پیکر استاد محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی آرام گرفت

فخر موسیقی در آغوش توس

۲۱ مهر ۱۳۹۹ کد خبر : 2609
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در خاطرات کودکی و نوجوانی خیلی از ما مشهدیها، تماشای نقش و نگاره‌های برجسته سنگی مربوط به داستان‌های شاهنامه مثل «نبرد رستم با اژدها» و «نبرد رستم و سهراب» و «ضحاک ماردوش و قیام کاوه آهنگر در برابر ضحاک» و... در آرامگاه فردوسی نقش بسته است و حالا، آرمیدن خسروی آواز ایران در آن آرامگاه، محبوبیت آن مکان را دوچندان کرده و این اتفاق، برگ دیگری در خاطرات نه تنها مردم مشهد و خراسان رضوی بلکه تمامی مردم ایران رقم زده است.

پنجشنبه ای که گذشت، داغ بزرگی بر دل مردم ایران زمین به ویژه دوستداران موسیقی و صدای آسمانی استاد محمدرضا شجریان نشست؛ خسرو آواز ایران پر کشید و برای همیشه از بین مان رفت و پس از دو روز، در روز شنبه 19 مهرماه پیکر استاد در آرامگاه فردوسی و بر روی دستان خانواده و دوستدارانش و نگاههای خیل عظیم مردمی که پشت درهای بسته آرامگاه مانده بودند، تشییع شد. خسرو آواز ایران برای همیشه در خاک توس آرمید تا بر ارزش و جایگاه آرامگاه فردوسی، شاعری که زبان پارسی را زنده نگاه داشت بیفزاید؛ چه آنکه هنرمند مردمی و موسیقی دان فاخر ایران هم در طول حیات خود سعی کرد زبان فارسی را در قالب موسیقی محفوظ بدارد.

استاد محمدرضا شجریان پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت. وی سالها از بیماری ریه رنج می‌برد و هفته اخیر به دلیل مشکلات ریوی و تنفس ناپایدار، افت فشار خون و افت سطح هوشیاری در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده بود.

استاد شجریان زاده اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس ایران زمین و نامزد ۲ جایزه گِرمی (Grammy Awards)  بود و سایت انجمن آسیا وی را به‌ عنوان پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی کرد. همچنین روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌ بود. مرحوم شجریان تولید ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلمهایی همچون دلشدگان، ابجد و زمستان و اجرای ده‌ها کنسرت داخلی و بین‌المللی را در کارنامه هنری خود دارد

هزار دستان موسیقی به طبیعت سپرده شد

همایون شجریان در مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران بیت "دست طبیعت گل مرا مچین" را قرائت و بیان کرد: هزاردستان موسیقی را به دست طبیعت و به آغوش خاک سپردیم.

فرزند مرحوم محمدرضا شجریان در این مراسم در محل آرامگاه فردوسی در سخنانی کوتاه افزود: از همه مردم عزیزی که برای مراسم خاکسپاری استاد شجریان آمده‌اند تشکر می‌کنم. در این لحظات سخت تمام صبر و شکیبایی ما شمایید. وی ادامه داد: از همه مردم ممنون و سپاسگزار هستم و از شما معذرت می‌خواهم زیرا برای آمدن به اینجا و حضور در مراسم بخاطر تنگناهای موجود با مشکلاتی مواجه شدید.

همایون شجریان گفت: به همه شما ادای احترام می‌کنم و دستانتان را می‌بوسم، دستانی که برای بدرقه پدر آمده‌اند را یکایک می‌بوسم و بار دیگر از همه شما سپاسگزاری می‌کنم. وی افزود: آرزوی من سلامتی پر از عشق برای همگان است، همانطور که پدر می‌خواستند باشید و برای همه مردم پیروزی و آرامش خواستارم.

پیکر مرحوم شجریان پس از ورود به محوطه آرامگاه فردوسی به سوی محل دفن تشییع شد و همایون و دیگر فرزندان و نزدیکان استان بر سر مزار او ترانه "مرغ سحر" را خواندند که صحنه‌ای عاطفی و تاثیرگذار برای همه حاضران ایجاد کرد.

داریوش پیرنیاکان، سالار عقیلی، حامد بهداد، سهراب پورناظری، علی‌اکبر شکارچی، پوریا اخوان، زیدالله طلوعی، وحید تاج، حسین ابریشم‌پور، مجتبی عسکری، حمیدرضا نوربخش و طهمورث پورناظری برخی از هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

ایران هرگز استادی همچون شجریان به خود نمی‌بیند

سالار عقیلی هم در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: ایران هرگز استادی مانند شجریان به خود نخواهد دید و فکر نمی‌کنم مادر گیتی چنین گوهر و گنجینه‌ای را دوباره خلق کند. وی افزود: استاد شجریان متعلق به این ملت و جامعه و البته تمام دنیاست، با فوت ایشان امروز یک ملت عزادار شد، فوت این استاد عزیز را به ملت ایران، خانواده استاد و همه هنرمندان ایران تسلیت میگویم.

عقیلی ادامه داد: خواننده زیاد داریم اما به چه صدا و آهنگی؟ استاد شجریان فقط هنرمند صدا و آواز نبود، استاد یک مجموعه بود، مجموعه ای از اخلاق، معرفت، رفتار، منش، انسانیت و افتادگی، هنر یک بعد از داشته‌های استاد شجریان بود.

در این مراسم عقیلی با حضور مقابل نرده‌های آرامگاه فردوسی با مشتاقان حضور در مراسم خاکسپاری گفت و گو کرد و فوت استاد آواز ایران را به آنان تسلیت گفت.

پیشنهاد نامگذاری زادروز استاد شجریان به نام روز ملی موسیقی

مدیرعامل خانه موسیقی که در مراسم خاکسپاری حاضر بود، در سخنانی پیشنهاد کرد روز اول مهر زادروز محمدرضا شجریان به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم ثبت شود.

حمیدرضا نوربخش افزود: در خصوص شجریان چه می‌توان گفت، چرا که همه او را به خوبی می‌شناسند. ایشان فراتر از آواز و هنر ایران بود و بر تارک تاریخ ایران خواهد ایستاد. کمتر هنرمند و شخصیتی را در تاریخ می‌توان در کنار استاد شجریان نهاد، شجریان از ایران هم فراتر بود و به تمام فارسی‌زبانان تعلق داشت.

طبق اعلام رسمی این مراسم قرار بود ساعت هشت روز (شنبه) در آرامگاه فردوسی برگزار شود اما بسیاری از دوستداران مرحوم شجریان که از روز قبل خود را به این خطه رسانده بودند، شب را در این مکان صبح کردند.

آیین رسمی با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان، فرماندار شهرستان مشهد، شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان استاد آواز ایران در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی برگزار  شد.

متولیان برگزاری مراسم خاکسپاری مرحوم شجریان با چیدن منظم و بافاصله حدود پنج هزار صندلی در محوطه بیرونی آرامگاه فردوسی و جلوخان این مکان شرایط رفاهی لازم را با رعایت پروتکلهای بهداشتی برای رفاه حال جمعیت دوستدار استاد فقید آواز ایران که در محل این گردآمده بودند فراهم کردند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۱ مهر ۱۳۹۹, ۱۴:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها