مدیر اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران :

بیشترین فعالیت های اکتشافی کشور درسیستان وبلوچستان صورت می گیرد

۷ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 319
مدیر اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران گفت: سیستان و بلوچستان بیشترین سطح فعالیت های اکتشافی را در کشور داراست.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، «علی اصغرزاده»  در نشست بررسی فعالیت های این سازمان در استان سیستان و بلوچستان، افزود: سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران از سال 1392 نخستین هدف اکتشافی خود در کشور را به سیستان و بلوچستان اختصاص داد بطوری که از 200 هزار کیلومتر مجموع فعالیت های اکتشافی 50 هزار کیلومتر آن در این استان است که پهنه های شمال استان تا زاهدان، منطقه سراوان و آهن پلاسری ایرانشهر را شامل می شود. 

مدیر اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران بیان کرد: جدای از فعالیت های گسترده اکتشافی با هماهنگی استان کارگاه های آموزشی برای آموزش نیروهای متخصص بومی برگزار شده که بیش از 50 نفر ضمن فراگیری آموزش های لازم، در قالب تیم های اجرایی از توانایی آنان در کنار مشاوران برجسته داخلی و خارجی و سایر اساتید در پهنه های استان استفاده شده است. وی اظهار کرد: مراحل اول و دوم شامل شناسایی و پی جویی در چهار پهنه به اتمام رسیده و گزارش کامل آن بزودی تحویل خواهد شد.

اصغرزاده ادامه داد: آمادگی کامل برای اجرای مراحل سه و چهار وجود دارد که با طرحهای عمومی و تفصیلی مناطق با پتانسیل بالاتر را شناسایی و پروانه بهره برداری اخذ و عملیات اجرایی آنها را آغاز کنیم. 

اصغرزاده تصریح کرد: در این مرحله از عملیات های اکتشافی در سیستان و بلوچستان 143 اندیس در نوارمرزی، بیش از 40 اندیس در منطقه سراوان و 25 اندیس در پهنه آنتیموان کشف که گزارشات آن به صورت کامل ارائه خواهد شد. 

مدیر اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در کنار این فعالیت های گسترده، اکتشاف تفصیلی طلا در سیاه جنگل را در حال انجام داریم که با افزایش اکتشاف و ذخایر طلا در آن منطقه و سایر مناطق استان بتوانیم به مرحله احداث کارخانه شمش طلا در استان برسیم. وی افزود: دانش ایجاد کارخانه تولید شمش طلا در کشور بومی شده و در دو ماه گذشته کارخانه تولید شمش طلا در زرشوران آذربایجان غربی راه اندازی شده است.

اصغرزاده ادامه داد: راه اندازی معدن آنتیموان در شرکت های زیر مجموعه این سازمان در حال انجام است که همزمان با آن برنامه فرآوری آنتیموآن در دستور کار قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: فرآوری آنتیموان نیز در کشور بومی سازی شده و ایران اسلامی در زمره هشت کشور صاحب این فن آوری در دنیا قرار دارد. 

مدیر اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در زمینه آهن پلاسری در سیستان و بلوچستان نمونه هایی از محدوده های ایرانشهر به مرکز تحقیقات این سازمان در کرج ارسال شده تا آزمایشات لازم صورت پذیرد و پس از بررسی به اقتصادی شدن آن در استان کمک کنیم. وی افزود: اندیسهای شناخته شده در این عملیاتهای اکتشافی عمدتاً شامل فلزات مس، طلا، آنتیموآن، سرب و روی و زغال سنگ است. 

اصغرزاده با اشاره به روند فعالیتهای اکتشافی در این استان بیان کرد: سیستان و بلوچستان در زمینه اکتشاف در سطح کشور رتبه یک را دارد و این سازمان نیز با اولویت قرار دادن این استان تلاش دارد با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت نتایج بدست آمده را به کشف ذخایر مناسب و ایجاد صنایع معدنی منتج کند.  وی با اشاره به روند کار صندوق بیمه فعالیت های معدنی از شرکت های زیر مجموعه ایمیدرو، گفت: این شرکت آمادگی دارد برای کاهش ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اکتشاف و معدن به این سرمایه گذاران نیز تسهیلات پرداخت کند و استان سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه با فراهم شدن فرصت مناسب از امتیازات ویژه ای برخوردار خواهد بود. 

«آنتیموان ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Sb و عدد اتمی 51 است. آنتیموان که یک شبه فلز است، دارای چهار حالت آلوتروپیک می باشد. شکل پایدار این عنصر ، فلزی آبی – سفید است و انواع زرد و سیاه آن ناپایدار می باشد. این عنصر در مواد ضد آتش ، رنگها ، سرامیک ، لعاب و آلیاژهای گوناگون و لاستیک بکار می رود. »

شناسایی ذخایر معدنی پنهان سیستان و بلوچستان در 50هزار کیلومتر مربع در حال انجام است 

مسئول طرح اکتشاف سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سیستان و بلوچستان گفت: عملیات گسترده اکتشافی با هدف شناسایی ذخایر معدنی پنهان این استان در سطح 50 هزار کیلومتر مربع در حال انجام است. 

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان «اردشیر شیرخانی» در ادامه نشست بررسی فعالیت های ایمیدرو در استان افزود: این سازمان دولتی با هدف آبادانی، اشتغال و شناسایی ذخایر پنهان استان از سال 92 با تعریف پهنه های اکتشافی 50 هزار کیلومتری در سیستان و بلوچستان آغاز به اکتشاف کرده است. 

شیرخانی بیان کرد: بیشتر مناطق غیر قابل دسترسی این استان با شعاع 20 کیلومتری نوار مرزی در 700 کیلومتر از طول مرز میرجاوه تا پیشین در شش ماهه سال 93 شناسایی شده است و در 3 مرحله نیز توسط مشاوران استانی در حال انجام است. وی افزود: اکتشاف پهنه سراوان تا عمق 15 کیلومتری مرزی با گستره 15 هزار کیلومتر مربع توسط مشاورین پی جویی در حال تکمیل است و این موضوع تا پایان بهمن ماه آماده می شود و سایر محدوده ها از جمله آهن پلاسری ایرانشهر، محدوده های کرومیت با روشهای نوین اکتشافیGPR(جی پی آر) در حال انجام است. 

شیرخانی افزود: به دلیل اهمیت پهنه های اکتشافی، اجرای این طرحها می تواند برای آبادانی، اشتغال و شناسایی ذخایر پنهان منطقه و رشد روز افزون صنایع معدنی بسیار تاثیر گذار باشد. وی تصریح کرد: سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران به عنوان یک سازمان دولتی در انجام و اجرای عملیات اکتشافی در استان از توان هشت شرکت مشاور معدنی استفاده می کند و در همین زمینه فاز پی جویی برای سراوان اجرا و فاز شناسایی در مرحله نخست قرار دارد و انتظار داریم در صورتی که محدوده های بیشتری در اختیار ما قرار گیرد مراحل اکتشاف تا دستیابی به ذخایر انجام شود. 

« منبع خبری : ایرنا » آخرین ویرایش : ۸ بهمن ۱۳۹۳, ۰۹:۴۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها