میزان تحمل تبعیض و فساد اداری

۷ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 312
مجید محمدی فر* «رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا» ملت مظلوم، شريف و نجيب ايران، با دل‌هايي مالامال از آرزو و با عشق به ولايت و ارادت به خاندان نبوت و ائمه اطهار(ع) و به اميد بر افراشته شدن پرچم اسلام در سراسر سرزمين خود، از پيش از انقلاب اسلامي، همواره پشتيبان مسئولان و سياست‌گذاران عالی‌رتبه نظام اسلامي بوده‌اند.

بحران‌هاي بيشماري را نظام جمهور ي‌اسلامي به پشتوانه صبر و نجابت امت اسلامي پشت سرگذاشته است؛ از جنگ نابرابر مقابل كفر عليه اسلام تا بحران‌ها و بلواهاي داخلي و تحريم ابرقدرت‌ها و... كه هركدام به تنهايي براي ساقط كردن يك نظام كافي بوده است.
ملت نستوه ایران نشان داده است كه تورم و گراني و كم وكاستي‌ها و سختي معيشت را مي‌تواند تحمل نمايد؛ اما تحمل مشاهده تبعيض و فساد اداري چه از نوع رانت و رانت‌خواري و وي‍‍ژه‌خواهي و چه از نوع اختلاس و ارتشاء را مخصوصا در حكومت اسلامي ندارد، زيرا شهيدان، خود را  در همين راه تقديم انقلاب نموده‌اند و مجاهدت‌هاي بي‌دريغ خود را برا ي دفع و رفع همين خطاهاي بزرگ  در معرض نمايش بزرگ جهاني قرار داده‌اند.
اينك اما ما كجا نشسته‌ايم؟ بر مسندي كه ادعاي خدمت به مردمي را داريم كه به گواه تاريخ تا انتهاي توان و قدرت خود به خدمت دفاع از نظام اسلامي درآمده و در برابر مشاهده روزافزون  همه اين ناشايستگي‌ها ، آن‌ها را نه تنها به حساب جمهوري اسلامي نگذاشته، بلكه حتي از اينكه مسئولان نظام را هم مقصر بدانند، اجتناب می‌ورزند.
دوستان ، اگر مي‌بينيم كه فساد اداري حتي در يك قدمي صندلي اداري ما بيداد مي‌كند و زياده‌خواهان و رانت‌خواران و مفسدان اقتصادي ، ‌روزبه‌روز  فربه‌تر مي‌شوند به معني اين نيست كه از نظر مردم ما اين اعمال كثيف دور مانده است . عدم اعتراض عمومي مردم شريف ما فقط و فقط به دو دلیل است؛ يكي اينكه ترس از تضعيف پايه‌هاي نظام را دارند وديگر اينكه با اين كار ممكن است آب به آسياب دشمن ريخته شود . آيا حق است كه ما به عنوان بخشي از مسئولان نظام ،‌ چشمان خود را بر روي اين همه شكوه و عظمت و بزرگواري ببنديم  و قدمي در جهت تسكين آلام و دردهايي كه بر قلب اين عزيزان سنگيني مي‌كند ، برنداريم؟ 
فساد اداري و ارتشاء و اختلاس و انجام امور صوري و نمايشي در مزايده‌ها و مناقصات و حتي امور مربوط به خصوصي‌سازي آنچنان در جامعه روشن و واضح شده كه همايشي به همين منظور توسط مسئولان عالی‌رتبه  نظام برگزار شده است و همگان را به ياري برای كاهش اين معضل مهم فراخوانده است .
جالب اينجاست كه در پي نامه  معاون اول محترم رياست جمهوري به رهبري نظام و درخواست از ايشان براي ارسال پيام به اين همايش ، در توشيح اين نامه مرقوم فرموده‌اند كه مبارزه با فاسدان و زراندوزان فرصت‌طلب ، چه با همايش و چه بي همايش از وظايف اوليه همه مسئولان نظام است و اين امر را حتي نيازمند به برگزاري همايش ندانسته‌اند و در حقيقت قدم‌گذاري در اين راه را براي همه مسئولان ضروري و لازم برشمرده‌اند.
با اين ديدگاه ، بطور قطع بي‌اعتنايي به اين امر ، گناهي نابخشودني است كه نه تنها موجبات نارضايتي حضرت باري‌تعالي را فراهم مي‌آورد ، بلكه روزي آه مظلومان دامن همه ما را گرفته و از  اريكه ادعاي خدمت به مردم مسلمان ، به زير خواهد كشيد.
و اما ... بسم رب الشهدا و الصدیقین ، به نام خداوندگار شهدا و صداقت‌پیشگان ؛ این جانب به عنوان منتخب مردم شهیدپرور شهر مقدس مشهدالرضا(علیه السلام) و عضوی کوچک از خانواده معظم شهدای این مرز و بوم و در جایگاه نمایندگی شورای اسلامی شهر بابت اتفاقاتی که باعث ایجاد وهم  و بدبینی در بین آحاد مردم در هنگام مواجهه و مراجعه به شهرداری مشهد مقدس شده است ، خجالت زده بوده و باور ندارم که عده‌ای قلیل به بهانه زراندوزی، زیاده‌خواهی و استفاده از خلأهای قانونی و عدم‌نظارت و دستگاه‌های نظارتی شهرداری به خود اجازه می‌دهند رفتاری گناه‌آلود و شبه ناک  در این مجموعه خدمت‌گذار داشته باشند.
در این مجال فرصت را مغتنم شمرده و برخود فرض می‌دانم گوشه‌ای از گلایه‌ها و انتقادات شهروندان  شریف شهر بهشت را به سمع شما بزرگواران  برسانم : 
1)با گذشت یک سال از حضور در مجموعه  شورای اسلامی بارها شاهد حضور افرادی به عنوان کارگزار یا وکیل که حتی دارای تحصیلات آکادمیک هم نیستند، اما کاملا با افراد ، روحیات، قوانین و خلأهای موجود در سیستم آشنا هستند ، بوده‌ایم.
2)بارها رفتار چندگانه در آرای مأخوذه کمیسیون ماده صد شهرداری‌ها را مشاهده نموده‌ایم، به‌گونه‌ای که گاه در یک کوچه ، یا خیابان آرایی متفاوت صادر گردیده است .
3)نیاز به انجام مطالعات به منظور آسیب‌شناسی مقرراتی که در گذشته وضع شده و به روزآوری آن به جهت کاهش هزینه‌های اداری که منجر به فساد در سازمان شهرداری خواهد شد.
4)توجه به اصل سیاست‌گذاری از طریق ستاد و اجرا در مناطق به منظور وحدت رویه در مجموعه  بزرگ شهرداری و جلوگیری از بروز دوگانگی 
5)مشاهده ردپای رانت‌خواری در واگذاری‌ها در امور مربوط به برون‌سپاری که  در بروز نارضایتی نقشی مؤثر خواهد داشت .
6)تفاوت زیاد و مشهود حقوق و مزایا بین ستاد و مناطق شهری که زمینه‌ساز بروز تخلفات در بدنه  کارشناسی خواهد بود .
7)شکاف طبقاتی موجود در بین پرسنل شهرداری از جهت نبود نظام مدون  شایسته‌سالاری 
8)وجود تکبر و خودخواهی در بین برخی از مدیران که گویی خود را با روح رحمت و ایثارگری و تعاون همسو نمی‌کنند.
9)چرا تاکنون با مشاهده عدم‌امکان مبارزه با فساد و یا عدم امکان اجرای مدیریت صحیح و کارآمد ، شاهد هیچ استعفایی در مجموعه مدیران  نبوده‌ایم تا برای ایجاد فضا و شرایط جدید و به منظور ادامه فعالیت ، مشوق اقراد لایق ، متعهد و توانمند باشیم .
10) و چندین و چند موضوع دیگر ...
به امید مرگ فساد در نظام اداری ایران بزرگ اسلامی
آقا مجید !
آقا مجید !
بلند شو !
نماز تان قضا شد !
چه خبره باز هم در حال سخنرانی و نطق پیش از دستور بودید؟
... الله اکبر بازم خواب دیدم! سلام صبح بخیر چه کار کنم ؟ حداقل که می‌توانم خواب ببینم.        
*شهردار منطقه 9 مشهد

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۳ بهمن ۱۳۹۳, ۱۳:۱۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها