رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی :

سهم حوزه صنعت از آب مصرفی خراسان رضوی پاسخگوی نیاز این بخش نیست

۱۱ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 332
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم حوزه صنعت از آب مصرفی استان حدود 2.6 درصد است که این میزان جوابگوی نیاز بخش صنعت خراسان رضوی نیست.

به گزارش ایرنا راضیه علیرضایی افزود: در مجموع سهم حوزه صنعت خراسان رضوی بر اساس سند بالادستی آب در کشور از آب مصرفی استان بسیار پایین است در حالی که در برخی کشورها سهم صنعت از آب مصرفی هر منطقه 12 تا 24 درصد اعلام شده است. وی گفت: سهم حوزه صنعت از تولید ناخالص داخلی خراسان رضوی 22 درصد است لذا سهم 2.6 درصدی این بخش از آب مصرفی نشان می دهد که ارزش افزوده بخش صنعت در مقایسه با سایر بخشها که سهم آب بیشتری دارند بهتر بوده و در نتیجه عملکرد بهتری داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به محدودیتهای اعمال شده زیست محیطی برای راه اندازی واحدهای تولیدی اظهار کرد: هر زمان که تقاضایی را مبنی بر راه اندازی واحد صنعتی جدیدی در خراسان رضوی مطرح می کنیم از سوی متولیان عنوان می شود که این کارخانه روی سفره آب زیرزمینی قرار دارد و آب مصرفی شهر را آلوده می کند. وی افزود: کمبود آب محدودیت اصلی طرحهای بزرگ صنعتی در خراسان رضوی به ویژه فولاد و صنایع فولادی است. 

علیرضایی با اشاره مدیریت اعمال شده در مصرف آب صنعت خراسان رضوی گفت: از سال گذشته اولویت صدور مجوز با آن دسته از طرحهای صنعتی بود که از روشها و فناوری جدید در مصرف بهینه آب استفاده کنند. وی افزود: از سوی دیگر مقرر شد تصفیه پساب و برگشت مجدد آن به چرخه مصرف در طرحهای صنعتی و فناوریهای جدید که وارد بخش صنعت خراسان رضوی می شد در نظر گرفته شود و از اجرای پروژه های صنعتی که مصرف بالایی در آب دارند جلوگیری گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: همه تلاش دست اندرکاران حوزه صنعت بر این محور استوار بود که مصرف آب مدیریت شود تا سهم صنعت به عنوان بخش توسعه استان به میانگین سهم پنج درصدی صنایع از آب برسد.  وی افزود: سهم آب مصرفی صنعت و معدن خراسان رضوی به نسبت کل مصارف استان یکی از شاخصهایی است که اگر افزایش پیدا کند شاخص صنعتی شدن خراسان رضوی توسعه پیدا کرده است.

علیرضایی گفت: خراسان رضوی نیازمند دانش فنی و فناوریهای جدیدی است که به فرآیند تصفیه پسابهای شهری و صنعتی کمک کند لذا در این زمینه از کمک دانشگاهیان و اندیشمندان برای ورود به این موضوع و معرفی روشهای جدید استقبال می کنیم.

شش هزار و 70 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با ایجاد 195هزار اشتغال و سرمایه گذاری ثابت 94 هزار میلیارد ریال در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.

حدود چهار هزار و 760 طرح نیمه تمام صنعتی نیز در این استان وجود دارد که با اجرایی شدن آنها 137 هزار شغل و 243 هزار و 786 میلیارد ریال سرمایه گذاری به بخش صنعت خراسان رضوی افزوده می شود. 

در بخش فولاد 39 واحد تولید فولاد در خراسان رضوی در حال بهره برداری و یا ساخت است لذا این استان می تواند در آینده نزدیک به عنوان 'عسلویه معدنی شرق کشور' مطرح شود.

« منبع خبری : ایرنا » آخرین ویرایش : ۱۱ بهمن ۱۳۹۳, ۱۴:۵۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها