ضرورت تشکیل دادگاه‌های تجاری با هدف رسیدگی تخصصی به دعاوی

۱۲ آبان ۱۳۹۹ کد خبر : 2621
یکی از حوزه‌های دادرسی که به دلیل پیچیدگی موضوعات، عناوین و دعاوی، نیاز مبرم به دادگاه‌های اختصاصی دارد، حوزه تجارت است زیرا ماهیت امور و دعاوی تجاری سرعت و دقت فراوان در رسیدگی‌های تجاری را می‌طلبد. برخی از کشورها به اهمیت وجود این دادگاه‌ها برای رسیدگی تخصصی، دقیق، سریع و کم هزینه به دعاوی تجاری پی برده و آن را در نظام قضایی خود در کنار سایر مراجع، گنجانده‌اند اما هنوز به اهمیت این مهم در کشور ما توجه چندانی نشده است. به طوری که فقدان این محاکم روند رسیدگی به دعاوی مهم و حساس تجاری را با اطاله دادرسی مواجه کرده است. این در حالی است که در حقوق تجارت، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است. امنیت و پایداری معاملات تجاری چنین امری را می‌طلبد تا در صورت بروز هرگونه اختلاف در قراردادی بین تجار و یا دستگاه‌های دولتی مربوطه، روند رسیدگی به این اختلافات و تعیین تکلیف پیرامون آن هر چه سریع‌تر انجام پذیرد. در واقع این دادگاه‌های تخصصی باید در عین دقت و مهارت، در زمانی کوتاه‌تر به پرونده‌های تجاری رسیدگی کنند.

البته ناگفته نماند که یکی از خصیصه‌های حقوق تجارت، تخصصی بودن آن است و هریک از اعمال و معاملات تجاری دربرگیرنده موضوعات، عناوین و اصطلاحاتی است که افراد متخصص باید اشراف کافی به آن داشته باشند. لذا دادگاه‌های تجاری زمانی مثمرثمر خواهند بود که مسائل و مشکلات موجود حوزه تجارت را با امنیت، سرعت و تخصص رسیدگی کنند. بنابراین هدف از تشکیل دادگاه‌های تجاری در کشور، تنها پیچیده‌تر شدن ساختار و تشکیلات به مجموعه قوه قضاییه نیست بلکه باید قانون گذاری‌های مختلف در این خصوص صورت گیرد تا مسائل این حوزه با دقت و سرعت عمل حل و فصل شود. علاوه بر شرایط انتخاب قضات، این دادگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که کسانی که دعاوی تجاری را رسیدگی می‌کنند، اشراف کافی نسبت به موضوع دعوی از حیث علمی و تجربی داشته باشند و بتوانند ضریب دقت و در کمترین زمان ممکن به حل و فصل دعوا بپردازند.

بنابراین با توجه به گسترش و پیچیده‌تر شدن روابط تجاری و در نتیجه دعاوی تجاری و لزوم هر چه تخصصی کردن رسیدگی‌های قضایی می‌توان پیش بینی چنین تشکیلاتی را ضروری دانست و اصل تشکیل دادگاه‌های تجاری در  کشورمان باید امری مثبت تلقی کرد. با این حال آن چه که مسلم است، نظام قضایی ما باید آمادگی کامل برای تشکیل دادگاه‌های تجاری کارآمد و تربیت متخصص در این حوزه را به دست بیاورند به طوری که باید میزان تخصص قضات شاغل در امر تجارت مدنظر قرار گیرد و حتی‌الامکان آموزش‌های لازم، تحت نظر بخش خصوصی و اتاق بازرگانی تدارک دیده شود تا سطح آگاهی ایشان از مهارت‌ها، اصطلاحات و معاملات تجاری افزایش یابد.

در پایان باید عنوان کرد با عنایت به نقش مهم و تاثیرگذار دادگاه‌های تجاری در گسترش روابط و معاملات سالم تجاری و به تبع آن، بهبود وضع اقتصادی جامعه، بایستی از همین حالا برای حل مشکلات عملی موجود بر سر راه تشکیل این محاکم تلاش کرد، چرا که بازدهی مثبت و مفید چنین هزینه‌هایی را در بلندمدت می‌توان دید.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ آبان ۱۳۹۹, ۱۴:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها