مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی :

بیش از سه هزار هکتار اراضی کشاورزی خراسان رضوی غیرمجاز تغییرکاربری شد

۷ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 321
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی از تغییر کاربری غیر مجاز سه هزار و 247 هکتار اراضی کشاورزی طی سال های گذشته در سطح استان خبر داد

به گزارش ایرنا حمید قزاقی امروزهمزمان با سالروز تشکیل سازمان امور اراضی کشور در یک نشست خبری گفت: در واقع این وسعت اراضی تغییر کاربری شده در قالب هشت هزار و 264 مورد اعم از افراد حقیقی ، حقوقی و غیره انجام شده است. وی با بیان اینکه حدود 70 درصد این تغییر کاربری های غیر مجاز مربوط به منطقه طرقبه شاندیز و مشهد است، افزود : امروز شاهدیم 70 درصد شهرهای کشور و نیز طرح های هادی روستایی در اراضی با قابلیت بالای کشاورزی استقرار یافته و توسعه می یابد.

قزاقی تصریح کرد : این امر خود به امنیت غذایی کشور بدان جهت که زمین بستر و پایه تولید است، آسیب جدی وارد کرده و می کند. وی با تاکید بر اینکه بدون حفظ این بستر تولید عملا امنیت غذایی به خطر می افتد ، افزود : به ازای هر یک هکتار زمین کشاورزی که به صورت غیر مجاز تغییر کاربری داده می شود عملا امنیت غذایی 20 نفر به مخاطره می افتد و مواد غذایی عملا از دسترس خارج می گردد.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد : بر این مبنا با خارج شدن بیش از سه هزار هکتار اراضی کشاورزی استان از دسترس با محاسبه و کشت و برداشت چهارتن گندم در هکتار از همین وسعت تولید 13 هزار تن گندم را از دست داده و غذای 81 هزار نفر از چرخه تولید خارج شده است.

قزاقی از جمله علل این تغییر کاربری های گسترده ، تخریب اراضی ملی ، دولتی و کشاورزی و رشد پدیده زمین خواری توسعه شهرها ، ارتقا مناطق از نظر تقسیمات کشوری چون تبدیل روستاها به بخش ، بخش ها به شهر و مانند آن و انجام طرح های هادی روستای که در بهترین اراضی کشاورزی اجرا می شود عنوان کرد. وی نگرش دستگاه های خدماتی اعم از نگاه حفاظتی شهرداری ها به حریم تا شرکت های آب و برق و گاز در ارائه خدمات به متخلفان را از دیگر عوامل موثر در این زمینه دانست و ادامه داد : حتی در برخی شهرهای استان تا 20 برابر محدوده قانونی ، حریم شهر دیده شده است در حالی که طبق مصوبه قانونی شورای عالی شهرسازی این حریم باید بین سه تا پنج برابر باشد.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به فعال شدن گشت های حفظ کاربری اراضی زراعی و و باغی در پنج شهرستان طرقبه -شاندیز ، چناران ، قوچان، نیشابور و سبزوار گفت : طی فعالیت 9 ماهه امسال این گشت ها یک هزار و 231 مورد تغییر کاربری غیر مجاز شناسایی و برای آن پرونده تشکیل شد. وی افزود : این تعداد پرونده 150 مورد به قلع بنا انجامیده است .

به گفته قزاقی، از زمان راه اندازی این گشت ها در استان تا امروز تغییر کاربری های غیر مجاز در استان 30 درصد کاهش یافته است. وی گفت: تلاش می شود این میزان تا پایان سال به 50 درصد کاهش برسد و ظرف پنج سال آینده صفر شود.

به گفته مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی، بیشترین پرونده های تشکیل شده طی امسال در بحث تغییر کاربری غیر مجاز در استان با تعداد 700 مورد مربوط به شهرستان طرقبه شاندیز است. وی افزود : تلاش می کنیم این 9 اکیپ گشتی درسال آینده به 18 مورد افزایش یافته و در تمامی شهرستان ها فعالیت کنند.

« منبع خبری : ایرنا » آخرین ویرایش : ۸ بهمن ۱۳۹۳, ۰۹:۱۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها