نگاهی به حضور نمایندگان استان در کمیسیون‌های مجلس

چرا هیچ یک از نمایندگان خراسان رئیس کمیسیون تخصصی نیستند؟

۱۶ تیر ۱۳۹۹ کد خبر : 2554
دنیای اقتصاد- خراسان رضوی با ۱۸ نماینده در خانه ملت، پس از استان تهران بیشترین تعداد نماینده را در میان حوزه‌های انتخابیه کشور دارد لذا انتظار می‌رود متناسب با همین نسبت، حضوری موثر و درخور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

اما از مجموع 26 نماینده استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی هیچ یک از آنها ریاست کمیسیونهای تخصصی مجلس را برعهده ندارند؛ هرچند محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس خراسانی هستند. به گزارش ایرنا، از 18 نماینده خراسان رضوی در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفت نماینده در دوره دهم مجلس این جایگاه منتخب را داشته‌اند که با توجه به سابقه‌شان امیدواری برای حضور تاثیرگذار آنان در کمیسیون‌های مختلف مجلس یا تصدی سمت‌های مهم در این بخش وجود دارد اما به نظر می‌رسد این انتظار منطقی محقق نشده است.

وضعیت کنونی عضویت نمایندگان مردم خراسان رضوی در کمیسیون‌های تخصصی ۱۳ گانه مجلس شورای اسلامی به این شرح اعلام شده است:

۱- اکبر احمدپور، عضویت در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری
۲- احسان ارکانی، حضور در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات  

۳- علی آذری، حضور در کمیسیون عمران خانه ملت

۴نصرالله پژمانفر، عضویت در کمیسیون اصل ۹۰  

۵هاجر چنارانی، عضویت در کمیسیون فرهنگی  

۶محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، حضور در کمیسیون اقتصادی 

۷فاطمه رحمانی، عضویت در کمیسیون اجتماعی

۸جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

۹حسن رزمیان‌مقدم،  عضویت در کمیسیون بهداشت و درمان

۱۰- محسن زنگنه، عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه

۱۱محمد صفایی‌دلویی، حضور در کمیسیون اقتصادی 

۱۲حسین عباس‌زاده، عضویت در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری

۱۳علی‌اصغر عنابستانی، عضویت در کمیسیون اجتماعی 

۱۴سید احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، حضور در کمیسون فرهنگی

۱۵سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، حضور در کمیسیون بهداشت و درمان

۱۶جواد کریمی قدوسی، عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

۱۷بهروز محبی‌نجم‌آبادی، عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه

۱۸جواد نیک‌بین، حضور در کمیسیون فرهنگی

به این ترتیب گرچه نمایندگان مردم خراسان رضوی در هشت کمیسیون تخصصی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی عضویت یافته‌اند اما هیچیک از ۱۸ نماینده این استان هم‌اینک در پنج کمیسیون تخصصی «انرژی، امور داخلی کشور و شوراها، صنایع و معادن، قضایی و حقوقی، کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست» حضور ندارند.

همچنین نمایندگان منتخب مردم خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی عنوان ریاست هیچ یک از کمیسیون‌های تخصصی خانه ملت را ندارند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی تنها نماینده مردم خراسان رضوی در خانه ملت عنوان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی را کسب کرده که ارتباطی با کمیسیون‌های تخصص خانه ملت ندارد.

پژمانفر، تنها شانس تصدی ریاست کمیسیون از خراسان

حسین عباس‌زاده نماینده مردم چناران و بینالود در مجلس پیرامون سهم و وزن نمایندگان مردم خراسان رضوی در خانه ملت گفت: تنها شانس تصدی ریاست کمیسیون برای نمایندگان این استان مربوط به حجت‌الاسلام پژمانفر در کمیسیون اصل ۹۰ است.

حسین زاده افزود: البته با توجه به اینکه قالیباف با رگ و ریشه خراسانی در جایگاه ریاست مجلس حضور دارد و امیرحسین قاضی‌زاده نیز نایب رییس اول مجلس است می‌توان گفت که برخلاف کمیسیون‌های تخصصی، ظرفیت‌های خوبی برای نمایندگان مردم خراسان رضوی در هیات رئیسه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایجاد شده است.

تقاضای 70 نماینده برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی بیش از ۷۰ نفر متقاضی شدند اما فقط ۲ نفر متقاضی حضور در کمیسیون اجتماعی بودند بنابراین برخی کمیسیون‌ها با ۲۳ نفر و برخی با ۱۹ نفر تشکیل شده‌اند.

وی افزود: نظر بر این بود که ظرفیت ۱۸ نماینده استان نسبت به سایر استان‌ها قابل توجه است لذا همکاران می‌توانند در همه و بیشتر کمیسون‌ها عضو بوده و تاثیر بگذارند.

نماینده مردم چناران و بینالود در مجلس شورای اسلامی گفت: "هاجر چنارانی" نماینده مردم نیشابور و فیروزه از خراسان رضوی که پیش از این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود موفق به حضور مجدد در این کمیسیون نشده است.

عباس زاده افزود: ازدحام تقاضا برای عضویت در این کمیسیون تخصصی زیاد بود و چنارانی نیز به حضور نیافتن خود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعتراض کرد.

عباس‌زاده ادامه داد: برخی کمیسون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی بواسطه همین موضوع به چالش برخورده‌اند یا به حد نصاب لازم از نظر تعداد اعضا نرسیده‌اند ولی بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس پس از سپری شدن 6 ماه، نمایندگان می‌توانند کمیسیون خود را تغیر دهند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۵۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها