اقتصادی

كارآفرینی؛بهترین کار فرهنگی

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ کد خبر : 33
ا تنش‌زدایی، دولت‌هایی را که در زمان جنگ همراه صدام با ایران می‌جنگیدند، به میز مذاکره آوردیم دنیای اقتصاد- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدارصنعت‌گران و فعالان اقتصادی خراسان رضوی گفت: می‌توان این فرهنگ را در جامعه فراگیر کرد که کارآفرینی نه تنها ضد ارزش نیست، بلکه به خاطر ایجاد اشتغال و جلوگیری از بیکاری‌ها، یکی از بهترین کارهای فرهنگی است که جلوی خیلی از ضد فرهنگی‌ها را می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی که در تالار آیینه حرم مطهر رضوی صحبت می‌کرد با برشمردن ابعاد فرهنگ، به فرهنگ تدوین سیاست‌های کلی نظام در جامعه اشاره کرد و گفت: بر اساس همان فرهنگ، اصل 44 قانون اساسی اصلاح شد که صدر و ذیلش در جهت تقویت بخش خصوصی و میدان دادن به مردم در کارهای اقتصادی بود. وی با برشمردن امتیازات واگذاری کارها به مردم برای رونق تولید، گفت: به قانونی که مصوب مجمع و مورد تأیید رهبری بود و از آن انتظار انقلاب اقتصادی داشتند، به گونه‌ای عمل کردند که حتی در واگذاری‌ها، از دولت به شبه دولتی‌ها رسیدیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسلام و به ویژه تشیع را مکتب و مذهب انسان‌سازی دانست و گفت: رفتار و گفتار بزرگان دینی ما حکایت از توجه آن‌ها به کار و رونق تولید دارد. وی  با ارائه تحلیلی از نگاه سیاسی کشور به تولید در مقاطع مختلف، گفت: در هر مقطعی بر اساس تعامل با همسایگان، کشورهای منطقه، جهان اسلام و نظام بین‌المللی  برنامه‌هایی داشتیم، جز مقطع هشت ساله گذشته که روند معکوسی در روابط با کشورها ایجاد شد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی قطع روابط با کشورها را در جهان کنونی غیرممکن و متضمن خسارت‌های سیاسی و اقتصادی خواند و گفت: به جز اسرائیل که در آرمان‌های انقلاب یک رژیم نامشروع است، می‌توانیم با همه دنیا بر اساس اصل عزت، حکمت و مصلحت رابطه داشته‌باشیم و کار کنیم. 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اقدامات منفی دولت سابق در مسایل اقتصادی و سیاسی که ریشه در فرهنگ هم دارد، گفت: سرانجام مردم تصمیم گرفتند که نگذارند آن شیوه اجرایی بیش از این کشور را گرفتار تنگناهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی دولت یازدهم را نتیجه اراده مردم خواند وگفت: باید به دولتی که در اوج گرفتاری‌ها، مسئولیت پذیرفت، کمک کرد و دولت هم باید قدر حمایت‌های رهبری معظم و مردم را بداند.
وی با تشریح اوضاع کشور در آغاز دولت یازدهم و بیان شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با دولت سازندگی در سال 68، گفت: با تنش‌زدایی، دولت‌هایی را که در زمان جنگ همراه صدام با ایران می‌جنگیدند، به میز مذاکره آوردیم که اول سند پیروزی سیاسی ایران را در سازمان ملل امضا کردند و سپس برای فایناس طرح‌های ایران صف بستند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان ارتباط سیاست خارجی با اقتصاد در هر دو بعد ملی و جهانی، گفت: می‌توان با ترسیم درست حرکت و پرهیز از تحریک دولت‌ها و دوری کردن از تشنج آفرینی‌ها ، قدرت‌های جهانی را مجبور به پذیرش مذاکرات عقلانی کرد.
مردم از موانع و مشکلات دولت آگاهند
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «تندروها در همه مقاطع بودند و الان نیز هستند»، گفت:  محور برنامه‌های دولت، رهنمودهای رهبری، حمایت‌های مردمی و منافع ملی و اسلامی است و نباید تندروها حرکت دولت را کند کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن مشکلات دولت در مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گفت: کسانی که از دولت سابق تا روز آخر حمایت کردند و شریک آن دولت در حیف و میل  درآمدهای کشور در آن سال‌ها هستند، امروز علیه دولت مردمی کارشکنی می‌کنند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی رابطه دولت و ملت را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: به رغم عمق گرفتاری‌ها ، تاکنون کارهای مدّونی برای حل مشکلات انجام شده است که البته امید می‌رود این روند به شتاب مطلوب خود برسد، هر چند که مردم همه چیز و حتی موانع و مشکلات دولت را می‌دانند و همچنان امیدوارند.
عضو مجلس خبرگان رهبری کارآمدی اسلام برای اداره جامعه را برخاسته از اصول و فروع اسلامی دانست و گفت: دشمنان رند صحبت از ناکارآمدی اسلام می‌کنند و دوستان نادان با عملکرد خویش به آن ادعا دامن می‌زنند.
سطحی‌نگری به فرهنگ؛ 
بلای جوامع اسلامی
عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت فرهنگ در جامعه اسلامی، گفت: وقتی صحبت از فرهنگ می‌شود، بخشی از ذهن‌ها به این سمت می‌رود که میزان حجاب زنان در خیابان‌ها و عروسی‌ها و موسیقی‌ها و فیلم‌ها و اینترنت و ماهواره چگونه است، در حالی که فرهنگ علاوه بر این‌ها در اقتصاد، تولید و کار، خلاقیت، اخلاص، پرهیز از ریا و ربا، وفای به عهد، صله رحم، شجاعت، صراحت، صداقت، امانت، مهربانی، انسان دوستی، گذشت، ایثار و ده‌ها موضوع مهم دیگر و  در همه شؤون جامعه ریشه دارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی سطحی‌نگری به فرهنگ در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را بلای جوامع اسلامی توصیف کرد و گفت: خداوند می‌گوید که زمین را چون مرکب، رام شما کردیم تا بر آن سوار شوید و از نعمت‌های آن استفاده نمایید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ایران را کشوری دانست که مجموعه امتیازات تاریخی، جغرافیایی، تمدنی و فرهنگی آ ن می‌تواند الگوی کشورها باشد که شرط آن فعلیت بخشیدن به ظرفیت‌های بالقوه است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بی‌نظیر توصیف کردن  متانت، نجابت، دلسوزی و اراده مردم ایران برای ساختن کشور  گفت: در مقاطع مختلف تاریخی، هر وقت انحرافی در مسیر حرکت جامعه ایجاد شد، مردم با شعور  و شور وارد شدند که انتخابات سال 92 تازه‌ترین مصداق آن است. وی تشخیص مردم برای ترسیم خط سیر امور اجرایی را برخاسته از آینده‌نگری سیاسی و اجتماعی دانست و گفت: در مقطعی که کسی چنین نتیجه‌ای برای انتخابات متصور نبود، مردم نشان دادند که بسیار بهتر و عمیق‌تر از جریان‌ها مسایل را درک می‌کنند.
انتقاد از هدر رفتن آب رودخانه‌های مرزی
آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اظهارات حاضران در خصوص مشکلات اقتصادی و کشاورزی، با اشاره به مشکل کم‌آبی در مناطق مختلف  کشور گفت: در همین شرایط می‌بینیم که بسیاری از رودخانه‌های مرزی هرز می‌روند و هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان طرح‌هایی که برای مهار آب‌های سطحی در استان‌های غربی و جنوبی کشور ایجاد شد، گفت: بهترین زمین‌ها را در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان داریم که با مدیریت آب می‌توان به افزایش کمّی و کیفی محصولات کشاورزی رسید.
وی آبیاری تحت فشار را یکی از طرح‌های مهم برای جبران کمبود آب در کشور دانست و گفت: حتی مقدمات گسترش این صنعت را در کشور فراهم کرده بودیم که متأسفانه به دلیل سوء مدیریت‌ها، می‌بینید که شرایط به کجا رسید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به و بستری شدن بیماری مقام معظم رهبری در بیمارستان گفت: در کنار مضجع شریف رضوی که بارانداز روحی همه ماست، برای شفای عاجل و کامل آیت الله خامنه‌ای دعا کنیم.
همچنین محمد حسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی، محمدرضا رئیسی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی، احمد اثنی عشری نائب رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی و سید حسن حسینی رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی، حسین قنبری رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی، علی شریعتی مقدم و علیرضا بوستانی اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد به نمایندگی از فعالان اقتصادی و صنعت‌گران استان به بیان نظرات خود در حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداختند.

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۹ مهر ۱۳۹۳, ۱۳:۱۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها