در 20 روز اخیر تنها 8 شرکت در پنجره شروع کسب و کار خراسان رضوی به ثبت رسیده است

محدودیت در ثبت پنجره‌ای شرکتها

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر : 2577
دنیای اقتصاد- اوایل مردادماه امسال بود که پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در خراسان رضوی و 4 استان دیگر به طور همزمان راه اندازی شد؛ پنجره ای که به قول وزیر اقتصاد قرار است شاخص شروع کسب و کار ایران را بهبود ببخشد و فرایند ثبت شرکت را از 72 روزبه 72 ساعت کاهش دهد اما ظاهرا از روز نخست راه اندازی این پنجره واحد، استقبال چندانی از سوی بخش خصوصی در خراسان رضوی صورت نگرفته است و با وجود گذشت بیش از 20 روز از افتتاح این بخش، تنها 8 شرکت نسبت به ثبت در این واحد اقدام کرده اند.

یکی از دلایل این امر، شاید این است که در آیین نامه مربوط به این فرایند به ثبت "شرکتهای با مسئولیت محدود" اشاره شده و همه شرکتها را شامل نمیشود. دلیل دیگر اما موضوع اطلاع رسانی است که به خوبی صورت نگرفته و خیلیها هنوز از راه اندازی این پنجره اطلاعی ندارند.

کاهش فرایند ثبت شرکتها از 72 روز به 16 دقیقه

فاضل خیاط مدیر اجرایی مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی هم ضعف در اطلاع رسانی را مانع بهره برداری حداکثری از پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار میداند. او به دنیای اقتصاد میگوید: پنجره واحد شروع کسب و کار با 3 هدف ثبت شرکت، اخذ کد مالیاتی و اقتصادی و اخذ کد تامین اجتماعی آغاز به کار کرد اما به دلیل فورس بودن و همزمانی افتتاح پنجره واحد در 4 استان، بسترهای ارتباطی لازم میان دستگاه های اجرایی فراهم نشده بود که در حال حاضر علی رغم فراهم بودن تمامی بسترها تاکنون 8 شرکت با مسئولیت محدود نسبت به ثبت در این واحد اقدام کرده اند اما نباید از این مهم غافل شد که فرآیند ثبت شرکت ها در این مرکز از 72 روز به 16 دقیقه تقلیل یافته است که این مهم به مثابه رکودی در سطح کشور است.

خیاط یادآور می شود: مراجعات اندک برای ثبت شرکت ها در مرکز پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار حاکی از ضعف در اطلاع رسانی به متقاضیان شروع کسب و کار بوده است لذا از ثبت شرکت ها تقاضا کردیم که در زمینه اطلاع رسانی از هیچ کوششی فروگذار نکنند. براساس آمار موجود، به طور میانگین روزانه 5 شرکت با مسئولیت محدود در استان به ثبت می رسد اما از آن جا که اطلاع رسانی مستمری در خصوص ارائه خدمات در مرکز پنجره واحد شروع کسب و کار صورت نگرفته، تعداد مراجعان به این مرکز محدود بوده است.

به گفته مدیر اجرایی مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی قرار است پس از مدتی، ثبت شرکتهای سهامی خاص هم علاوه بر شرکتهای با مسئولیت محدود در این پنجره صورت گیرد.

خیاط میگوید: پیش بینی ما این بود روزانه حداقل 4 الی 5 شرکت با مسئولیت محدود در این مرکز به ثبت رسانده شوند و با افزوده شدن ثبت شرکت های سهامی خاص این رقم به 25 شرکت افزایش پیدا کند اما متاسفانه ضعف اطلاع رسانی مانع از تحقق برنامه ریزی های ما شد. لذا رسانه های استان می بایست در جهت اطلاع رسانی و بهره برداری هر چه بیشتر این ظرفیت به ما یاری رسانند.

به دنبال کلید خوردن ثبت شرکتهای سهامی خاص در پنجره واحد

مدیر اجرایی مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی می افزاید: براساس توافقی که در سطح ملی انجام گرفته بود، ثبت شرکت ها با مسئولیت محدود را در این مرکز کلید زدیم اما از همان ابتدا بر این مساله واقف بودیم که متقاضی ثبت شرکت با مسئولیت محدود اندک است و نمی توان از ظرفیت به وجود آمده حداکثر بهره برداری را انجام داد. هر چند که تاکنون توافقات اولیه برای ثبت شرکت ها سهامی خاص نیز در این مرکز دریافت شده اما این مساله بایستی در کارگروه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار استان به تایید نهایی برسد تا این مهم محقق شود. در همین راستا مقرر شده است که جلسه ای سه شنبه هفته جاری با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار برگزار شود تا ثبت شرکت سهامی خاص نیز در این مرکز کلید زده شود.

خیاط با بیان اینکه قطعا در این جلسه پیشنهادات خود را مطرح خواهیم کرد، تصریح میکند: نخست کلید زدن ثبت شرکت های سهامی خاص در این مرکز است، دوم، ثبت مالکیت صنعتی و ثبت برند است که تاکنون اداره ثبت شرکت های استان برای این مهم اعلام آمادگی کرده است. سوم، صدور کارت بازرگانی در این مرکز نیز پیشنهاد دیگری است که مطرح خواهیم کرد.

وی ادامه میدهد: در حال حاضر برای صدور کارت بازرگانی چالشی میان اتاق بازرگانی و وزارت صنعت و معدن برقرار است؛ در گذشته صدور این کارت بر عهده اتاق بازرگانی بود اما اکنون مقرر شده این مهم از طریق سامانه جامع تجارت فرامرزی ایران صورت پذیرد که ابهاماتی در این رابطه وجود دارد، لذا ما اعلام آمادگی کردیم که اگر این مهم در سطح استان عملیاتی باشد، نماینده سازمان صمت نیز در کنار نمایندگان اتاق بازرگانی، اداره کل تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی در مرکز پنجره واحد فیزیکی کسب و کار مستقر شود و فرآیند صدور کارت بازرگانی در کمتر از یک روز انجام گیرد. در واقع با پیشنهادات مذکور به دنبال بهره برداری حداکثری از ظرفیت به وجود آمده در مرکز پنجره واحد شروع کسب و کار هستیم.

خیاط میگوید: روزانه 5 شرکت با مسئولیت محدود در استان به ثبت می رسد که این رقم سالیانه معادل 1500 شرکت است که از این رقم 556 شرکت توسط اتباع خارجی سال گذشته در استان به ثبت رسیده و اغلب این افراد شرکت هایی با مسئولیت محدود به ثبت می رسانند. 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۷ مرداد ۱۳۹۹, ۱۴:۱۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها