کرونا حوزه مسکن و پروژه‌های ساختمانی را هم دچار مشکل کرد

توقف ساخت و ساز در مشهد

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر : 2538
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- همزمان با شیوع کرونا در مشهد و تعطیل شدن بسیاری از مشاغل در این کلانشهر، بسیاری از پروژه‌های ساختمانی هم تعطیل شد و کارگران ساختمانی و روزمزد از اقشاری هستند که در این روزها خانه‌نشین شده‌اند. اما این تنها یک روی سکه ساخت و ساز و مسکن در مشهد است؛ از یک طرف پروژه‌های ساختمانی تعطیل شده و از سوی دیگر، معاملات مسکن در این کلانشهر کاهشی 90 درصدی را داشته و این یعنی بخش مسکن عملا زمینگیر شده است.

علی مرادزاده رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در خصوص مقایسه آمار خرید و فروش مسکن در اسفندماه ۹۸ و ۹۷ می‌گوید: در اسفندماه سال ۹۸، ۶۶۴۴ اجاره و ۵۶۷۴ مبایعه و در اسفندماه سال۹۷، ۶۳۸۸ اجاره و ۷۴۴۴ مبایعه منعقد شده‌ است و آمار اسفندماه ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبلش حدود 50 درصد کاهش داشته‌ است و این کاهش بیش‌تر به‌دلیل تعطیلی دفاتر مشاور املاک و ناشی از شیوع ویروس کرونا بود به طوریکه اغلب همکاران ما از ۲۰ اسفندماه فعالیت خود را تعطیل و هم‌چنان نیز اجازه فعالیت ندارند.

مرادزاده اشاره‌ای هم به آمار معاملات مسکن در فروردین ماه ۹۹ می‌کند و می‌افزاید: معاملات امسال بیش‌از ۹۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این مقدار به این معنی ا‌ست که با وجود تعطیلی واحدها، هم‌چنان تعدادی معامله صورت گرفته است که طرفین با بنگاهیان تماس گرفته و با رعایت پرتکل‌های بهداشتی در دفتر املاک قرارداد منعقد شده ‌است. او خاطرنشان میکند: تعداد واحدهایی که از قوانین تعطیلی تخطی کرده‌اند چیزی حدود کمتر از ده درصد کل دفاتر است که این واحدها پلمب شده‌اند.

احتمال ورشکستگی۳۰ درصد دفاتر املاک مشهد

 رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در خصوص احتمال ورشکستگی اقتصادی واحدها هم به ایسنا می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود حداقل۳۰ درصد از دفاتر مشاور املاک پس از بازگشایی مجدد و اعلام وضعیت خود به اتحادیه، به سمت ورشکستگی اقتصادی و جمع‌آوری کشیده ‌شوند، چرا که علاوه بر تعطیلی‌های اخیر، در حال حاضر دورنمای مثبتی از خرید و فروش ملک وجود ندارد و پس از بازگشایی دفاتر از اول اردیبهشت هم، افزایش معاملات چشم‌گیری پیش‌بینی نمی‌شود. وی درباره قیمت مسکن پس از پایان تعطیلی واحدها میگوید: پیش‌بینی می‌شود پس از بازگشایی مجدد دفاتر تا خردادماه، قیمت فروش واحدهای قدیمی‌ساز کاهش یافته و تعداد فروشندگان این نوع واحدها افزایش یابد، اما قیمت واحدهای نوساز، به‌دلیل این‌که هزینه‌های تولید پایین نیامده ‌است و قیمت ساخت این نوع واحدها گران درمی‌آید؛ افزایش یابد و این افزایش احتمالی، چیزی حدود۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته خواهد بود.

بیکاری 3 تا 4 هزار کارگر ساختمانی

اما برای اطلاع از وضعیت معاش و تعداد کارگران ساختمانی بیکار شده مشهد به سراغ علیرضا قرایی دبیر کارگروه جمعیت سازندگان مشهد میرویم؛ او معتقد است تعداد کارگران ساختمانی بیکار شده در مشهد فراتر از عددی است که انجمن صنفی کارگری اعلام کرده و در وضعیت کنونی دست کم 3 تا 4 هزار کارگر ساختمانی در مشهد بیکار شده‌اند.

قرایی درباره تعطیلی پروژه های ساختمانی در مشهد میگوید: اکثر سازندگان و انبوه سازان مشهد از بیستم اسفند ماه پارسال حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کار خود را تعطیل کردند و در 15 روز ابتدایی شیوع بیماری، تعطیلی این پروژه ها به 90 درصد رسید و کمکهای قابل توجهی هم به پرسنل کارگاههای خود کردند و با وجود اینکه این نیروها بیمه مستمر نیستند، عیدی، حقوق و کمک به معاش آنها در وضعیت بحران کرونا را مدنظر قرار دادند.

وی با بیان اینکه از اواسط هفته گذشته برخی از کارگاههای ساختمانی فعالیت خود را از سر گرفته اند، تصریح میکند: همچنان حدود ۵۰ درصد کارگاه ها تعطیل است.

دبیر کارگروه جمعیت سازندگان مشهد درباره کمکهای سازندگان مشهد هم میگوید: یکی از اقداماتی که انجام شد، تجدید صندوق خیریه برای کمک به کارگران ساختمانی بود که حدود ۱۰۱ میلیون تومان در قالب آن جمع آوری شد؛ بخشی از این مبلغ را برای خرید تجهیزات پزشکی به بیمارستان شریعتی اعطاء کردیم، بخشی از آن صرف خرید بسته مایحتاج معیشتی کارگران شد و همچنین با حضور در مراکز تجمع کارگران ساختمانی در سطح شهر فرم هایی برای شناسایی و کمک به آنها توزیع کردیم.

تامین اجتماعی زیربار پرداخت حق بیمه به کارگران ساختمانی نمی‌رود

قرایی که پیش از این بارها در جلسات دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی درباره پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی و در عین حال عدم ارائه خدمات از سوی تامین اجتماعی به کارگران انتقاداتی را مطرح کرده بود، می‌گوید: پروژه های ساختمانی برای دریافت پروانه باید ابتدا حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کنند و ما ۱۵ درصد مبلغ پروانه را بابت حق بیمه کارگران ساختمانی به تامین اجتماعی پرداخت می‌کنیم که به نوعی محل درآمد تامین اجتماعی است اما اگر قرار بود تامین اجتماعی تعداد کارگران اعلام شده از سوی انجمن صنفی کارگران را بیمه کند هم، مبلغ پرداختی اش بسیار کمتر از مبلغی می‌شد که از ما بابت حق بیمه دریافت می کند؛ با این حال در وضعیت کنونی و بحرانی که به وجود آمده ما علاوه بر پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، هزینه کارگران خود را پرداخت می کنیم و کارگران دیگر را نیز پوشش می دهیم اما تامین اجتماعی حتی یک ریال از پول‌هایی که از ما دریافت کرده را برای کارگران ساختمانی صرف نمی‌کند و می‌گوید طبق قانون، این کارگران از قانون وزارت کار جدا شده‌اند. حال سوال این است که علت دریافت مبلغ حق بیمه از ما چیست؟

دبیر کارگروه جمعیت سازندگان مشهد تاکید می‌کند: نکته اینجاست که برای ساخت پروژه در یکی از مناطق برخوردار مشهد باید حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان بابت پروانه به شهرداری پرداخت کنیم که ۱۵ درصد از این مقدار سهم تامین اجتماعی می‌شود اما در زمان بحران که کارگران ما بیکار شده اند و نیاز به دریافت حقوق بیمه بیکاری دارند، تأمین اجتماعی زیر بار نمی‌رود در حالی که اگر قرار باشد مبلغی به آنها بپردازد بسیار کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان است که ما در هنگام اخذ پروانه به تامین اجتماعی می پردازیم.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ فروردین ۱۳۹۹, ۱۱:۰۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها