در ماه‌های اخیر، قیمت واحدهای شهرک مهرگان و گلبهار رشد چشمگیری داشته است

مسکن مهرِ نامهربان

۳ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر : 2583
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- قیمت مسکن در نقاط پیرامونی مشهد به ویژه مسکن مهر همپای دیگر نقاط و حتی در برخی موارد بیشتر از برخی مناطق افزایش یافته است؛ این موضوع باعث شده توجه بسیاری از خریداران جوان و خانه اولی هایی که نمیتوانند در سطح شهر نسبت به خرید مسکن اقدام کنند، به این واحدها جلب شود.

 تا سال گذشته وقتی به متقاضیان خرید خانه در مشهد، درباره خرید واحدهای مسکن مهر مهرگان و یا گلبهار پیشنهاد میشد، حرف از دوری راه و نبود امکانات و... میزدند اما بسیاری از همان افراد امسال، وقتی با افزایش 70 درصدی قیمت مسکن در نقاط گوناگون شهر روبرو شدند و بودجه شان به خرید واحدهای سنددار در سطح شهر نرسید، ترجیح دادند سرمایه خود را به این مناطق ببرند و نسبت به خرید آپارتمان اقدام کنند؛ هر چند قیمت مسکن در این دو منطقه هم همتراز با سطح شهر افزایش یافته و حتی از برخی نقاط هم درصد بیشتری رشد داشته است اما امروز با 350 میلیون تومانی که پارسال میتوانستید آپارتمانی 50 تا 60 متری در بخشهایی از الهیه بخرید و همان واحد امروز به بیش از 450 میلیون تومان رسیده است، میتوانید یک واحد 75 تا 80 متری در شهرک مهرگان و شهر جدید گلبهار خریداری کنید. این درحالیست که تابستان پارسال قیمت واحدهای مهرگان حدود 180 تا 200 میلیون تومان و در گلبهار حدود 160 میلیون تومان بود.

از طرفی، خیلیها اقساط باقیمانده واحدهای مهرگان را میپردازند تا سند را به نام خود ثبت کنند این درحالیست که با این رقم در مناطق مرکزی و متوسط شهر باید خانه هایی قولنامه ای و فاقد سند بخرید.

در واقع، خریداران و سرمایه گذاران ملک و مسکن متوجه شده اند که دیگر مشهد بالاترین رقمهای افزایش قیمت را در ماههای اخیر نداشته بلکه شهرک مهرگان و شهر گلبهار هم امروز جایگاهی را در میان خریداران به ویژه زوج های جوان و خانه اولی و یا بازنشستگانی که به ویژه به دنبال برخورداری از آب و هوایی مطلوبتر نسبت به سطح شهر هستند و بودجه چندانی ندارند، پیدا کرده است. از طرفی کسانی که سرمایه ای 300 تا 400 میلیونی دارند و به دنبال ورود به بازار مسکن به هر نحوی هستند، نگاه ویژه تری به این دو منطقه دارند.

تمایل خریداران شهرستانی به خرید مسکن از شهرک مهرگان

البته علاوه بر خریداران مشهدی، نباید خریداران دیگر شهرها و استانها را هم نادیده گرفت؛ با توجه به پایگاه مذهبی مشهد در ایران، بسیاری از هموطنان علاقمند به خرید مسکن در این کلانشهر برای روزهایی هستند که خود و یا خانواده و آشنایانشان برای زیارت به مشهد سفر میکنند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که زائران تمایل بیشتری به خرید منازل مناطق پیرامونی حرم دارند اما با توجه به افزایش قیمت آن مناطق و تورمی که در کشور شاهدیم، کمتر کسی مثل سالهای گذشته توان خرید مسکن در آن مناطق را دارد و با همان قیمت پارسال و یا قیمتی کمتر برای خرید مسکن در آن مناطق، میتوانند امروز در مهرگان که فاصله‌ای 16 کیلومتری با حرم مطهر رضوی دارد، خانه بخرند.

کمااینکه به گفته اهالی شهرک مهرگان هم اکنون تعدادی از صاحبخانه های این شهرک از استان سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستانهای زاهدان، زابل و چابهار هستند که یا در این مناطق سکونت دارند و یا واحدها را خریده و به اجاره داده اند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که امسال رکود حاکم بر بازار مسکن مشهد در نقاط پیرامونی و مسکن مهر هم سایه انداخته و معاملات چندانی صورت نمیگیرد.

موقعیت مکانی مسکن مهر گلبهار و مهرگان

از نظر فاصله نسبت به مشهد، گلبهار که سالهاست عنوان «شهر جدید» را یدک میکشد، در 35 کیلومتری شمال غربی مشهد در محور مشهد- قوچان قرار دارد؛ این شهر از جنوب به کوههای بینالود و از شمال به رشته کوه های هزار مسجد منتهی میشود و در نزدیکی شهرستان چناران و شهر گلمکان قرار دارد. فاز ۱ و ۲ شهر جدید با مساحت حدود ۲۷۰۰ هکتار دارای طرح تفصیلی مشخص است؛ در سال ۱۳۸۶ هم با شروع طرح مسکن مهر، فازهایی دیگر به شهر گلبهار اضافه شد؛ مسکن مهر گلبهار در ۳۰ محله این شهر ساخته شده و در مجموع 39 هزار و 836 واحد مسکن مهر در این شهر ساخته شده‌است.

شهرک مهرگان اما در شمال شهر مشهد و منطقه ۳ قرار گرفته است و میتوان گفت آخرین منطقه شهری در شمال شهر محسوب میشود زیرا بعد از مهرگان منطقه شهری تمام و وارد محدوده روستایی همچون فارمد، قرقی و... می‌شود. ساخت شهرک مهرگان حدود ۱۰ سال پیش در قالب طرح مسکن مهر آغاز شد و میتوان گفت مزیت مهرگان نسبت به مسکن مهر گلبهار، قرار گرفتنش در محدوده خدمات شهری مشهد و فاصله 16 کیلومتری اش با حرم رضوی است؛ هر چند اهالی این شهرک هم از نبود امنیت کافی به ویژه در مسیر جاده سیمان که به این شهرک ختم میشود و امکانات لازم گلایه مندند و این ویژگیها را نقاط منفی این شهرک میدانند.

افزایش 81 درصدی قیمت در شهرک مهرگان

قیمت مسکن مهر مهرگان به طور میانگین از هر متر مربع 2 میلیون تومان در سال گذشته به 3 میلیون و 611 هزار تومان در بهار سال جاری و برای برخی از واحدها با امکاناتی بیشتر تا 4 میلیون تومان افزایش یافته است؛ این یعنی افزایش 80 تا 100 درصدی قیمت! درحالیکه افزایش قیمت این بازه زمانی در طبرسی شمالی به عنوان یکی از مناطق نسبتا نزدیک به حرم رضوی 44 درصد و منطقه آیت الله عبادی 22 درصد بوده است. رشد قیمت مسکن در منطقه مصلی و عنصری هم به ترتیب 46 و 66 درصد بوده است.

مقایسه قیمتهای پارسال و امسال در مناطق مختلف شهر نشان میدهد؛ افزایش قیمت 81 درصدی مسکن در مهرگان تقریبا به اندازه مناطقی چون هاشمیه با 83 درصد رشد، نیروهوایی با 85 درصد، امام خمینی با 80 درصد و انقلاب با 80 درصد بوده است. درحالیکه رشد قیمت در الهیه 61 درصد، در آزادشهر 69 درصد، در دانشجو 49 درصد و در کوثر و امامیه به ترتیب 55 و 71 درصد بوده است. این یعنی کسی که به دنبال سرمایه گذاری یکساله در حوزه مسکن بوده است؛ اگر در شهرک مهرگان نسبت به خریداری خانه اقدام کرده، در این یکسال بیشتر از خرید خانه در مناطق دانشجو، امامت، کوثر و آزادشهر و الهیه سود کرده است! البته به گفته مشاوران املاک مستقر در شهرک مهرگان، کسی که سرمایه ای برای خرید یک واحد در نقاطی با امکانات بهتر از مهرگان داشته باشد، به سمت و سوی این شهرک نمی رود.

این را هم نباید نادیده گرفت که قیمت مسکن در مناطقی چون آب و برق با رشد 107 درصدی، رضا شهر با رشد 95 درصدی و 17 شهریور و بهارستان به ترتیب با رشد 127 و 129 درصدی نسبت به مهرگان و دیگر مناطق دارای افزایش بیشتری بوده است.

افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت مسکن در گلبهار

در مورد مسکن مهر گلبهار هم مقایسه قیمتها نتایج جالبی را نشان میدهد؛ مقایسه تورم ملکی مسکن مهر گلبهار در سال 98 با قیمت‌های فعلی نشان می‌دهد در این بازه یکساله قیمت این نوع از مسکن در گلبهار حدود 60 درصد افزایش داشته و به طور متوسط، واحدهای مسکن مهر با امکانات مطلوب در این شهر از هر متر مربع 2ونیم میلیون تومان در تابستان پارسال به 4 میلیون تومان در سال جاری رسیده است.

به گفته حمید مردانی، مدیر یکی از بنگاههای مشاور املاک در گلبهار، قیمت یک واحد مسکن مهر این شهر در سال 94، 35 میلیون تومان با وام 25 میلیون تومانی بوده است؛ یعنی یک واحد در نهایت برای خریدار حدود 60 میلیون تومان آب میخورد. مردانی به دنیای اقتصاد میگوید: «در حال حاضر، بازار معاملات و خرید و فروش مسکن در گلبهار هم مثل مشهد در رکود است و با این وجود، قیمتها بیش از حد افزایش یافته است. بیشترین دلیل افزایش قیمتها به خاطر سایت دیوار است چون فروشنده ها از روی تصاویری که در این سایت منتشر میشود، قیمتها را بدون انجام کارشناسی لازم، مقایسه میکنند؛ در واقع ممکن است خانه‌ای در گلبهار به ارزش 200 میلیون تومان در این سایت با قیمت 350 میلیون تومان به فروش گذاشته شود.

مردانی خاطرنشان میکند: قیمت واحدهای مسکن مهر در مجتمع های 5 طبقه با تعداد واحدهای بیشتر با ساختمانهای دو طبقه و تعداد واحد کمتر متفاوت است و برخورداری از امکاناتی نظیر پارکینگ و آسانسور معمولا برای متقاضیان مهمتر از قرار گرفتن در مرکز شهر و یا حومه است.

این مشاور املاک ادامه میدهد: در صورت راه اندازی مترو گلبهار و ساخت بزرگراه از انتهای مشهد به این شهر، قطعا قیمتهای کنونی دوبرابر خواهد شد.

مقایسه قیمت مسکن مهرگان در بازه 5 ساله

میرشاه، مدیر یکی از بنگاههای مشاور املاک در شهرک مهرگان هم درباره قیمت واحدهای این شهرک در سالهای اخیر میگوید: قیمت واحدهای شهرک مهرگان در فاز اول حدود 40 تا 50 میلیون تومان گرانتر از فاز دوم این شهرک است زیرا فاز دوم فاقد امکاناتی نظیر فضای سبز، مدرسه و... است. در فاز اول هم قیمتها براساس هزینه کردی که روی واحد انجام شده نظیر نصب دزدگیر، برقی کردن دربها، نصب کاغذ دیواری و یا تسویه اقساط وام مسکن و مدت باقیمانده از اقساط متفاوت است و اگر ملکی که خریداری میکنید فاقد اقساط و امکانات منزل تکمیل باشد، باید حدود 350 میلیون تومان بپردازید.

وی با بیان اینکه تابستان پارسال یک واحد با امکانات در فاز اول با قیمتی حدود 200 میلیون تومان به فروش میرفت؛ می‌افزاید: قیمت این واحدها 5 سال پیش یعنی در سال 94 حدود 100 میلیون تومان بود.

این مشاور املاک پیش بینی میکند قیمت مسکن مهر مهرگان تا پایان سال افزایش چندانی نداشته باشد و نهایتا بین  10 تا 30 میلیون تومان گرانتر شود.

 میرشاه خاطرنشان میکند: البته ذکر این نکته لازم است که واحدهای دارای اقساط وام مسکن، در رهن بانک است و زمین این واحدها هم مربوط به دولت است؛ در واقع، در فروش مسکن مهر اعیان ساختمان به فروش میرسد اما عرصه متعلق به دولت است. بر همین اساس، کسانی که اقدام به خرید مسکن مهر میکنند، معمولا برای بلند مدت ماندگار نیستند و بعد از چند سال خانه را میفروشند. کسانی هم که از شهرستانها این واحدها را در مهرگان خریداری میکنند، به خاطر داشتن وام است که اقدام میکنند.

او یادآور میشود: البته همین وامها هم برای مردم گران تمام شد؛ وامی که در ابتدا سازمان مسکن و شهرسازی به نرخ 25 میلیون تومان برای ساخت این واحدهای مسکونی دریافت کرده، با احتساب نرخ سود مشارکت و سود 7 درصدی بازپرداختها، در نهایت 52 میلیون تومان برای خریدار تمام میشود.

با وجود افزایش قیمت 80 درصدی در شهرک مهرگان، مشاوران املاک در این شهرک معتقدند که با مدیریت خود، اجازه افزایش قیمت بیشتر واحدها در این شهرک را نداده اند. به گفته اهالی مهرگان، در سالهای ابتدایی راه اندازی این شهرک، تنها دو بنگاه مشاور املاک مستقر بود و امروز این تعداد به 22 واحد رسیده است.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳ شهریور ۱۳۹۹, ۱۱:۴۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها