سه عامل محوری برای کنترل امور و برون‌رفت از شرایط کنونی

۲۰ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2526
موضوع تاثیرات بیماری کرونا در اقتصاد و تجارت خراسان رضوی در سه بخش قابل بررسی است؛ بخش اول در مقوله تجارت خارجی و صادرات است، همانگونه که می‌دانیم افغانستان به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری استان بوده و حدود 60 درصد از صادرات استان به این کشور صورت می‌پذیرد. در روزهای قبل و بعد از انتشار خبر کرونا وقفه کوتاهی در مراودات اتفاق افتاد اما مبادلات کالایی با این کشور به روال عادی بازگشت و تنها محدودیت در بخش مسافری وجود دارد.

 

 

دومین شریک تجاری خراسان رضوی، کشورهای حوزه آسیای میانه هستند که حدود 20% از صادرات استان به کشورهای موصوف صورت می‌پذیرد، دولت ترکمنستان در روزهای گذشته محدودیت هایی را در حمل‌ونقل جاده‌ای و برخی از اقلام از جمله مواد غذایی و قرنطینه‌ای ایجاد کرده است که با توجه به تنوع اقلامی که به کشورهای موصوف از مسیر ترکمنستان صادر می‌شود، تاثیراتی نهایتا بین 5 تا 10 درصد در تجارت کلی خراسان ایجاد خواهد کرد. سومین مقصد صادراتی اقلام تولیدی استان، کشور عراق است که بر اساس آخرین اطلاعات اخذ شده از مرزهای این کشور، تبادلات کالایی در حال انجام است. از منظر کالایی هم به جز زعفران، پسته و سیب، سایر اقلام صنعتی و یا صنایع تبدیلی کشاورزی است که بازارهای اصلی صادراتی زعفران و پسته  کشورهای اروپائی و خاور دور را شامل می‌شود. در مجموع با توجه به موارد اشاره شده و با شرایط فعلی در صورت اقدامات موثر دستگاه‌ها و ایجاد مسیر ترانزیتی جدید به آسیای میانه مشکل قابل کنترل خواهد بود.

 

اما نکته مهم در این برهه مشکلات ایجاد شده در صنعت گردشگری و مشکلات ایجاد شده در ترانزیت اقلام از مسیر ترکمنستان به آسیای میانه است. با توجه به موقعیت خاص استان و قرار گرفتن در مسیر ورودی به آسیای میانه و اقدامات قبلی ترکمنستان در ایجاد مسیر ترانزیتی جدید، در صورت عدم اقدام به موقع عملا دولت ترکمنستان را در انجام پروژه خود تقویت خواهیم کرد که این امر مشکلاتی را برای ما در پی خواهد داشت. اما در حوزه گردشگری با کنترل بیماری کرونا دغدغه‌ها در این حوزه کاسته شده و بتدریج شاهد رونق گردشگری خواهیم بود.

مشکل دیگر در تامین مواد اولیه برخی از واحد های تولیدی مطرح است که ریشه آن را باید در شیوع بیماری کرونا در کشور چین جستجو کرد. در شرایط کنونی، سه عامل محوری برای کنترل امور و برون‌رفت از شرایط کنونی باید مدنظر قرار گیرد، اولین موضوع تشکیل ستاد اطلاع‌رسانی برخط به منظور ارائه اطلاعات به صادرکنندگان در مورد مرزهای کشور، ایجاد سامانه‌ای برخط که بلافاصله به صورت آنلاین، ورود و خروج کالا از مرزهای مختلف را به صورت شفاف نشان دهد تا صادرکنندگان بدانند کالایی که صادر می‌کنند، با چه شرایطی در مرز مواجه بوده و یا با چه شرایطی روبرو خواهد شد. با این شرایط بازرگان می‌تواند شرایط صدور کالا را مدیریت کند.

دومین نکته اعتماد سازی برای کشورهای همسایه ناظر برنظارت و دقت در سلامت کالاهای صادراتی و اطمینان دادن به واردکننده کشور هدف صادراتی به منظور تطبیق باشرایط صدور کالا با خواست بازارهای مختلف به لحاظ سلامت بالای کالا و نکته سوم حمایت از صنایع کوچک و متوسط و جبران خسارت صادرکنندگان است، در این رابطه نیز تدابیری به منظور همراهی لازم در حوزه بازپرداخت مالیات و بیمه تأمین اجتماعی و استمهال تسهیلات بانکی اندیشیده شده است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ اسفند ۱۳۹۸, ۱۴:۲۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها