تردد خودروهای شخصی به مشهد محدود بود اما حمل و نقل عمومی جاده‌ای، ریلی و هوایی مشکلی نداشت

محدودیت ظاهری ورود به مشهد

۲۸ مهر ۱۳۹۹ کد خبر : 2614
دنیای اقتصاد- اواخر هفته پیش بود که هیات دولت مصوب کرد برای پنج شهر مهم تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه که میزان شیوع بیماری کووید ۱۹ در آنها زیاد و گرفتاری مردم بیشتر است، در تعطیلات پایان ماه صفر، محدودیت تردد و رفت و آمد اعمال می‌شود. پس از آن بود که خبرهایی مبنی بر بازگرداندن خودروهای شخصی از ورودی های این شهرها و ممانعت از ورود آنها به شهر منتشر شد.

پس از آن و پیرو ابلاغ رسمی وزارت کشور مبنی بر اجرای «طرح منع آمد و شد به پنج کلانشهر کشور» از ساعت صفر پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ماموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه در مسیرهای زمینی ورودی به مشهد از سوی  نیشابور، قوچان، چناران، کلات، سرخس و بینالود مستقر شدند.

اما در همین روزها که همه گمان میکردند مشهد خلوت میشود، ورود مسافران از طریق قطار، اتوبوس و هواپیما به این کلانشهر برقرار بود. در واقع، محدودیت در تردد خودروهای شخصی در کاهش ورود مسافران جاده ای به مشهد تاثیر داشت اما اگر به آمار سال گذشته نیم نگاهی بیندازیم، درمی یابیم که دست کم یک ششم مسافران جاده ای سال 98 با ناوگان حمل و نقل عمومی به این کلانشهر سفر کرده اند. طبق اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی پارسال از ۱۹ تا ۳۰ صفر مصادف با ۲۶ مهر تا هفتم آبان ماه، در مجموع سه میلیون و ۹۲۷ هزار و ۹۲۴ مسافر از طریق جاده وارد مشهد شدند که ۵۶۸ هزار و ۸۱۱ نفر از این تعداد از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای و بقیه با خودروهای شخصی به این شهر سفر کردند.

انجام روزانه 100 پرواز رفت و برگشت به مشهد

در کنار عدم محدودیت در عبور و مرور ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای، محدودیتی برای تردد قطارها و پرواز هواپیماها به مشهد هم اتفاق نیفتاد. حسن جعفری، مدیر روابط عمومی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد روز جمعه به ایرنا گفت: تاکنون به این فرودگاه دستورالعملی برای ممنوعیت یا محدود شدن پروازهای ورودی به مقصد مشهد اعلام نشده و هر نوع ابلاغ در این خصوص باید از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا یا دیگر نهادهای متولی و با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری انجام شود.

جعفری تصریح کرد: در حال حاضر طی روزهای جاری روزانه حدود ۵۰ پرواز رفت و ۵۰ پرواز برگشت در این فرودگاه انجام می‌شود که حدود ۳۰ پرواز رفت و برگشت مربوط به تهران است.

کاهشی در تعداد قطارهای ورودی مشهد صورت نگرفت

درباره سفر با قطار هم، در روزهای اخیر هیچ کاهش سفر و ترددی اتفاق نیفتاد کمااینکه ایستگاه راه آهن از شنبه شب با ازدحام جمعیت مسافران برای بازگشت به شهرهایشان روبرو شد. هر چند مصطفی نصیری ورگ، مدیرکل راه آهن خراسان در مصاحبه اش با ایرنا، از اعلام تعداد قطارهای مسافربری ورودی به مشهد در این ایام خودداری کرد. نصیری ورگ گفت: تاکنون هیچ دستورالعملی مبنی بر محدودیت یا لغو سفرهای ریلی به این اداره از سوی ستاد استانی یا ملی مقابله با کرونا اعلام نشده است.

مدیرکل راه آهن خراسان توضیحی درباره تعداد قطارهای ورودی به مشهد نداد اما در تعطیلات اخیر اگر سری به ایستگاه راه آهن مشهد میزدید، با ازدحام جمعیت در سالن مسافری ایستگاه مواجه میشدید.

نصیری ورگ البته در صحبتهایش به این اشاره کرد که تعداد قطارهای مسافربری که طی این روزها در مسیر مشهد رفت و آمد دارند، نسبت به دو هفته قبل افزایش نداشته و هم اکنون نیز قطار مسافربری فوق العاده‌ای در مسیر مشهد برنامه‌ریزی نشده است.

صحبتهای مسئولان فرودگاه و راه آهن خراسان نشان میدهد که در تعطیلات اخیر تغییر چندانی در سفرهای ریلی و هوایی به مشهد صورت نگرفته و آمار تردد قطارها و پرواز هواپیماها تفاوتی با هفته های گذشته نداشته و تدبیر خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.

پذیرش روزانه 180 بیمار جدید کرونا در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

همه این مباحث درحالیست که دکتر محمدحسین بحرینی، سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در خراسان رضوی در روزهای قبل از تعطیلات پایانی ماه صفر نسبت به سفر به مشهد هشدار داد و تاکید کرد: با توجه به وضعیت قرمز مشهد از نظر کرونا از هموطنان تقاضا داریم به این شهر سفر نکنند زیرا اگر رفتار مردم در رعایت دستورات پیشگیرانه برای مهار انتقال ویروس همه‌گیر کرونا تغییر نکند، روزهای تلخ و سختی را در پیش رو خواهیم داشت. مشهد از نظر شیوع بیماری کووید ۱۹ شرایط خوبی ندارد زیرا تعداد مراجعان سرپایی، بستری و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در این کلانشهر در حال افزایش است.

تا پایان هفته پیش، طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روزانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی زیرپوشش این دانشگاه پذیرش می‌شدند و ۱۸۰ تا ۲۰۰ نفر هم در بخش‌ مراقبتهای ویژه بیمارستانهای این دانشگاه بستری بودند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۸ مهر ۱۳۹۹, ۱۱:۱۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها