سرمقاله

اهمیت اتاق و انتخابات هیأت نمایندگان آن

۷ بهمن ۱۳۹۳ کد خبر : 308
فرامرز مرادی* با عنایت به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی لازم است دولت از نقش تصدی گری خارج شده و به امر سیاست‌گذاری و هدایت و نظارت بپردازد و این مهم نقش تصدی‌گری بخش‌خصوصی را پررنگ نموده و اقتضا می‌نماید که توجه بیشتری به تشکل‌های اقتصادی مبذول شود.

در این میان اصلی‌ترین تشکل اقتصادی یعنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن  و کشاورزی اهمیت دو چندان می یابد. این تشکل که به موجب قوانین مختلف از جمله قانون اتاق ، قانون بهبود فضای کسب و کار و بعضی از مفاد قانون برنامه پنجم و شرایط عمومی کشور عهده دار وظایف مهمی می باشد، نسبت به گذشته جایگاه رفیع‌تری یافته و می تواند در شورای پول و اعتبار، شورای‌عالی بورس، شورای گفت و گو نماینده داشته و در سیاستگذاری ارزی و پولی و بازار سرمایه نقش داشته و با بیان نظرات بخش خصوصی به مقامات و مسئولان مملکتی، در کنار آنان یار و مددکارشان باشد. 
از این منظر امروزه به اتاقی پرتحرک ، صاحب نظر ، قدرتمند، مسئول ، دارای روحیه گروهی و معتقد به کار کارشناسی و نوآوری در همه ابعاد نیازمندیم.
برای داشتن چنین اتاقی لازم است بالاترین رکن آن یعنی هیأت نمایندگان اتاق بیش از گذشته تقویت گردیده و در انتخابات پیش رو، اعضای محترم اتاق اولاً حضور گسترده داشته و ثانیاً آنانی که توان لازم برای اداره امور این تشکل عظیم را دارند، خود را برای عضویت در هیأت نمایندگان نامزد نمایند تا اعضای محترم از طریق تشکل های ذی‌ربط و یا با بررسی‌های همه‌جانبه افرادی دلسوز، متعهد، باتجربه، فعال، توانمند و آشنا به قوانین و مقررات اقتصادی و تجارت روز را انتخاب و برای مدت چهار سال به‌عنوان نمایندگان خود در پارلمان بخش‌خصوصی مامور نمایند. 
بدیهی است نمایندگان منتخب وظایف و مسئولیت‌های سنگینی را به دوش خواهند کشید که لازمه آن متکی بودن به اصول اخلاقی و کرامت انسانی و رعایت حقوق دیگران در کنار داشتن محبوبیت در جمع فعالان اقتصادی و ارجح دانستن منفعت جمعی بر نفع شخصی و معقتد بودن به آینده‌نگری، پیشرفت، نوآوری و صرف وقت کافی در امور محوله می‌باشد. 
اینجانب اعتقاد دارم با انتخاب نمایندگان فوق‌الاشاره از یک سو و بی‌طرف ماندن دولت در امر انتخابات و حتی ایجاد تسهیلات لازم برای برگزاری سالم این انتخابات می‌توان در انتظار اتاقی مردمی، متعلق به بخش‌خصوصی و همکار و یار و مشاور دلسوز سه قوه باشیم . 
به امید آن روز و به امید اعتلای هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها .  
*عضو هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۷ بهمن ۱۳۹۳, ۰۹:۱۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها