کرونا محاسبات فعالان صنعت گردشگری خراسان رضوی درباره درآمدزایی در ماه‌های ابتدایی سال را به هم ریخت

دلهره فعالان گردشگری از آینده

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر : 2541
دنیای اقتصاد، مریم نخعی سعدآباد- کرونا در نگاه اول کلمه‌ای پنج حرفی است که هیچ کس فکر نمی‌کرد این بیماری در اصل ویروس هوشمندی باشد که نه تنها همه جهان را درگیر خود کرده، بلکه مردم هر روز با یکی از 2 هزار چهره واقعی آن بیشتر آشنا می شوند.

با شیوع بیماری کرونا، جهان بیش از دو ماه در همه بخش‌ها تعطیل شد، از تعطیلی سینماها، سالن‌های تئاتر و سالن‌های ورزشی که بگذریم، کرونا بیش از هر چیز دیگر به صنعت گردشگری خسارت میلیاردی وارد کرد، به طوری که گردشگری تعطیل شد و همه هتل‌ها، دفاتر مسافرتی، برنامه پروازها، حرکت قطارها و اتوبوس‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داد.

این در حالی بود که قبل از شیوع بیماری کرونا، صنعت گردشگری خراسان رضوی با مشکلاتی از جمله فعالیت دفاتر مسافرتی و اقامتگاه‌های غیرمجاز دست و پنجه نرم می‌کرد، اما اکنون شیوع بیماری کرونا به فعالان حوزه گردشگری مجال فکر کردن به مشکلات گذشته را نداده است.

خسارت‌های میلیاردی  گردشگری خراسان رضوی

آنطور که یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به برآورد یک هزار و 68 ‌میلیارد تومانی خسارتهای کرونا به گردشگری خراسان رضوی تا اردیبهشت ماه اشاره می کند و به فهرستی تاکید دارد که از گستره آسیب های وارد شده حکایت دارد.

به گفته او این فهرست شامل خسارت هایی در حوزه اقامتگاه ها و مکان اسکان است، براین اساس هتل ها با 400 میلیارد تومان، هتل  آپارتمان ها با 240 میلیارد تومان، مهمان پذیرها با 120 میلیارد تومان و مجتمع‌های گردشگری، مراکز رفاهی و پذیرایی با 120 میلیارد تومان در صدر این فهرست هستند.

از سوی دیگر آمارهایی نیز وجود دارد که مربوط به تعداد مراکز اقامتی در خراسان رضوی است، این آمارها از این حکایت دارد که این استان دارای 232 هتل، یک متل، 309 هتل آپارتمان، 375 مهمان ‌پذیر، 650 خانه مسافر و 58 اقامتگاه بوم‌ گردی است که در تعطیلات نوروزی امسال و تا قبل از عید فطر هیچ یک از آنها امکان پذیرش مسافر را نداشتند.

اینکه مراکز اقامتی از هتلها گرفته تا مسافرخانه‌ها خسارت های میلیاردی ناشی از کرونا داشته اند، فقط یک بخش از این ماجرا است، زیرا در این حوزه طی دو یا سه سال گذشته بخش تازه ای در قالب اقامتگاه های بوم گردی با اهداف مشخص در خراسان رضوی همچون بسیاری دیگر از نقاط کشورمان، فعالیت خود را آغاز کرده اند و به نظر می رسد این بخش به عنوان ته تغاری حوزه اسکان گردشگری از کرونا ضربه بسیاری خورده باشد، زیرا به گفته بیدخوری در این استان 94 اقامتگاه بوم گردی فعال بوده که برای 3 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است، البته این افراد بیمه هم نیستند و در شرایط کنونی نیازمند حمایت هستند.

نکته دیگر در این میان، جمعیت راهنمایان گردشگری در استان است؛ به گفته معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، در ایران  3 هزار نفر در حوزه راهنمایی گردشگران فعال هستند که در استان ما 450 نفر به عنوان راهنمای گردشگری شناسایی شده اند و این یعنی آن تعداد راهنمایانی که به طور رسمی شناخته نشده‌اند را هم باید به عنوان آسیب دیدگان مالی از کرونا درنظر بگیریم.

کاهش چشمگیر سفر به خراسان رضوی

محسن تبریزی، دبیر انجمن صنفی هواپیمایی خراسان رضوی گفتگوی خود با دنیای اقتصاد را با این موضوع آغاز می کند که از اسفندماه پارسال پروازهای خارجی فقط مربوط به هواپیمایی قطر بوده که مسافران را به کشور ما می آورده است، اما سایر پروازهای خارجی نیز اگر در اسفند ماه سال 98 انجام می شد، فقط یک طرفه و به دلیل آوردن مسافران ایرانی از کشورهای مبدا بوده است.

او البته به پروازهای داخلی انجام شده به مشهد نیز گریزی می زند و می گوید: با توجه به اینکه ممکن است در شرایط فعلی همه پروازها انجام نشود، مسافرانی که قصد سفر به بندرعباس یا زاهدان را دارند ناگزیر به مشهد می آیند و از این شهر به مقصد خود می روند.

به گفته دبیر انجمن صنفی هواپیمایی خراسان رضوی، شیوع بیماری کرونا سبب شده تا در این شرایط پروازها با ظرفیت 50 تا 60 درصد به مشهد یا برعکس انجام شود، همچنین، نرخ ها پایین آمده و سفرهای پرتردد مانند مشهد – تهران در حد یک یا دو پرواز در روز انجام می شود.

تبریزی به این موضوع هم اشاره دارد که دفاتر هواپیمایی نه تنها در ایام نوروز و تعطیلات کوتاه مدت بعد از آن سودی نداشته اند، بلکه خسارت نیز به آنها وارد شده، زیرا بخشی از پول ها برای عودت پرداخت شده که از منابع داخلی این دفاتر صورت گرفته، چون طرف قرارداد این دفاتر هزینه های دریافت شده برای سفر را هنوز به دفاتر اشاره شده پرداخت نکرده اند. او می گوید: قرار بود علاوه بر پرداخت بیمه بیکاری به این دفاتر از سوی مسئولان، به ازای هر یک نفر 12 میلیون تومان وام با سود 12 درصد پرداخت شود، اما هیچ کدام از این موارد تا این لحظه  محقق نشده است.

 تعطیلی 40 درصد دفاتر مسافرتی

سعید ولی زاده، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی خراسان رضوی نیز به دنیای اقتصاد می‌گوید: به این دلیل که هنوز دفاتر مسافرتی در این استان خسارت های خود را اعلام نکرده اند میزان خسارت های آنها هنوز مشخص نیست، اما تا این لحظه 40 درصد دفاتر فعال مسافرتی در خراسان رضوی تعطیل شده اند.

سعید ولی زاده به راهکارهایی همچون پرداخت تسهیلات که از سوی استاندار خراسان رضوی و سایر مسئولان اعلام شده اشاره دارد و معتقد است، خسارت های سنگینی نه تنها به صنعت گردشگری ایران بلکه جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا وارد شده که شاید بعد از برآورد اولیه رقمی  میلیاردی شود.

به گفته او ایرلاین های خارجی پاسخگوی بلیت های فرخته شده نیستند و این یکی از مشکلاتی است که بار مشکلات دفاتر مسافرتی در خراسان رضوی را سنگین تر کرده است.

ولی زاده بیان می کند: اگر کرونا بخواهد به همین منوال ادامه یابد مسئولان لازم است در راستای حمایت از دفاتر مسافرتی چاره ای بیندیشند.تا این لحظه نه تنها بیمه بیکاری از سوی تامین اجتماعی و سازمان های مربوطه به دفاتر مسافرتی پرداخت نشده، بلکه تسهیلات اعلام شده هم پرداخت نشده است.

تکلیف شبکه بانکی خراسان رضوی برای پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان ناشی از کرونا

اینکه هنوز تسهیلات به خسارت دیدگان صنعت گردشگری خراسان رضوی پرداخت نشده، دلیل مهمی دارد و حسن مونسان، دبیر شورای هماهنگی بانک های خراسان رضوی در این خصوص می گوید: هنوز هیچ گونه آیین نامه ای در مورد نحوه پرداخت تسهیلات در این باره ابلاغ نشده، اما هدف اصلی این تسهیلات کمک و مساعدت به مشاغل آسیب دیده از کرونا با کمترین بروکراسی های اداری است.

مونسان به این موضوع تاکید دارد که شبکه بانکی تکلیف ویژه ای در مورد کمک و مساعدت به کسب و کارهایی که از سوی کرونا خسارت دیده اند بر عهده دارد تا این گونه مشاغل نیز پایداری خود را حفظ و به چرخه اقتصاد بازگردند.

به گفته او با توجه به اینکه 13 رسته شغلی آسیب دیده از کرونا شناسایی شده، همه بانکها مکلف بوده اند اقساط سه ماهه معوقه از اول اسفند تا پایان اردیبهشت ماه این رستههای شغلی را به پایان دوره انتقال دهند و کسی نمی‌‏تواند در اجرای این دستورالعمل سلیقهای عمل کند.

دبیر شورای هماهنگی بانک های خراسان رضوی میگوید: خبرهایی درباره اینکه کل تسهیلات کرونایی برای کارفرمایان در کشور 75 هزار میلیارد تومان است، شنیده ایم اما هنوز ابلاغی در این استان به لحاظ سهم تسهیلات نداریم، معمولا سهم خراسان رضوی 7 تا 8 درصد از کل تسهیلات است که حدود 5 هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار میلیارد تومان می‌شود، همچنین، میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان حمل و نقل و راهداری و سازمان تربیت بدنی واحدهایی دارند که در کنار صنعت حمل و نقل  مشمول این تسهیلات می‌شوند.

بازگشایی هتلها از عید فطر

اما درباره بازگشایی هتلها در سال جاری، مسئولان همه چیز را منوط به بازگشایی حرم مطهر رضوی کرده بودند و این موضوع پس از تعطیلات عید فطر و باز شدن درهای صحن‌های حرم رضوی محقق شد. هتلهای مشهد کم و بیش کار خود را از 7 خردادماه آغاز و اقدام به پذیرش مسافر کرده‌اند؛ برخیها نیز که هنوز مسافرپذیری ندارند، در حال انجام تعمیرات و نظافت داخلی هستند. با این حال با توجه به ترس مردم از شیوع کرونا و هشدارهای وزارت بهداشت درباره شروع پیک دوم بیماری، هنوز موج ورود مسافران به مشهد را شاهد نیستیم و هتلها با ظرفیت کمتری در حال فعالیت اند.

باید منتظر گذر زمان باشیم و ببینیم در روزهای آتی ورود مسافران به مشهد چگونه است و میزان پذیرش مسافر در هتلها افزایش می‌یابد و آیا این افزایش احتمالی پذیرش، خسارت ماه‌های قبل اماکن اقامتی را جبران می‌کند؟ و یا با شروع موج دوم بیماری باز هم شاهد بسته شدن درهای هتلها و به اغما رفتن صنعت گردشگری خواهیم بود؟

بدقولی در مبلغ واریزی بیمه بیکاری

نکته دیگر درباره پرداخت بیمه بیکاری به کارکنان مشاغل حوزه گردشگری به ویژه هتلهاست که بخش قابل توجهی از شاغلان مشهد در این حوزه مشغول به کارند؛ اسفندماه مسئولان تامین اجتماعی اعلام کردند پرداختی بیمه بیکاری قرار است با پایه حقوق قانون کار(حدود 2میلیون و 500هزار تومان) در سال جاری برابری کند اما در روزهای اخیر پرسنل برخی از هتلها در تماس با خبرنگار ما اعلام کردند پرداختی بیمه بیکاری برای 10 روز پایانی اسفندماه تنها 300 هزار تومان و برای یک ماه حدود 850 تا 900 هزار تومان بوده است.

موضوع را از مسئولان تامین اجتماعی جویا شدیم؛ یکی از معاونان تامین اجتماعی خراسان رضوی میگوید شنیده ایم پرداخت بیمه بیکاری اسفندماه در روزهای اخیر بین 500 تا 800 هزار تومان بوده و حقوق فروردین ماه هم قرار است در این هفته واریز شود. البته آنچه به عنوان بیمه بیکاری ایام کرونا واریز میشود، از سوی سازمان برنامه و بودجه است و تامین اجتماعی دخل و تصرفی در این قضیه ندارد!

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ خرداد ۱۳۹۹, ۱۳:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها