مسئولان آبی مشهد و خراسان رضوی از به صدا درآمدن زنگ خطر مصرف آب میگویند

برداشت 120 درصدی از منابع آبی

۲ تیر ۱۳۹۹ کد خبر : 2545
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- وضعیت برداشت آب در مشهد و خراسان رضوی نسبت به میانگین کشور و آسیا بسیار بالاست و این یعنی زنگ خطر مصرف آب با وجود بارندگیهای خوب و قابل توجه یکی دو سال اخیر در این استان به صدا درآمده است. به گفته محمد علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، در این استان نسبت تبخیر و تعرق حدود 80 درصد است و این درحالیست که شاخص بارش این خطه بسیار کمتر از کشور و آسیاست.

مدیرعامل آبفا خراسان رضوی به این نکته اشاره کرد که میزان مصرف آب در این استان در حد مصرف آب در مردادماه و اوج گرماست و اگر این روال ادامه داشته باشد، کار تولید آب شرب سخت می‌شود. علی اسماعیلیان مدیرعامل آبفا مشهد نیز تاکید کرد که با وجود تعطیلی هتلها و مراکز اقامتی در مشهد افزایش مصرف آب را شاهد بودیم، به طوریکه فقط در خرداد ماه مصرف آب در مشهد 10 درصد افزایش یافت.

علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان در این نشست گفت: طبق استانداردهای بین المللی حداکثر برداشت آب 40 درصد و طبق استانداردهای ایران این میزان 70 درصد است اما ما در خراسان رضوی شاهد برداشت 120 درصدی از منابع آبی هستیم و به همین خاطر است که پارسال با وجود بارندگی بی سابقه در 50 سال گذشته، (حدود 305 میلیمتر) باز هم شاهد افت نیم متری چاههای غرب مشهد بودیم.

وی با بیان اینکه تا 22 اردیبهشت ماه امسال از پارسال هم بیشتر بارندگی داشتیم، تصریح کرد: از 22 اردیبهشت تا الان بارندگی نداشتیم و هم اکنون با پدیده گرمایش و تغییر آب و هوا دیگر نمیتوانیم بر مبنای مدلهای قبلی، وضعیت بارندگیها را پیش بینی کنیم و نمیتوانیم بگوییم در ترسالی قرار داریم. بنابراین امسال باید کاری کنیم که در صورت کاهش بارندگی، برای سه سال آینده برنامه داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان درباره اجرای طرح سازگاری با کم آبی که از سال گذشته آغاز شده، اظهار کرد: در سال گذشته برای اولین بار با کاهش 401 میلیون متر مکعبی اضافه برداشت توسط کشاورزان روبرو بودیم و با تغییر محل و کف شکنی کمتر چاهها حدود 30 میلیارد تومان کشاورزان سود برده اند. همچنین به خاطر تغییر وضعیت در استفاده از چاهها و کاهش مصرف برق، حدود 90 میلیارد تومان سود کرده اند. وی تاکید کرد: پارسال اولین بار در کشور نصب کنتور در همه چاهها را انجام دادیم و امروز حدود 16هزار چاه در استان رصد میشود. اگر اینکار را نکنیم صرفه جویی معنا ندارد.

علایی با بیان اینکه هدررفت آب در بخش کشاورزی بسیار زیاد است، گفت: امروز 85 درصد مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است و ما باید آب مورد نیاز توسعه صنعت، خدمات و... را از بخش کشاورزی بخریم.

علایی با بیان اینکه مهار آبهای مرزی در چارچوب رعایت پروتکلهاست، افزود: این پروتکلها را باید محترم بشماریم با ساخت سد دوستی در سالهای گذشته اصلی ترین منبع آبی مشترک ما با کشورهای همسایه مهار شده است. در واقع، بیش از 95 درصد منابع آبهای مرزی با رعایت پروتکلها در راستای طرح توسعه آب و خاک مهار شده است.

آبرسانی با تانکر به 114 روستا

سید ابراهیم علوی مدیرعامل آبفا خراسان رضوی هم توضیحاتی درباره آبرسانی به جمعیت شهری و روستایی استان (به جز شهرستان مشهد) ارائه داد و گفت: در جمعیت شهری استان غیر از شهرستان مشهد و روستاهایش 483 حلقه چاه، 13 چشمه و 8 قنات کار آبرسانی را انجام می‌دهند و 283 مخزن با ظرفیت 543 هزار مترمکعب آب وجود دارد.

علوی تصریح کرد: 3314 روستا با جمعیت یک میلیون و 600 هزارنفر در استان داریم که 2800 روستا بالای 20 خانوار هستند و 97 درصد این جمعیت تحت پوشش آب شرب قرار دارند. به 114 روستا هم، در حال حاضر با تانکر آبرسانی می‌شود. البته مجموع روستاهایی که در سطح استان به صورت ثابت و موقت در طول سال با تانکر آبرسانی میشوند حدود 300 روستاست.

مدیرعامل آبفا خراسان رضوی با بیان اینکه در سطح استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته امسال 21 درصد افزایش مصرف آب داشته ایم، افزود: این افزایش مصرف به بخشهای تولید آب فشار بسیاری وارد می‌کند. این میزان مصرف معادل پیک مصرف در مردادماه است و اگر هوا گرمتر شود، از این بیشتر نمیتوانیم آب تولید کنیم.

وی یاداور شد: : از طرفی، بارندگیها مراتع را سرسبز کرده و در نتیجه دامداری افزایش یافته است و خراسان رضوی امروز مقام اول تولید گوشت در کشور را دارد. جمعیت روستایی ما یک میلیون و 500 هزار نفرند ولی 14 میلیون راس دام در روستاهاست.

علوی گفت: در حال حاضر شهرهای نیشابور، تربت جام، گلبهار، مشهد ریزه، شاندیز و خواف در بحث تامین آب در وضعیت قرمز قرار دارند و 22 شهر هم هستند که در وضعیت سر به سر هستند. در خراسان رضوی تقریبا 31 درصد آب بدون درامد داریم که 50 درصد ان آبی است که از کنتورها رد میشود و مصرف میشود و ما نمیتوانیم اندازه گیری کنیم.

وی افزود: در استان طول خطوط آبرسانی و توزیع حدود 30هزار کیلومتر است که 50 درصد آن عمری بالای 30 سال دارد.

آخرین وضعیت شبکه جمع آوری فاضلاب مشهد

علی اسماعیلیان مدیرعامل شرکت آبفا مشهد نیز ابراز کرد: تصور عمومی این است که با توجه به بارندگیهایی که داشتیم در تامین آب به مشکل نخوریم اما 80 درصد منابع آبی در بخشهای مختلف به چاهها ربط دارد. با وجود تعطیلی هتلها و مراکز اقامتی افزایش مصرف اب را شاهد بودیم و در خردادماه 10 درصد افزایش مصرف اب را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اولین بار در شهرستان مشهد رخ داد، تصریح کرد: امسال 80 هزار مترمکعب مخزن به بهره برداری خواهد رسید.

اسماعیلیان درباره وضعیت شبکه جمع آوری فاضلاب مشهد هم گفت: با برنامه ریزی که کرده ایم همه مناطق مشهد تا پایان امسال به شبکه فاضلاب وصل میشوند. وی درباره جداسازی آب شرب از غیر شرب در مشهد هم گفت: هنوز استاندارد لازم برای آب بهداشتی ابلاغ نشده است اما آمادگی کامل را داریم که با ابلاغ استانداردها این کار را انجام دهیم و با همکاری شهرداری مشهد آمادگی حداقل استفاده از آب شرب برای فضای سبز را داریم که اکنون هم درصد بسیار پایینی است.

کمبود اعتبار برای تکمیل تصفیه خانه های فاضلاب مشهد

اسماعیلیان گفت: حدود 78 درصد از شبکه جمع آوری فاضلاب مشهد انجام شده است اما در حوزه تصفیه خانه های فاضلاب عقب ماندگی جدی داریم. کل ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب ما 82 هزار متر مکعب است و این یعنی 22 درصد نیاز مردم را در این زمینه تامین میکنیم. برای تکمیل شبکه فاضلاب باقیمانده مشهد و تصفیه خانه ها حدود 6هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که کل اعتبار مصوب برای شهرستان مشهد 8هزار میلیارد تومان است و این یعنی با این اعتبار نمیتوان کار را پیش برد.

وی افزود: ما در مدل سرمایه گذاری خود میخواهیم 110 میلیون متر مکعب پساب فاضلاب را بفروشیم که حدود 150 میلیون متر مکعب آب از این ناحیه وارد مشهد خواهد شد. تکمیل تصفیه خانه طبرسی شمالی و اجرای دو پروژه دیگر را برنامه ریزی کرده ایم و جلسات متعددی با سرمایه گذاران داشته ایم.

علایی هم در ادامه صحبتهای اسماعیلیان در خصوص کمبود اعتبار برای تکمیل تصفیه خانه مشهد گفت: دولت جمهوری اسلامی نمیتواند مشهد را کنار بگذارد و اینکه دولت بگوید برای تصفیه خانه اتین کلانشهر اعتبار ندارم را نمیپذیریم و برای ما قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه قرار است کنسرسیومی توسط شهرداری مشهد و قرارگاه خاتم و چند شرکت لوله سازی ایجاد شود، تصریح کرد: انتظار ما این نیست که قرارگاه خاتم زیان بدهد و خوشبختانه با طرح دو شرکت پایه سود منطقی تامین میشود. درخواست ما این است که قرارگاه خاتم به طور جدی وارد و فاضلاب مشهد به درستی تصفیه شود و به مصارفی که در مشهد و خارج از مشهد میتوان منتقل کرد، جابجایی داشته باشیم.

علایی تاکید: اگر قرارگاه خاتم الانبیا وارد این طرح بشود، اجرای آن صد در صد خواهد بود. ضمن اینکه نباید وابسته به اعتبارات دولتی باشیم، این را هم نمیپذیریم که دولت پای خود را کنار بکشد. در این زمینه باید از حضور رییس و نایب رییس مشهدی در مجلس هم استفاده کنیم.

وصول 35 درصد درآمد شرکتهای آبفا مشهد و خراسان در ایام کرونا

علوی در پاسخ به سوال دنیای اقتصاد درباره مطالبات شرکت آبفا خراسان رضوی از مردم و بخشهای مختلف گفت: تا پایان خردادماه فقط حدود 35 درصد درآمد را توانستیم وصول کنیم.

اسماعیلیان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد هم در این باره اظهار کرد: شرکتهای آب و فاضلاب غیردولتی هستند و یک ریال هم دولت به هزینه های جاری آنها کمک نمیکند. ما در جهت تامین آب پایدار و ارائه خدمات به مردم از محل درآمدهای خود یعنی فروش انشعاب و خدمات آب بها و جمع اوری فاضلاب کار میکنیم. از طرفی، درک میکنیم و وزیر نیرو هم اعلام کردند که شرکتهای برق و آب همراهی با مشترکین را داشته باشند و هیچ انشعابی در اواخر اسفند و فروردین و اردیبهشت قطع نشد اما این موئضوع در وصول مطالبات هم به شدت تاثیر گذاشت. ما تنها 35 درصد وصول فروش داشته ایم در حالیکه این مقدار در همین ایام در سال گذشته 75 تا 80 درصد بود. بسیاری از همکاران ما در اجرای پروژه ها دچار مشکل هستند و از مردم تقاتضا داریم قبض آب خود که بهای آب و خدمات فاضلاب است را بپردازند زیرا کمترین هزینه را دارد و از طرفی، آمادگی تقسیط برای مبالغ بالا را هم داریم.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۳۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها