کمتر از یک سوم تاسیسات گردشگری خراسان رضوی فعال است

۳۰ تیر ۱۳۹۹ کد خبر : 2563
35 شرکت گردشگری سلامت در خراسان رضوی دارای پروانه بهره برداری هستند و به آنها گواهینامه گردشگری سلامت اعطا شده است، همچنین آنها امکان پیگیری و صدور ویزای درمانی از وزارت امور خارجه را دارند. علاوه بر این، 13 بیمارستان در مشهد مجوز پذیرش گردشگر سلامت را دارا هستند و در کنار آن چند مرکز جراحی با مجوز دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت دارند.

در پی شیوع کرونا بسیاری از شرکت های حوزه گردشگری سلامت با نیمی از ظرفیت مشغول فعالیت هستند و نمی توانند در این شرایط فعالیت فرامرزی داشته باشند زیرا با شیوع این بیماری، گردشگر خارجی به مقصد ایران سفر نمی کند، چرا که وضعیت شهر مشهد قرمز اعلام شده است و امکان ورود گردشگر خارجی نیست، از این رو تا پایان شیوع کرونا ما تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا هستیم اما در بلندمدت تدابیر لازم را برای احیا و رونق این صنعت اتخاذ کردیم به طور مثال به دنبال آن هستیم در دوران پساکرونا، در صورت ورود گردشگر خارجی به کشورمان، طی فرآیندی مشخص کنیم که مبدا گردشگر، نوع درمان، بیمارستان تحت درمان، هزینه درمان، زمان ورود وخروج از کشور و... مشخص شود.

در کارگروه گردشگری سلامت خراسان رضوی در استانداری پیشنهاد کردیم که هر فردی که تمایل به فعالیت در حوزه گردشگری سلامت دارد، باید در سامانه مربوطه ثبت نام کند و دوره آموزشی لازم را بگذراند. دوره های آموزشی در پایان سال گذشته برگزار شد اما در شرایط فعلی که امکان برگزاری جلسات آموزشی به صورت حضوری نیست، این جلسات باید به صورت آنلاین برگزار شود.

امیدوار بودیم که فضا برای پذیرش گردشگر در فصل تابستان بهبود یابد که متاسفانه وضعیت همچنان حاد است. چنان که پیش بینی کرده بودیم تورهای آشناسازی در فصل تابستان انجام گیرد و بحث تحریک تقاضای سفر انجام گیرد اما در پی شیوع کرونا تمامی این اقدامات و برنامه ها منتفی شد.

مطابق با تصمیمات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا، بحث سلامت مردم در اولویت است که طبیعتا این مهم نیز برای ما حائز اهمیت بسیار است اما آن چه که مسلم است این مهم در کوتاه مدت حل و فصل نخواهد شد و براساس پیش بینی های صورت گرفته شرایط در پاییز به مراتب دشوارتر خواهد بود. با این حال، امید می رود در دوران پساکرونا با رفع محدودیت ها گردشگران خارجی به کشور ورود پیدا کنند لذا در تلاش هستیم تا در دوران پساکرونا آمادگی لازم را برای استقبال از گردشگران داشته باشیم.

در حال حاضر شیوع کرونا بیشترین لطمه را به صنعت گردشگری وارد ساخته است به طوری که هم اکنون کمتر از یک سوم تاسیسات گردشگری در استان فعال است و درصد اشغال این واحدها کمتر از 10 درصد است که ادامه فعالیت فاقد توجیه اقتصادی است. لذا از تمامی گردشگران و زائران تقاضا داریم صرفا از تاسیسات و مراکز اقامتی دارای مجوز خدمات خود را دریافت کنند، چرا که از یکسو این واحدها تحت نظارت ما و با رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی فعالیت دارند و از سوی دیگر آسیب های وارده به تاسیسات گردشگری دارای مجوز به حداقل برسد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۰۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها