان رضوی یک هزار و ۷۶۳ کیلومتر عنوان کرد.

۸ هزار میلیارد برای تکمیل شبکه فاضلاب نیاز است

اسماعیلیان همچنین با بیان اینکه هشت هزار میلیارد ریال برای تکمیل شبکه های فاضلاب در دست اجرا نیاز است بیان کرد: اگر اعتبارات با روند فعلی تخصیص یابد تکمیل پروژه های نیمه تمام فاضلاب بیش از ۳۰ سال طول خواهد کشید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه برای اجرای پروژه های آب و فاضلاب در خراسان رضوی باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰ پروژه آب و فاضلاب دراستان با ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در حال انجام است. وی ادامه داد: در حال حاضر شبکه فاضلاب  در شهرهای تربت حیدریه، سبزوار، نیشابورو گلبهار در دست  اقدام است و  ۵۰ درصد جمعیت این شهرها تحت پوشش خدمات فاضلاب هستند.

اسماعیلیان بیان کرد: همچنین شبکه فاضلاب در شهرهای تربت جام، تایباد، گناباد، قوچان، طرقبه شاندیز و کاشمر نیز در دست اجرا است.

« منبع خبری : مهر » آخرین ویرایش : ۱۲ بهمن ۱۳۹۳, ۱۳:۰۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها