.

زنگ خطر تولید مازاد زعفران به صدا درآمد

۷ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 313
رئیس اتحاديه صادركنندگان زعفران خراسان رضوي گفت: در حال حاضر زعفران بدون هيچ ‌برنامه‌ريزي و كنترلي كشت مي‌شود و اگر این روند ادامه يابد در آينده نزديك با مازاد توليد اين محصول مواجه می‌شویم.

به گزارش ایسنا غلامرضا ميري، با بيان اينكه در حال حاضر زعفران در 22 استان كشور كشت مي‌شود، عنوان كرد: اين محصول حتي در استان‌هايي كه از آب كافي برخودارند با ارائه تسهيلاتي خاص كشت مي‌شود كه اين امر در طولاني مدت مشكل‌ساز خواهد شد. وي با اشاره به برنامه جامع كشت زعفران، عنوان كرد: در اين برنامه برداشت اين محصول در واحد سطح حدود سه برابر افزايش خواهد يافت و با اين وجود نیازی به افزایش سطح زیر کشت نخواهد بود.

ميري افزود: باید اين را در نظر گرفت كه نياز كشورهاي مختلف به زعفران داراي سقف مشخص است و چنانچه توليد ما از حد نیاز بازار فراتر رود با مازاد توليد مواجه خواهيم بود.

رئيس اتحاديه صادركنندگان زعفران خراسان رضوي در خصوص وضعيت بازار زعفران نیز اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌شد پس از تعطيلات اروپا با حجم بالاي تقاضا براي زعفران و انجام معاملات صادراتي فراوان روبه‌رو باشيم اما به علت كاهش قيمت يورو در مقابل ديگر ارز‌ها هم‌اكنون روند صادرات مانند گذشته است.

میری گفت: صادرات زعفران همچنان به حمايت‌ دستگاه‌های‌ مختلف احتياج دارد و اين وظيفه ماست كه زعفران را به عنوان يك محصول دارويي به مصرف كنندگان  ساير كشورها بشناسانيم و در اين خصوص لازم است وزارت جهادكشاورزي، صنعت، معدن و تجارت و صدا و سيما طي همكاري‌هايي نسبت به تبليغات اين محصول در رسانه‌هاي خارجي اقدام كنند.

« منبع خبری : ایسنا » آخرین ویرایش : ۸ بهمن ۱۳۹۳, ۰۹:۰۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها