دلایل کاهش 85 تا 90 درصدی فروش زعفران سوغاتی

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر : 2585
با شیوع کرونا، محصولاتی برای کشورها اهمیت پیدا کرده است که از نظر امنیت غذایی اولویت بالایی دارند؛ از طرفی، شاهد کاهش قدرت خرید مردم نیز هستیم. همچنین تعطیلی رستوران‌ها، ایرلاین‌ها و مجالس که در سطح جهان شاهد آن هستیم باعث کاهش مصرف زعفران شده است. علاوه بر زعفران محصولات دیگر کشاورزی از جمله گل‌های زینتی نیز آسیب زیادی از این مسئله دیده اند.

براورد ما در حوزه سوغات، کاهش حدود 85 تا 90 درصد فروش به دلیل شیوع کروناست؛ به دلیل اینکه مسافر چندانی به مشهد سفر نکرده است، با کاهش فروش سوغات در خراسان رضوی مواجه شده ایم. از طرفی، با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش و هزینه امنیت غذایی و بهداشتی و مبارزه با کرونا افزایش یافته است، میزان زعفران در سبد مصرف کاهش یافته است و همه این عوامل تاثیری منفی در بازار داخلی این محصول گذاشته است.

در حوزه صادرات نیز، کاهش مراودات بین المللی، حمل و نقل و پروازهای بین المللی در بازار زعفران اثرگذار بوده است. میزان صادرات زعفران در سال گذشته قبل از شیوع کرونا افزایشی جزئی داشت اما بعد از کرونا شاهد کاهش صادرات در این حوزه بودیم. صادرات زعفران در دوران کرونا از نظر وزنی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته است و امیدواریم در دوران پساکرونا روی این مسئله کار شود و بتوانیم آن را جبران کنیم.

در سالهای 97، 98 و 99 صادرات زعفران در حوزه شرکتهای تخصصی کاهشی جدی داشته است و این شرکتها نتوانسته اند به خوبی صادرات کنند و بخش زیادی از صادراتی که انجام شده است، به دلیل قوانین سختگیرانه ارزی و عدم تطبیق این قوانین با تجارت زعفران، با کارتهای بازرگانی اجاره ای صورت گرفته است تا جاییکه سالانه حدود 50 تن زعفران به افغانستان قاچاق شده است و این صنعت که مقام معظم رهبری به ارزش افزوده آن اشاره مهمی داشتند، با خطراتی جدی روبروست.

راهکار نجات این محصول از این خطرات این است که سازمان مالیاتی، بانکها و حوزه اقتصادی و اداری حمایتی جدی از این بخش داشته باشند. میز تخصصی زعفران در دو هفته آینده در وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت تشکیل خواهد شد و امید داریم که راه اندازی این بخش آثار مطلوبی برای فعالان حوزه زعفران به دنبال داشته باشد.

هم اکنون حدود ۳۰ کشور به دنبال کشت زعفران هستند؛ در هلند چند شرکت پیاز زعفران پرورش می‌دهند و صادر می‌کنند. کشورهای مختلف به سوی کشت این محصول روی آورده اند و جای نگرانی وجود دارد که در سالهای آینده رقبای زیادی در این زمینه پیدا کنیم بنابراین باید برای حفظ ظرفیتهای خود تلاش کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۵:۳۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها