برخی از مصوبات این روزهای استانداری و شورای شهر مشهد برای مقابله با کرونا، با مخالفت وزارت کشور روبر

تصویب در مشهد، تعلیق در مرکز

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2530
دنیای اقتصاد- حسن جعفری معاون استاندار خراسان رضوی از ممنوعیت ورود مسافر از استانهای پرخطر (به لحاظ شیوع کرونا) خبر داده اما طبق اخبار رسیده به دست ما، برنامه سفر قطارها از تهران به مشهد برای پیک نوروزی اعلام شده و روزانه دست کم 4 رام قطار بین این دو کلانشهر در حال تردد است و این درحالیست که تهران از استانهای پرخطر به شمار می‌رود؛ ورود خودرو از شهرهای مختلف هم به مشهد همچنان صورت می‌گیرد و خبری از قرنطینه نیست.

 

 

 

با وجود درخواست مسئولان شهری و اقشار مختلف مردم در روزهای گذشته برای قرنطینه مشهد از سوی استاندار، این اتفاق رقم نخورده و تنها خبرهایی از زبان برخی مسئولان برای کاهش تردد و ورود به مشهد و درخواست آنها از مردم به گوش می‌رسد.

اما دلیل این درخواستها و عدم دستورات ایجابی برای قرنطینه مشهد چیست؟ زمزمه هایی به گوش میرسد که مسئولان در پایتخت اجازه اینکار را به استاندار نمیدهند؛ شاهد این ادعا، صحبتهای سخنگوی وزارت کشور درباره خودداری از تعطیلی متروها، اتوبوسرانی و پایانه‌های مسافربری است. این دستور بعد از مصوبه روز شنبه شورای شهر مشهد درباره تعطیلی مترو و محدودیت تردد اتوبوسهای درون شهری صادر شده است.

هفته پیش هم که استاندار روز شنبه را تعطیل کرد، وزارت کشور با مخالفت خود تعطیلی را لغو کرد. لغو این تعطیلی‌ها در حالیست که وضعیت شیوع کرونا در مشهد روز به روز بحرانی‌تر می‌شود و تعداد بیماران مبتلا به این ویروس سیری صعودی دارد.

دستور اعمال محدودیت‌های جدی در خروجی شهرستان‌ها

اما طی روزهای گذشته و با وجود لغو برخی دستورات استانی از پایتخت، مدیران و مسئولان همچنان به برگزاری جلساتی برای مقابله با کرونا اقدام کرده اند و دستوراتی هم صادر شده است؛ علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای اداری استان بر لزوم کنترل های جدی از سوی فرمانداران برای اعمال محدودیت‌های جدی در خروجی شهرستان‌ها تاکید کرد.

رزم حسینی با بیان اینکه بر اساس سیاست‌های ستاد ملی کرونا، در زمینه ورود زائران و مسافران در ایام تعطیلات نوروز به خراسان رضوی محدودیت هایی اعمال می شود، گفت: هیچ یک از مراکز اقامتی حق پذیرش زائر و مسافر را ندارند و از مبداء نباید اجازه سفر به مشهد داده شود. تمامی مسافرخانه‌ها، حسینیه‌‌ها و هتل‌ها نباید مسافران را در ایام تعطیلات نوروز پذیرش کنند.

او اشاره ای هم به لغو مراسم تحویل سال در حرم رضوی کرد و افزود: آستان قدس رضوی اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد امسال مراسم سال تحویل در حرم مطهر رضوی برگزار نمی‌شود؛ لذا باید اطلاع‌رسانی دقیق و گسترده‌ای صورت گیرد و همگی بسیج شویم تا در این ایام، هیچ زائر و مسافری به خراسان رضوی و مشهد مقدس سفر نکند.

البته این صحبتهای استاندار درحالیست که همچنان تصاویر فروش بلیت قطار و هواپیما به مشهد در فضای مجازی دست به دست می‌شود و ظاهرا عده ای هنوز مساله را جدی نگرفته اند و برخی شرکتهای فروش بلیت با مجوز از تهران همچنان به فروش بلیتهای خود ادامه می‌دهند.

غربالگری بهداشتی در 14 نقطه از ورودی‌های استان

اما حسن جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هم با اشاره به آغاز غربالگری بهداشتی در 14 نقطه از ورودی‌های استان طی روزهای گذشته در جلسه روز شنبه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان تصریح کرد: در جلسه دیروز مصوب شد که این غربالگری شدت بیشتری بگیرد و اکیپ‌های مستقر ضمن حضور ویژه‌تر، کلیه مبادی ورودی به استان را کنترل و افرادی که مشکوک هستند را شناسایی کنند. وی افزود: همچنین قرار است کلیه سایت‌هایی که در ارتباط با اجاره خانه مسافر فعالیت می‌کنند، مسدود شوند و از فعالیت آن‌ها ممانعت به عمل آید.

جعفری با بیان اینکه محدودیت‌های شدیدی در کنترل تمامی مبادی ورودی به استان نظیر فرودگاه، راه‌آهن و پایانه مسافربری اعمال می‌شود، عنوان کرد: از استان‌هایی که پرخطر هستند، درخواست می‌کنیم تا به مقصد خراسان رضوی مسافر اعزام نکنند، زیرا از ورود این مسافران جلوگیری به عمل خواهد آمد. وی بیان کرد: تصمیمات خوبی هم در حوزه مدیریت تردد اتباع بیگانه اتخاذ شده است. مجددا به مردم استان تاکید می‌کنم که وضعیت خراسان رضوی بحرانی است و تقاضا دارم هم‌استانی‌ها اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند تا شاهد شیوع بیشتر این ویروس نباشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: در راستای اقدامات پیشگیرانه و مطابق مصوبه ستاد مقابله با کرونا خراسان رضوی، از ترددهای غیرضروری بین شهرستانی جلوگیری خواهد شد.

دستورالعملی برای کنترل در مبادی ورودی ابلاغ نشده است

 البته سرهنگ امیدوار فرمانده پلیس‌راه خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا با بیان این مطلب که تاکنون ( ساعت 10:30 صبح یکشنبه 25 اسفندماه) هیچ دستورالعملی در راستای اعمال محدودیت و کنترل در مبادی ورودی به ما ابلاغ نشده، گفت: حجم ترددها در ورودی‌های مشهد نسبت به دیروز افزایش پیدا کرده ولی در خروجی‌های سطح استان و مشهد مشکلی وجود ندارد.

سرهنگ امیدوار افزود: ما وظیفه‌ خود را در مورد کنترل ترافیک انجام می‌دهیم ولی کنترل سلامت نه وظیفه‌ ماست و نه تخصص ما و اگر قرار است کنترلی انجام شود باید به جاده‌ها نیرو بفرستند تا در کنار نیروهای انتظامی کنترل سلامت را انجام دهند که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

فرمانده پلیس‌راه خراسان رضوی تصریح کرد: تاکنون هیچ دستورالعملی در راستای اعمال محدودیت و کنترل در مبادی ورودی به ما ابلاغ نشده است. ولی برخی شهرستان‌ها مانند درگز، گناباد، تربت‌جام و تربت‌حیدریه به طور خودجوش کارهایی را انجام می‌دهند.

از تجربه قرنطینه مرزها و شهرها استفاده کنیم

شورای شهر مشهد هم که روز شنبه هشتاد و هفتمین جلسه علنی خود را برگزار کرد؛ پیشنهاد تعطیلی مترو و محدودیت تردد اتوبوسهای شهری را تصویب کرد؛ موضوعی که ظرف چند ساعت از سوی فرمانداری هم تایید شد اما یک روز نگذشته، با دستور لغو این تعطیلی از سوی وزارت کشور روبرو شد.

محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر در این جلسه گفت: تا دیر نشده باید از تجربه قرنطینه مرزها و شهرها استفاده کنیم؛ همچون تجربه‌ای که در عصر معاصر کشور چین هم بهره برد. مدیران عالی استان و تمامی افرادی که در قبال مردم مسئولند، باید متناسب با شرایط تصمیم‌گیری‌ کنند؛ طی 72 ساعت اخیر، آمار مبتلایان به کرونا و فوتی‌ها افزایش قابل توجهی داشته و نگرانی جدی ایجاد کرده است.

حیدری با بیان اینکه اطلاع‌رسانی خوبی در سطح شهر انجام شده و عموم مردم تشویق به حضور در خانه‌ها شده‌اند، اظهارکرد: با این وجود متاسفانه بازهم شاهد تردد و رفت‌وآمد عده‌ای از شهروندان در فضای عمومی شهر هستیم که تذکرات را جدی نگرفته‌اند. در چنین شرایطی، استفاده از ابزارهای قدرت و حاکمیتی خواست عموم است تا بتوان در جهت کنترل و کاهش ترددهای شهروندان قدم‌های موثری برداشت.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه در فضای کنونی، احتمال جنگ بیولوژیکی را می‌توان متصور بود، گفت: اگر باورمند به این موضوع هستیم، پس فرمانده میدان باید قدرتمند بوده و کنترل و مدیریت شرایط را دست بگیرد؛ فرمانده‌ای با قدرت تصمیم‌گیری بالا و لذا دولت و وزارت کشور باید اختیارات لازم را به نماینده عالی خود در استان‌ها بدهند تا به تناسب شرایط تصمیم‌گیری کنند چراکه به شکل میدانی در عرصه حضور دارند. وی با تاکید بر لزوم قطع زنجیره تولید مبتلا به ویروس، افزود: این مهم جز با کاهش تردد، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی محقق نمی‌شود؛ تمامی ابزارهای مشوق این حرکت باید کنترل شود و با خواهش‌درمانی نمی‌توان شرایط را مدیریت کرد.

حیدری افزود: با توجه به روند رو به رشد و چشمگیر ابتلا به ویروس کرونا و لزوم حفظ سلامت شهروندان، بویژه خادمان مردم در عرصه مدیریت شهری، شهردار باید تدابیر لازم برای توقف پروژه‌های عمرانی شهری را بیندیشد تا مشکلی در این خصوص پیش نیاید؛ همچنین اقدامات انجام شده در حوزه استقبال از بهار نیز تا همین حدی که انجام شده، کفایت می‌کند و بیش از این نیاز به فعالیت‌های بیشتر نیست.

البته شهردار مشهد هم در برنامه تلویزیونی اشاره از توقف برنامه های استقبال از بهار در سطح شهر خبر داد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸, ۱۱:۰۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها