صنایع محور غرب و مشکلی 30 ساله

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر : 2542
محور غربی مشهد مقوله‌ای است که بیش از 30 سال کسانی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درگیر آن هستند. در این زمینه هیات دولت مصوبه‌ای دارد که دوره آقای احمدی‌نژاد صادر شد و به نوعی واحدهای محور غرب را تعیین‌تکلیف کرده است و تاکنون 2 تن از استانداران خراسان رضوی، یعنی آقایان صلاحی و رشیدیان، تلاش داشتند این موضوع را حل و فصل کنند ولی متاسفانه مسائل محور غرب در مشهد همانطور به قوت خود پابرجاست و گشایشی در آن مشاهده نشده است.

برای حل این مساله یک هیات امنا و یک کارگروه ایجاد شد و توافقاتی نیز در آن صورت گرفت اما آنچه که به نظر می‌رسد این است که اراده‌ای کلی برای حل این موضوع وجود ندارد.

نباید از یاد برد که بسیاری از واحدهای حاضر در این محور از 50 سال پیش در این منطقه استقرار دارند. آن زمان این مسائل وجود نداشت اما امروز شهر توسعه یافته و واحدهای ما را در بر گرفته است. در واقع شهر یک نیروی غالب شده، در حالی که بیش از 60 درصد از صنایع در محور غرب شکل گرفته است؛ علاوه بر این چند شهرک صنعتی در این منطقه وجود دارد و به طور کلی این منطقه یک منطقه صنعتی است.

برای حل و فصل مساله صنایع محور غرب هر از چندگاهی اتفاقاتی در شرف رخ دادن است که جلوی آن گرفته می‌شود. آخرین تفاهم در این زمینه در زمان آقای رشیدیان، استاندار پیشین خراسان رضوی بود که براساس آن قرار شد هر دفعه چند واحد شناسایی شود و در یک کارگروه در مورد آن تصمیم گرفته شود که این واحدها چه کنند. همچنین براساس مصوبه هیات دولت در آن محور توسعه غیرمتعارف ممنوع است نه فعالیت ولی امروز هم توسعه و هم فعالیت در این محور با مشکل مواجه شده است.

مشکلات ما در این محور در حالی ادامه پیدا کرده که در تمام دنیا صنعت در هر جایی مستقر باشد، خود را با مسائل زیست‌محیطی هماهنگ می‌کند اما اینجا معیارهای زیست محیطی را ارئه نمی‌کنند که کار را ادامه دهیم.

این جابه‌جایی‌ها آسیب زیادی به صنایع می‌رساند. در حال حاضر اگر کسی دنبال سرمایه‌گذاری باشد، نخستین مشکلش واگذاری زمین است. در واقع سرنوشت سرمایه‌گذاری در استان از نظر تامین زمین مشخص نیست. سوال اینجاست که چگونه قرار است این مساله حل شود چون جایی برای این منظور شناسایی نشده و سند راه مشخصی برای جابه‌جایی صنایع وجود ندارد. طبعا این مساله جلوی رشد و توسعه استان را خواهد گرفت.

در حال حاضر برای انتقال صنایع در مورد مکان خاصی صحبت نشده و معمولا گفته می‌شود که صنایع وارد شهرک‌های صنعتی شود اما آیا در شهرک‌های صنعتی زمینی وجود دارد که صنایع بخواهد وارد آن شود؟ به عنوان نمونه مجموعه تولیدی چسب سامد را به کدام شهرک صنعتی می‌توان برد؟ واحدهای صنعتی باید تحت هر شرایطی مسائل زیست محیطی را رعایت کنند و این موضوعی است که از نظر فنی قابل حل است.

انتقال و جابه‌جایی هیچگاه اجرایی نخواهد شد چرا که در این واحدها مسائلی وجود دارد که امکان نقل وانتقال را از بین می‌برد. این آزاری است که صنایع می‌بینند و آرامش ندارند.

نباید از یاد برد که هزینه ریالی این جابه‌جایی نیز بسیار زیاد است و اینکه صنایع عمدتا باید به شهرک‌های صنعتی برود، صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ خرداد ۱۳۹۹, ۱۳:۳۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها