بررسی آثار رفتن رزم حسینی از استانداری خراسان رضوی به وزارت صمت

بر سر مثلث توسعه چه می‌آید؟

۱۴ مهر ۱۳۹۹ کد خبر : 2606
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- رزم حسینی وزیر صمت شد؛ این جمله را میتوان مهمترین جمله خبری هفته گذشته برای خراسان رضوی و بخش صنعت، معدن و تجارت کشور دانست؛ از یک طرف کرسی ریاست استانداری خراسان رضوی خالی شد و از سوی دیگر، وزارت صمت بعد از 6 ماه، وزیر خود را شناخت.

خراسانی ها از یکسو شاید خوشحالند که کسی سکان وزارت صمت را برعهده گرفته است که شناخت نسبتا کاملی نسبت به وضعیت صنعت، معدن و تجارت این استان دارد و از سوی دیگر ممکن است نگران ناتمام ماندن برنامه های رزم حسینی در خراسان رضوی باشند.

اما مهمترین برنامه ای که رزم حسینی در دوره 21 ماهه حضورش در استانداری خراسان رضوی آغاز کرد، همان برنامه ای است که در استان کرمان و به ویژه قلعه گنج این استان پیاده کرده بود؛ مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی.

طرحی که به واسطه آن قرار بود سیاست مردمی کردن اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گیرد و با حمایت ارکان حاکمیتی از سرمایه گذاران با عنوان معینهای اقتصادی، نسبت به اشتغالزایی به ویژه در مناطق روستایی اقدام شود. نکته اینکه، رزم حسینی طرح مثلث توسعه را در خراسان رضوی با جدیت بیشتری پیگیری کرد و نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی را هم ایجاد کرد تا برنامه های انجام شده برای طرح مثلث توسعه با قدرت بیشتری پیگیری و نظارت شود.

مثلث توسعه چه تعداد شغل ایجاد کرده است؟

در نهایت، از زمانی که اجرای این طرح آغاز شد و تا همین یک ماه پیش، 170 سرمایه گذار به عنوان معین اقتصادی در شهرستانها و روستاهای مختلف، با استانداری تفاهم نامه امضا کرده اند. به گفته علی اکبر لبافی، دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی، 3474 پروژه توسط 170 معین در سامانه مربوط به مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی استان ثبت شده که از این تعداد 2660 فعالیت اقتصادی و کسب‌وکار از 115 معین توسط گروه کارشناسی تایید شده است؛ از این میزان فعالیت اقتصادی تایید شده بیش از 70 درصد مربوط به حوزه کشاورزی است و  1412 کسب و کار به بهره‌برداری رسیده است که با اجرای کامل این 1412 کسب‌وکار برای 7 هزار و 653  نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود. در مجموع تا امروز 2125 نفر شاغل در سامانه ثبت شده که مربوط به 515 فعالیت اقتصادی است و حدود 800 کسب و کار هنوز اطلاعات مربوط به شاغلین خود را ثبت نکرده‌اند. البته علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی هفته پیش در گفتگویی اظهار کرد: تاکنون ۱۲ هزار نفر در پروژه‌های مرتبط با این طرح مشغول کار شده‌اند.

تکلیف مثلث توسعه چیست؟

اما نکته اصلی این است که آنچه در حال حاضر بیش از آمار و ارقام طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی در استان اهمیت دارد این است که آیا پس از رفتن رزم حسینی به وزارت صمت، کارهای نیمه تمام او ادامه خواهد داشت و یا استاندار بعدی ممکن است تمایلی به اجرای کامل طرح مثلث توسعه نداشته باشد؟ نقدهایی که از همان ماه‌های آغازین مطرح شدن این طرح، از سوی برخی از فعالان اقتصادی مطرح میشد نیز یادآور همین موضوع است؛ برخیها معتقد بودند که ضمانت اجرای کامل طرح بیش از تسریع در اجرای آن اهمیت دارد تا شاهد به نتیجه رسیدن کامل اهداف آن باشیم. برخیها هم درباره آمار و ارقام میزان اشتغالزایی طرح مثلث توسعه سوالاتی مطرح میکردند و از ناهمخوانی میزان سرمایه گذاری انجام شده با میزان اشتغال به وجود آمده میگفتند.

تاخیر در اجرای برنامه ها با رفتن استاندار

رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی معتقد است با رفتن رزم حسینی از استان، وقفه و تاخیری در اجرای طرح مثلث توسعه و عملکرد معینهای اقتصادی اتفاق خواهد افتاد. جمشیدی به «دنیای اقتصاد» میگوید: پیش بینی من این است که با رفتن آقای رزم حسینی از استان، در اجرای مثلث توسعه به طور طبیعی وقفه و یا تاخیری رخ خواهد داد؛ کمااینکه بعد از اینکه وی از کرمان به خراسان رضوی آمد، طرح به شدت زمان حضورش در آن استان ادامه نیافت. در استان ما هم استاندار بعدی ممکن است از استانی دیگر باشد و یا از مسئولان استان خودمان اما به هر روی چون ممکن است تجربه اجرای چنین طرحی را نداشته باشد، شاهد وقفه ای در موضوع خواهیم بود. وی می‌افزاید: در واقع نگرانی ما این است که رشدی که در اجرای طرح مثلث شاهد بودیم، با شیب ملایمتر و کندتری صورت بگیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در عین حال یادآور میشود: نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که تاکنون، بیشتر فعالیتهایی که در استان ما در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی انجام شده، با رهبری استاندار و توسط دستگاههای اجرایی و به ویژه بخش خصوصی صورت گرفته است؛ بنابراین چون این تغییر در راس هرم بخش دولتی استان اتفاق می افتد و سایر اضلاع مثلث در جای خود قرار دارند، اگر مطالبه عمومی برای ادامه طرح وجود داشته باشد، این اتفاق خواهد افتاد و چالش کمتری خواهیم داشت. وی ادامه می‌دهد: شاید استاندار بعدی با رویکردها و ایده ها و تجارب دیگری بیاید و به اجرای طرح هم تاکید کند و رشد فعالیتهای اقتصادی استان نسبت به قبل هم بیشتر شود. با اینحال، نمیتوان درباره آینده قضاوت کرد و این موضوع را با آمدن استاندار بعدی و گذشت مدت کوتاهی از فعالیتهایش بهتر میتوان قضاوت کرد.

آثار حضور رزم حسینی در خراسان رضوی

جمشیدی درباره آثار حضور رزم حسینی در خراسان رضوی میگوید: از زمان حضور وی و مطرح کردن طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی، چند اتفاق خوب در استان ما افتاد؛ مهمترین و اولین اتفاق، همگرایی بین ارکان حاکمیت در خراسان رضوی و شکل گیری وفاق بیشتر بین آنها بود. لازمه انجام سرمایه گذاری و فعالیتهای اقتصادی، احساس امنیت و حمایت ارکان حاکمیت و تمام دستگاههای موثر در این زمینه است و از این جهت به نظر میرسد فضای سرمایه گذاری استان بهتر شد. همچنین آمارهایی که درباره تفاهم نامه ها و معینهایی که داوطلبانه به ویژه در نقاط روستایی ورود کرده اند، مطرح میشود، نشان دهنده بهبود فضای اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی نسبت به میانگین کشوری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی، توجه ویژه به توسعه اقتصادی را مهمترین اولویت استانداری بعدی خراسان رضوی میداند و میگوید: مهمترین مساله اقتصادی در حال حاضر بحث اشتغال و تثبیت قیمتهاست که البته اشتغال تا حدود زیادی میتواند به سیاستهای درون استانی ارتباط یابد و حمایت از سرمایه گذاری، رفع موانع و مشکلات تولید و... از سوی استاندار و دستگاههای اجرایی در این زمینه اثرگذار است؛ اما در بحث تثبیت قیمتها که موضوعی ملی است، استان تا حدی میتواند نظارت و کنترل داشته باشد چون برای بخش زیادی از قیمتها در سطح ملی تصمیم گیری میشود و این قیمتها در هر جای کشور اتفاق بیفتد با وقفه زمانی و یا مرحله جلوتر در استان ما اتفاق می افتد.

جمشیدی تصریح میکند: عملکرد استان در سال گذشته در میزان اشتغال کشور قابل توجه بود و حدود 13 درصد اشتغال کشور مربوط به خراسان رضوی بود درحالیکه 8 درصد جمعیت کشور متعلق به این استان است. گرچه هنوز تعداد بیکاران بالاست اما فضای حاکم در کشور به گونه ای بوده که در آن فضا سهم استان ما قابل قبول بوده است. بنابراین کارهایی که به حمایت از سرمایه گذاری های انجام شده فعلی و ظرفیتهای خاصی که دارند و حمایت از سرمایه گذاری های جدید، یکی از اولویتهای استاندار بعدی خواهد بود؛ در غیر اینصورت اگر پیشرفتی در حوزه اقتصادی داشته ایم، تحت الشعاع قرار میگیرد.

حضور رزم حسینی در وزارت صمت به نفع خراسان رضوی است

اما بعد از رفتن رزم حسینی از استانداری خراسان رضوی گمانه زنیها درباره جانشین او هم آغاز شد؛ یکی از گزینه هایی که نامش مطرح است؛ رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد در دوره قبلی مجلس است. شیران که تمایلی به صحبت درباره احتمال استاندار شدنش ندارد، درباره آثار رفتن رزم حسینی از خراسان رضوی به دنیای اقتصاد میگوید: اگر نگاهی منطقی و استانی داشته باشیم؛ حضور رزم حسینی در خراسان رضوی قطعا منشا خیر و برکات زیادی بوده اما اگر نگاهی ملی به موضوع داشته باشیم، با حضور رزم حسینی در وزارت صمت، وی در حوزه قدرتی بیشتری قرار میگیرد که استان را هم در حوزه های صنعت، معدن و تجارت تحت الشعاع قرار میدهد.

شیران می افزاید: علاقمند بودیم رزم حسینی که استانداری قوی، خوب و مردمی بود، به کارش در خراسان رضوی ادامه دهد اما اتفاقی که افتاد را به فال نیک میگیریم و قطعا خدمات او در حوزه وزارت به نفع استان هم خواهد بود. بخشی از برنامه های رزم حسینی به حوزه مثلث توسعه اقتصادی برمیگشت که عمدتا تحت مسئولیت وزارت صمت تعریف میشد و فکر میکنم این طرح در سطح وزارت هم بتواند ادامه یابد.

نماینده پیشین مشهد در مجلس درباره نیاز کنونی استان در بحث اقتصادی که باید در اولویت استاندار بعدی قرار گیرد، میگوید: بیشترین نیاز استان ما تسهیل در کسب و کار و به حداقل رساندن دیوان سالاری ایجاد شده است؛ با تسهیل فرایند کسب و کار، منابع موجود در دست مردم به سمت تولید و اشتغال جهت گیری میشود و بیشترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی از سوی وزارت صمت؟

«با رفتن آقای رزم حسینی به وزارت صمت، نه تنها طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی استان کمرنگ نخواهد شد، بلکه با جدیت و رغبت بیشتری ادامه خواهد یافت». این نکته ای است علی اکبر لبافی، دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان به عنوان مسئول امور اجرایی و نظارتی معینهای اقتصاد مقاومتی بین میکند.

به گفته لبافی طرح مثلث توسعه اقتصادی در قالب برنامه دوم رزم حسینی برای پست وزارت صمت در هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. لبافی میگوید: این طرح در صحن علنی مجلس از سوی آقای رزم حسینی مطرح شد و مورد استقبال بسیاری از نمایندگان قرار گرفت. لذا اجرای این برنامه در قالب اجرای مسئولیتهای اجتماعی در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته است و قرار بر این شد مکاتبه ای با همه استانداران و نمایندگان مجلس داشته باشیم تا این طرح در قالب برنامه اجرایی مردمی کردن اقتصاد مقاومتی مشروط به درخواست استانداران به استانها ارسال شود. در نهایت، استانهایی که استانداران و ارکان حاکمیتی شان آمادگی همراهی با این طرح را دارند و خود را متعهد به اجرای این برنامه میکنند، درخواست خود را به وزارت صمت ارائه می‌دهند و در وزارت صمت موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، وزارت صمت با شرکتها و بنگاههای اقتصادی زیرمجموعه خود که در قالب احیاکننده مسئولیتهای اجتماعی متعهد به این موضوع هستند، نشستهایی برگزار و ضرورتهای کار را به آنها اعلام میکند و بنگاهها به استانهایی که آمادگی دارند، معرفی میشوند و کار عملیاتی آغاز میشود.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی معتقد است با حضور رزم حسینی در وزارت صمت، طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد. او میگوید: این موضوع در حال ملی شدن است و به نظر میرسد کاری ضابطه مند و قانونمند در حال شکل گیری است. طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی در راستای سیاست مردمی کردن اقتصاد مقاومتی شکل گرفته و یکی از برنامه های اجرایی سیاست کلی اقتصاد مقاومتی است که قانون آن وجود دارد اما بحث مردمی کردن آن هنوز در کشور شکل نگرفته است و نحوه مردمی کردن آن، همین برنامه ای است که در خراسان رضوی در حال اجراست و قرار است در صورت درخواست استانداران سایر استانها، به سراسر کشور تسری یابد.

چه آینده ای در انتظار معینهای اقتصادی است؟

علی شریعتی مقدم مدیرعامل شرکت نوین زعفران و معین اقتصادی شهرستان کوهسرخ هم در پاسخ به این سوال که آیا رفتن رزم حسینی باعث بلاتکلیفی در اجرای طرح مثلث توسعه شده است، میگوید: موضوع معین اقتصادی پیشنهادی است که بعد از تجربه ای که آقای رزم حسینی در خراسان رضوی داشت، اینبار در سطح ملی مطرح میشود و با هم افزایی با وزارت کشور و جهاد کشاورزی و... این موضوع در آینده به طور ملی نهادینه خواهد شد. البته پیشنهاد من این است که حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی و زنجیره های ارزش و خدمات هر یک به طور جداگانه کار را پیش ببرند.

شریعتی مقدم می افزاید: با اجرای این طرح در سطح ملی، بخشهای قوی اقتصادی و یا کسانی که در سطح موثرتری میتوانند مسئولیت اجتماعی خود را در بخش خصوصی انجام دهند، به کمک مردم خواهند آمد و این کار به مدلی ملی تبدیل خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره آثار خروج رزم حسینی از استان میگوید: اگر به این نکته توجه کنیم که وزارت صمت از بخشهایی بوده که در سالهای اخیر متولی اش مرتبا تغییر کرده و مشکلات خاص خودش را داشته است، خارج شدن از این بلاتکلیفی، میتواند به ساماندهی حوزه صنعت و اقتصاد و تولید کمک کند و مهم بود که این موضوع زودتر اتفاق بیفتد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۴ مهر ۱۳۹۹, ۱۴:۳۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها