فعالان اقتصادی خراسان رضوی با مدیریت اتاق بازرگانی دست به کار شدند

هم قسم برای عبور از بحران

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2528
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- فعالان اقتصادی میگویند بخش خصوصی در این روزهای سخت، با ایفای مسئولیت اجتماعی خود در کنار مردم و پیگیر حل مشکلات آنهاست و چشم انتظار اقدامات دولت و دیگر نهادها نیست.

 

اوایل هفته پیش بود که ستاد پیشگیری از کرونا در اتاق خراسان رضوی به دستور غلامحسین شافعی تشکیل شد و پایان هفته هم ستاد پشتیبانی مردمی مقابله با ویروس کرونا در استان با حضور استاندار، رئیس اتاق ایران و فعالان اقتصادی آغاز به کار کرد و قرار شد همه بخشهای غیر دولتی در این زمینه پای کار بیایند.

غلامحسین شافعی هفته گذشته تاکید کرده بود که «مسئولیت اجتماعی پارلمان بخش خصوصی ایجاب می‌کند تا با همه توان در این حوزه فعال شویم. در واقع، کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق هم در همین راستا و برای ورود موثر به چنین بحران‌هایی تشکیل شده و در وضعیت موجود می تواند نقش موثری را ایفا کند. کسب و کارها خرد و کلان در کشور به واسطه تبعات ناشی از این بیماری به چالش های جدی دچار شده اند و دولت باید با همه توان بسته ها و برنامه های حمایتی خود را بنابر پیشنهاد بخش خصوصی، به مرحله اجرا درآورد».

ستاد پیشگیری از کرونا در اتاق مشهد با دو کمیته ذیل خود فعالیتش را شروع کرده است؛ کمیته جمع آوری و هدفمندسازی کمک‌های فعالان اقتصادی و کمیته شناسایی موانع و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان.

به گفته فعالان بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی، شیوع کرونا موضوعی مقطعی نیست که بخش کوچکی از جامعه را تحت تاثیر قرار دهد یا تاثیر آن کم باشد، بلکه همین حالا هم مشخص است که این حادثه و اتفاق، اثرات نامطلوب عمیقی را به ویژه در حوزه اقتصاد گذاشته که می‌تواند درازمدت باشد، بنابراین ورود اتاق به این موضوع کاملا طبیعی است؛ بخشی از کمکهای اتاق به صورت مادی، مشاوره دادن و راهنمایی فعالان اقتصادی است تا بنگاه‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌های خود را محافظت کنند. بخش دوم کمک‌ها هم در حوزه شناسایی آسیبهای ناشی از شیوه کرونا بر بنگاه‌ها و بررسی چگونگی کمک به آنهاست.

کمک اتاق بازرگانی برای تامین ملزومات دانشگاه علوم پزشکی

حسین محمودی خراسانی نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی که مسئولیت کمیته جمع آوری و هدفمندسازی کمک‌های فعالان اقتصادی را برعهده دارد، یکی از وظایف این کمیته را جمع آوری منابع نقدی خوانده و می‌گوید: این کار توسط جامعه یاوری خراسان وابسته به اتاق بازرگانی در حال انجام است. ما اعلام کردیم افراد وجوه خود را به حساب این جامعه واریز کنند تا ملزومات و نیازهای جامعه علوم پزشکی استان را که به ستاد مقابله با کرونای استان اعلام شده، تامین کنیم. فعالیت این کمیته مقطعی نیست و تا زمان رهایی از این بیماری ادامه خواهد داشت.

به گفته محمودی قرار است هر مقدار وجوهی که از سوی جامعه یاوری خراسان رضوی جمع‌آوری شود، به همان مقدار هم اتاق ایران کمک کند و ابن مبالغ برای تهیه اقلام مورد نیاز دانشگاه علوم پزشکی استفاده ‌شود.

«با کمک‌های جمع‌آوری شده حدود 150 هزار ماسک توزیع کرده‌ایم و اقلام دیگری هم تهیه و به جامعه علوم پزشکی تحویل داده شده است». نایب رئیس اتاق مشهد با بیان این مطلب می‌گوید: اقلام مورد نیاز را که وارداتی و یا تولید داخل است، از استان خودمان و یا از استان‌های دیگر تهیه می‌کنیم. تاکنون استقبال و همکاری فعالان اقتصادی خوب بوده و برخی از آنها مستقیما به صورت نقدی و یا تهیه کالا و ملزومات پزشکی کمک کرده‌اند.

بررسی راهکارها برای حمایت از واحدهای آسیب دیده

محمود سیادت دیگر نایب رئیس اتاق مشهد هم که مسئولیت کمیته شناسایی موانع و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان را برعهده دارد، بر اهمیت شناسایی موانع تاکید و بیان می‌کند: اقدامی که شاید بتواند در این شرایط اثر زیادی داشته باشد این است که ببینیم چگونه می‌توان از واحدها و صنوفی که آسیب‌های جدیتری دیدند، حمایت کرد. دو نکته در این میان وجود دارد؛ اول توصیه به همه فعالان اقتصادی است تا مراعات حال یکدیگر را بکنند. باید فصل مهربانی‌ها را ایجاد کنیم و به یاد بیاوریم که در شروع فصل بهار و در روزهایی که همه به دنبال فضایی آرام و راحت هستند، بسیاری از کارگران بیکار شده‌اند و بسیاری از دارندگان و صاحبان واحدهای صنفی، گردشگری و حمل و نقل آسیب‌های جدی دیده‌اند.

سیادت به راهکارهایی برای این موضوع اشاره می‌کند؛ موضوعی که البته دولت هم برای آن اعلام آمادگی کرده است. راهکار این عضو هیات رئیسه اتاق مشهد این است که از طریق تماس و ارتباط با بخش دولتی در حوزه مالیات، تامین اجتماعی و بخش‌های مختلف و حتی تعلیق چک‌های بانکی، سررسیدها، معوقات و بحث‌های مختلف در این حوزه، نهایت همکاری با بخش‌های آسیب‌دیده صورت گیرد تا فرصت و فضایی ایجاد شود که آنها بتوانند خود را باز یابند. او عنوان می‌کند: راهکار دیگر این است که بخش‌های دیگر هر کاری می‌توانند در این حوزه انجام دهند. ما برای این موضوع در حال رایزنی هستیم و فراخوان دادیم و از دوستان مشورت طلبیدیم.

ضرورت ورود همه تشکلها با محوریت اتاق

اما محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تاکید بر اهمیت تشکیل این ستاد از سوی اتاق، معتقد است این ستاد باید به صورت همه‌گیر تشکیل شود و همه تشکل‌ها و فعالان اقتصادی که در این خصوص دلسوز هستند، با محوریت اتاق به این عرصه ورود کنند. او می‌گوید: کار در این ستاد باید در چهار محور انجام شود؛ محور اول ایجاد روحیه و پشتیبانی از نظام سلامت استان است. محور دوم تامین نیازهاست که باید به افرادی که درگیر این موضوع هستند، کمک شود. در واقع، بعد از حمایت و پشتیبانی معنوی و ایجاد فضای ایثار و همدلی کادر درمانی، همه باید توان خود را بگذارند تا نیازهای مختلف از جمله نیازهای بهداشتی که لازمه جامعه امروز است را تهیه کنند. مرحله سوم کمک به مسئولان است تا بتوانند ماموریت خود را انجام دهند و مرحله چهارم، بررسی عواقب کرونا بر اقتصاد در حوزه‌های مختلف از جمله کارگری، کارفرمایی، فضای کسب و کار و به طور کلی در حوزه کارآفرینی است زیرا این روزها همه بخشها از صادرات و صنعت و کسب و کارهای خرد گرفته تا هتل‌ها، رستوران‌ها و... تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته و گرفتار شده‌اند.

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی معتقد است اینکه امروز در مورد عواقب کرونا صحبت کنیم، زود است. ما در تجارت خارجی با مشکل جدی مواجه هستیم؛ امکان صادرات مواد غذایی، کشاورزی و صنعتی تولیدشده وجود ندارد و تولیدات در انبارها مانده است، بازرگانان هم نمی‌توانند تردد کنند و پول‌های آنها برنمی‌گردد. عواقب دیگری هم هست که اکنون امکان ندارد برای آنها برنامه‌ریزی کنیم و باید ابتدا وضعیت حال را دریابیم و وقتی از حال عبور کردیم، وارد مباحث بعدی شویم.

حمایت از حوزه‌های مختلف اقتصادی با نسخه‌ای واحد ممکن نیست

محمود امتی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد هم درباره ورد این تشکل در موضوع پیشگیری از کرونا و چاره اندیشی برای اثرات آن می‌گوید: اتاق به عنوان ستاد مركزي بخش خصوصي با جانمايي در اين شبكه، از بعد فرهنگى با ترويج و نشر دستورالعمل هاي مرتبط با حوزه هاي مختلف اقتصادي و از بعد مادى با كمك هاي مالي و  بهره گرفتن از پتانسيل مشاغل و تشكلهاي اقتصادي مرتبط با موضوع بيمارى و حمايت از برنامه ها و سياستهاي اتخاذ شده در رعايت و پيشگيرى از كرونا ميتواند نقش مؤثرى داشته باشد.

امتی تاکید می‌کند: كرونا خواهد گذشت گرچه تاكنون ضايعات جاني و مالي در پي داشته و شايد تا مدتي جامعه درگیر آن باشد. این اتفاق آسيبهاي روحى، رواني و اقتصادى را باعث خواهد شد اما ملتى از درون اين بحران خودش را ترميم و بازسازى خواهد كرد كه هم باور و اعتقاد به ساختن داشته باشد و هم برنامه‌هاي جامع و مدون.  قطعا در اين مدت حوزه‌های مختلف به ویژه صادرات، ترانزيت و حمل و نقل دچار سكته و ركود و آسيب خواهد شد و انتظار ميرود مسئولان دخیل در اين امور، با بخش خصوصي مانند بیمارى كه از اتاق عمل بيرون آمده و دوران نقاهت را سپرى ميكند رفتار كنند. 

تسهيل گرى در امور، اجتناب از كشاندن فعالان اقتصادى به تهران و مراكز استان، توقف در اعمال فشارهاي مالياتي و بيمه اي و تسهيلات بانكى، جلب رضايت و اعتماد بخش خصوصي، حمايت و كمكهاي مالي، روان سازى و سهولت در  قوانين و روابط داخلي، تلاش در تقويت روابط بين المللي از جمله موارديست كه به باور امتی بخش دولتي ميتواند برای ترمیم آسیبهای بخش خصوصی اعمال کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد یادآور می‌شود: اگر حمايتهاي دولت در حوزه مالياتي، بيمه اي و معوقات بانكى از خبر به عمل تبديل شود و در عالم واقع شاهد آن باشيم، اتفاق خوبي است اما بخش اقتصادي از قبل بيمار، كه با اين اوضاع مفلوج و زمين گير شده نياز به دستگيرى بيشتر برای سرپا شدن دارد. در حوزه هاي مختلف به تناسب مشكلات و سطح آسيب ميبايست نسخه هايى مختلف تجويز شود زیرا حوزه ترانزيت و حمل و نقل بين المللي، صادرات، گردشگرى، صنعت، كشاورزي، معدن، توليد و... هر يك مختصات خاص خود را دارند.

عواقب شیوع کرونا دامنگیر اقشار مختلف مردم و حوزه‌های گوناگون به ویژه بخش اقتصاد شده است و آنچه بیش از هر مساله ای در این میان حائز اهمیت است، وحدت و یکدلی تمامی بخشها برای عبور از بحران کنونی است. بخش خصوصی خراسان رضوی همپای مسئولان دولتی و دستگاههای اجرایی چه در بعد عاطفی و روحی با ایجاد کمپین‌های مختلف مانند «لبخند امید» و چه از طریق توزیع اقلام بهداشتی در میان واحدهای صنعتی و شناسایی مشکلات آنها سعی در ایفای مسئولیت اجتماعی خود دارد. مسئولیتی که این روزها ایفای آن از سوی تمامی مردم امری حیاتی است.

استفاده از ظرفیت معین‌های اقتصادی در جلوگیری از شیوع کرونا

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی از برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت معین‌های اقتصادی در روند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان خبر داد.

علیاکبر لبافی در گفتگو با خبرنگار ما درباره اقدامات صورت گرفته در کمیته شناسایی موانع کسب و کار ستاد پیشگیری از کرونا در اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌گوید: ما در چند محور کار را دنبال کردیم. در یک محور  بررسی می‌کنیم معین‌های اقتصادی چه ظرفیت‌هایی دارند که می‌تواند به روند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان کمک کند. در همین راستا، مواردی را به معین‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرده و دنبال کردیم و آنها هم در بخش‌های مختلف در حوزه ماموریت خود اقداماتی انجام دادند.

لبافی می‌افزاید: حدود 80 هزار ماسک و همچنین مواد ضد عفونی‌کننده تهیه و توزیع شد، علاوه بر این ماشین‌آلاتی که بسیاری از معین‌ها به خصوص در حوزه دام و دامداری برای سمپاشی یا ضد عفونی داشتند، در اختیار شهرداری و مراکزی که مشخص شده بود، قرار گرفت. او ادامه می‌دهد: گروه‌های مردمی معین‌های اقتصاد مقاومتی در برخی شهرستان‌ها به خصوص اطراف شهر مشهد شکل پیدا کرد که در قالب بروشورهایی اطلاع‌رسانی کردند، این کار در برخی روستاها در زمینه اطلاع‌رسانی و تامین مواد ضد عفونی‌کننده انجام شد.

لبافی اذعان می‌کند: نکته دوم در خصوص حفاظت و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی است که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفتند، به خصوص بنگاه‌های کسب و کار خُرد و کوچک در حوزه‌های گردشگری و اصناف. ما با اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، تشکل‌های کارفرمایی، انجمن‌ها و به طور کلی اعضای اتاق بازرگانی و علاوه بر آن بخش دولتی و دستگاه‌های صادرکننده مجوز به صورت تلفنی و نیمه‌حضوری مکاتبه کرده و نظرات آنها را دریافت و جمع‌بندی کردیم و برای اتاق ایران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مرکز ارسال کردیم.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اضافه می‌کند: آنها هم از طریق ارتباطاتی که با دستگاه‌های تصمیم‌گیر داشتند، این نظرات را منعکس کردند که منجر به تصمیماتی در حوزه‌های مالیاتی، بانکی و بیمه‌ای شد. اکنون هم پیگیر بوده و در حال جمع‌بندی نظرات و پیشنهادات با توجه به ادامه این وضعیت هستیم. وی در خصوص حمایت‌های بیمه‌ای، مالیاتی و بانکی دولت از بنگاه‌های اقتصادی گفت: آنچه ما در مرحله اول استخراج کردیم، 12مورد و برگرفته از نظرات تشکل‌های بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی بود که به ما منتقل شد. این کمک‌ها، یعنی کمک‌های حوزه بیمه‌ای به صورت مهلت دو یا سه ماهه و به تاخیر انداختن پرداخت‌ها، کمک‌های حوزه مالیاتی به صورت فرصت دادن و معافیت‌های مالیاتی در یک یا دو ماه و یا کمک‌های حوزه بانکی به صورت طولانی‌تر کردن زمان پرداخت اقساط، به صورت مقطعی و مسکن است.

لبافی تاکید می‌کند: باید به دنبال این برویم که میزان آسیب‌پذیری در کسب‌ و کارها در چه حد بوده و چقدر استمرار پیدا خواهد کرد. هنوز مشخص نیست که این ویروس تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند، اگر مردم حمایت و کمک کنند ممکن است تا پایان اسفند یا هفته اول فروردین جمع شود که آثار آن کمتر خواهد بود، اما اگر مردم کمک و همراهی نکنند، دامنه آن گسترش یافته و آن زمان میزان خسارت بیشتر است، بنابراین در حال حاضر نمی‌توان بررسی کرد که این میزان کمک کفایت می‌کند یا نه.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی می‌افزاید: دولت هم معذوریت‌هایی به لحاظ تامین منابع مالی دارد که باید دیده شود. در یک هفته دیگر تا پایان سال یا اوایل سال آینده می‌توان برآورد کرد که این میزان کمک‌ها کفایت اولیه می‌کند یا نه که اگر این ویروس استمرار پیدا کند، طبیعتا کفایت نخواهد کرد، اما اگر استمرار نیابد و تا پایان سال تمام و یا حداقل معکوس شود، آن زمان شاید بتوان با این حمایت‌ها کمک کرد.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸, ۱۱:۰۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها