پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در 4 استان پایلوت راه اندازی شد

دریچه ای رو به بهبود

۷ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر : 2567
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- یکشنبه ای که گذشت، اتفاق مهمی برای حوزه کسب و کار 4 استان بزرگ کشور رقم خورد؛ خراسان رضوی، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی استانهایی هستند که پس از تهران، به عنوان پایلوت، «پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار» را راه اندازی کردند؛ اقدامی که میتوان از آن به عنوان یکی از مهمترین گامهای عملی و اجرایی برای بهبود محیط کسب و کار و ارتقای رتبه ایران در شاخص شروع کسب و کار بانک جهانی نام برد.

سالهاست که فعالان اقتصادی از طولانی بودن روند ثبت شرکت به عنوان اولین قدم برای آغاز یک کسب و کار گلایه داشتند؛ سالهاست که بروکراسی ها و اتوماسیونهای اداری متقاضیان ثبت شرکت را کلافه و گاها پشیمان از انجام این کار میکرد.

منظور از شروع کسب و کار، انجام امور اولیه مالیاتی، دریافت کد کارگاهی از تامین اجتماعی، انتشار آگهی روزنامه رسمی، انتشار آگهی روزنامه کثیر الانتشار و ثبت درخواست دفاتر پلمب شده از شرکت پست است؛ ایران با میانگین 72ونیم روز زمان برای ثبت یک شرکت، در شاخص شروع کسب و کار بانک جهانی رتبه 178 را در میان 190 کشور دارد؛ این درحالیست که در کشوری مثل گرجستان، ثبت شرکت در عرض نیم ساعت انجام میشود.

اوایل خرداد ماه امسال بود که پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در تهران راه اندازی شد؛ اقدامی که منجر به کاهش زمان ثبت شرکت از 72 روز به 72 ساعت شد و حتی به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی رکورد زمان 20 دقیقه برای ثبت یک شرکت هم به واسطه این اقدام زده شد.

منظور از پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ساختمانی است که تمام دستگاه‌هایی که برای شروع کسب و کار باید مجوز بدهند، در آن مستقر می‌شوند. با پیگیری هایی که از سوی اتاق بازرگانی ایران صورت گرفت، مقرر شده بود این پنجره به طور پایلوت در 5 استان راه اندازی شود و همان خرداد ماه بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی قول داد دو ماه بعد این فرایند در 4 استان دیگر بعد از تهران راه اندازی شود.

راه اندازی پنجره واحد کسب و کار در 10 استان دیگر در هفته های آینده

یکشنبه ای که گذشت، قول و وعده فرهاد دژپسند به قول خودش با چند روز تاخیر عملی شد؛ استانهای خراسان رضوی، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی به طور همزمان پنجره واحد را راه اندازی کردند و این فرایند به طور عملیاتی از این پس در این استانها اجرایی میشود و البته در نشست ویدئو کنفرانسی پیش از مراسم افتتاح بود که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران از تلاش برای راه اندازی پنجره واحد کسب و کار در 10 استان بزرگ دیگر کشور خبر داد. موضوعی که با استقبال از سوی وزیر اقتصاد همراه شد و دژپسند ابراز امیدواری کرد در هفته های آینده با پیگیری های اتاق ایران، این مهم محقق شود؛ او گفت «براساس قول رئیس اتاق ایران، آمادگی داریم که این پنجره را تا اواسط شهریور ماه در استانهای دیگر نیز راه اندازی کنیم».

شافعی هم در این نشست تاکید کرد که «انجام این کار اثرگذار به منزله ایجاد یک حرکت تیمی در استانهاست و این تیم اگر با انسجام و اتحاد کامل و تعامل سازنده حرکت کند، توفیقات اثرگذاری در حوزه های کسب و کار و سرمایه گذاری استانها خواهد داشت». او نقبی هم به تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در سال 91 زد و گفت: «پس از 8 سال شاهد اولین اقدام تاسیسی در اجرای این قانون هستیم، اقدامی که تاثیر به سزایی در بهبود محیط کسب و کار خواهد داشت».

وزیر امور اقتصادی و دارایی اما در این نشست از نگرانی هایش در زمان راه اندازی پنجره واحد کسب و کار گفت؛ دژپسند تصریح کرد: «روزی که پنجره واحد در تهران افتتاح شد، نگران بودیم که آیا میتوانیم متناسب با قولهایی که مطرح کردیم، خدمت و سرویس ارائه دهیم یا خیر. اما رکوردزنی 20 دقیقه ای در ثبت شرکت و کاهش چشمگیر زمان این فرایند امیدوارمان کرد. از طرفی، در این مدت گزارشگران صدا و سیما هم یکبار سرزده به ساختمان استقرار پنجره واحد مراجعه کردند و خوشبختانه شاهد رضایت کسانی بودیم که برای ثبت شرکت آمده بودند و با گزارشگر صحبت کردند. آنها از وضعیت مطلوب مراحل شروع کسب و کار رضایت داشتند و این رضایت به خاطر کاهش محسوس زمان ثبت شرکت بود». دژپسند افزود: امروز میتوانیم بگوییم که شروع کسب و کار در 4 استان از یک دوره زمانی طولانی به یک دوره زمانی 3 روزه کاهش می یابد؛ هر چند معتقدم هنوز هم این زمان زیاد است اما این کاهش چشمگیر فاصله، مطلوب است. هم اکنون کشورهایی هستند که در عرض نیم ساعت کار ثبت شرکت را انجام میدهند و ما هم میتوانیم به آن زمان دست یابیم.

برنامه ریزی برای ارتقای 5 پله ای رتبه فضای کسب و کار ایران

علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری هم که یکی از سخنرانان این نشست بود، گفت: در نشستهای هسته اندیشه ورزی اقتصاد کلان، تاکید ما بر این بوده که رتبه کشورمان در محیط کسب و کار جهانی از 128 به 78 تغییر یابد که این مهم در سایه برنامه ریزی و اجرای طرح های موثر امکان پذیر خواهد بود. برای ارتقای 50 پله ای رتبه کسب و کار کشورمان، چند اقدام ضروری بود که یکی از آنها در بحث شروع کسب و کار بود و خوشبختانه امروز شاهد بهبود این روند هستیم. 

کاهش زمان صدور مجوزهای کسب و کار هم موضوع دیگری بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی در این نشست به آن اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تجربه نشان داد که در عرض یکسال موفقیت قابل توجهی در کاهش زمان مورد نیاز صدور مجوزها داشتیم؛ این خیلی مهم است که زمان 55 روزه صدور مجوز در سطح استانی به 8 روز و زمان 100 روزه در سطح ملی به 18 روز تقلیل یافته است؛ این امر نشان دهنده جهشی قابل توجه است. اگر این موضوع را در کنار کاهش زمان ثبت شرکت از 72 روز به 72 ساعت بگذاریم، میبینیم به جایی خواهیم رسید که سرمایه گذار برای صدور مجوز کسب وکار دغدغه ای نخواهد داشت.

دژپسند بر لزوم رونمایی از سامانه الکترونیکی پنجره واحد شروع کسب و کار تا آبان ماه هم تاکید و اظهار کرد: اگر تا پایان مهرماه سامانه الکترونیکی پنجره واحد شروع کسب و کار را افتتاح کنیم، میتوانیم آن تاریخ را خاتمه افتتاح پنجره های واحد فیزیکی قرار دهیم و کل کشور تا پایان مهرماه از پنجره و سامانه بهره مند شوند تا فعالان اقتصادی و کسانی که به دنبال برخورداری از شخصیت حقوقی هستند، بتوانند بدون دغدغه این کار را انجام دهند و سپس به سمت سرعت بخشیدن به ابعاد تامین منابع مالی برویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نقبی هم به فرایندها و هزینه های تامین مالی برای کسب و کارها زد و اظهار کرد: هم اکنون در تلاش هستیم که هم فرایندهای شروع کسب و کار را ساده تر و سریعتر کنیم و هم شیوه ها و منابع تامین منابع مالی را تنوع ببخشیم. برای دستیابی به رشد 5.5 درصد در خوشبینانه ترین حالت، نیازمند 600 هزار میلیارد تومان تامین مالی و در واقع بینانه ترین حالت به 800 هزار تا 1000 هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است؛ علاوه بر بانکها، بازار سرمایه مسیر اصلی تامین منابع بنگاههاست و خوشبختانه بازار سرمایه این روزها این قابلیت را یافته است البته باید در راستای افزایش عمق و پایداری آن تلاش کنیم و به افزایش ورودی های بازار اولیه بازار سرمایه کمک نماییم. بر همین اساس در هیات مقررات زدایی، مصوباتی برای رقابتی کردن برخی از بخشهای بازار سرمایه داشتیم.

راه اندازی دادگاههای تجاری، به زودی

اما راه اندازی پنجره واحد کسب و کار تنها دغدغه ماههای اخیر اتاق بازرگانی نبود؛ ایجاد دادگاههای تجاری به عنوان دادگاههای تخصصی برای حوزه کسب و کار، یکی دیگر از دغدغه های بخش خصوصی است. شافعی، رئیس اتاق ایران در اینباره گفت: در این زمینه در حال کار و رایزنی هستیم و استارت این محل هم به زودی زده خواهد شد. راه اندازی این دادگاه، اقدام متفاوتی است که هزینه های تمام شده را برای فعالان اقتصادی کاهش میدهد و در راستای بهبود محیط کسب و کار اثرگذار خواهد بود.

آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری هم با اشاره به ضرورت راه اندازی دادگاههای تجاری ابراز کرد: این موضوع باعث حل اختلافها در دادگاههای تخصصی میشود؛ راه اندازی این دادگاهها نیازمند اختصاص مکان است و امیدواریم اتاق بازرگانی تهران و دادگستری در این موضوع به اجماع برسند و در روز عید غدیر شاهد راه اندازی این دادگاه باشیم.

چرا پنجره واحد فیزیکی؟

در بخشی از این نشست ویدئو کنفرانسی، تریبون در اختیار استانداران و روسای اتاقهای بازرگانی 4 استان قرار گرفت؛ ابتدا علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی به ایراد سخن پرداخت؛ او ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار به طرح این سوال پرداخت که «چرا عبارت فیزیکی برای این پنجره واحد عنوان شده است؟». رزم حسینی گفت: «ما دولت الکترونیک داریم و هر کسی میتواند به فضای اینترنت دسترسی داشته باشد پس چرا برای شروع کسب و کار اینکار را انجام ندهیم؟ ضمن اینکه با توجه به شرایط کرونا، اگر به این سمت برویم که افراد بتوانند از منزل کار خود را پیگیری کنند، هزینه آنها کاهش یافته و زمان کمتری صرف میشود».

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوال استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: الکترونیکی بودن همه مسیر شروع کسب و کار مستلزم این است که تمامی سازمانهای مرتبط به یکدیگر متصل شوند و در حال راه اندازی و طراحی سیستم مربوطه هستیم تا افراد بی نیاز از حضور فیزیکی باشند و اگر کسی تمایل به انجام اینترنتی کار نداشت، بتواند از پنجره فیزیکی استفاده کند.

عباس رضایی، استاندار اصفهان نیز اظهار کرد: این پنجره واحد کسب و کار اقدامی ارزنده است اما به نظر میرسد مشخص کردن سقف زمانی برای انجام شدن اینکار، یکی از ضرورتهای لازم است که باید به آن بپردازیم. امیدوارم قدم مثبت دیگر را در راه اندازی دادگاههای تخصصی ببینیم و در نهایت شاهد رضایت مردم باشیم.

عنایت الله رحیمی، استاندار فارس هم در این نشست گفت: استان فارس در رتبه بندی اخیر کسب و کار کشور از رتبه 23 به رتبه 9 ارتقا یافته است و این نشان دهنده فراهم بودن بستر در این استان برای بهبود هر چه بیشتر محیط کسب و کار است. وی اذعان کرد: پیشنهادم این است که با کمک همه قوا، علاوه بر اینکه در ثبت شرکت و گام اول حرکت میکنیم و مدت زمان فرایند شروع کسب و کار را به 72 ساعت کاهش میدهیم، باز هم در راستای کاهش این زمان حرکت کنیم و در کنار آن، زمینه تجارت به ویژه تجارت خارجی را تسهیل کنیم.

جمال رازقی جهرمی، رئیس اتاق شیراز نیز ابراز کرد: تلاش بخش خصوصی همواره این بوده که نقش خود را به عنوان فعال اقتصادی ایفا کند اما بستر سیاسی و اقتصادی کشور باعث شده نتوانیم جایگاهی در خور ظرفیتهای کشور در رتبه کسب و کار جهانی به دست آوریم. یکی از موانع موجود در این مسیر، طولانی بودن روند شروع کسب و کار بود و متاسفانه سازمانهای مهمی چون تامین اجتماعی و امور مالیاتی از تسریع در کار سرباز میزدند. این درحالیست که برای راه اندازی شرکت در یکی از کشورهای اروپایی و کشور عمان روند کار در عرض نیم ساعت تا 72 ساعت است.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۷ مرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۵۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها