گزارش ها حاکی از تداوم وضعیت بحرانی است

آخرین وضعیت «کرونا» در خراسان رضوی

۲۰ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2525
دنیای اقتصاد- خراسان رضوی به دلیل مسافرپذیر بودن به ویژه در ایام پایانی سال و همچنین وجود بارگاه حضرت رضا(ع) و تجمع جمعیت در این مکان مقدس، از جمله استان هایی است که آژیر خطر کرونا در آن به صدا درآمده است و آمارها نشان می‌دهد جزو 4 استان اول کشور در شیوع این بیماری است.


 

 

بر اساس آمارهای اعلام شده تا روز یکشنبه 154 آزمایش کرونا در استان مثبت شده و نزدیک به دو هزار نفر تاکنون در مراکز درمانی استان با علائم کرونا بستری شده اند و با وجود آماده باش همه دستگاه های مسئول وضعیت همچنان بحرانی است. کسب و کارها در تعلیق است و با توجه به مشکلاتی که در مرزها به وجود آمده، واردات و صادرات از مرزهای خراسان رضوی از جمله مرز ترکمنستان با مشکل مواجه است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تائید کرده است که تاکنون ۶۰ نفر در خراسان رضوی بخاطر عفونت حاد دستگاه تنفسی فوت کرده‌اند و این افراد همچنین مشکوک به ابتلای ویروس کرونا بوده‌اند.
 دکتر حمیدرضا رحیمی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: ۳۱ نفر از فوت شدگان مشکوک به کرونا در خراسان رضوی جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بقیه آنها ساکن حوزه جغرافیایی دیگر دانشگاههای علوم پزشکی فعال در این استان بودند. وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارها شمار افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا در سطح خراسان رضوی تاکنون به 154 نفر رسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیشترین تعداد افراد مبتلا به کرونا در خراسان رضوی شامل ۸۹ نفر مربوط به مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پس از آن ۴۳ نفر در حوزه جغرافیایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیشابور هستند

رحیمی همچنین اظهارداشت: همه دانشگاهها و دانشکده‌های ششگانه علوم پزشکی فعال در سطح استان خراسان رضوی شامل مشهد، سبزوار، گناباد، تربت‌جام، تربت‌حیدریه و نیشابور تاکنون وجود افراد مبتلا به بیماری کرونا را در حوزه جغرافیایی زیرپوشش خود ثبت کرده‌اند دکتر رحیمی افزود: ظرف ۲۰ روز اخیر از ۳۰ بهمن گذشته تا ۱۸ اسفند ماه جاری هزار و ۷۸۷ نفر با عفونت حاد تنفسی و مشکوک به ابتلای بیماری کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری شده‌اند. وی گفت: تاکنون ۷۵۷ نفر از این تعداد فرد بیمار مراحل درمانی را با موفقیت پشت سرگذاشته لذا بهبود یافته و از بیمارستانها مرخص شده‌اند

 

درگذشت 4 نفر در نیشابور، 3 نفر در کاشمر و 1 نفر در قوچان

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شبکه بهداشت و درمان کاشمر گفت: تاکنون سه نفر که دو نفرشان از شهرهای اطراف بودند به دلیل بیماری حاد تنفسی در بیمارستان مدرس کاشمر فوت کردهاند، همچنین بیمارستان حضرت ابوالفضل در آماده‌باش کامل بوده و در صورت افزایش آمار بیماران مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

محمد جوادیزدانی در نشست خبری عنوان کرد: در حال حاضر 22 نفر به دلیل بیماری حاد تنفسی در کاشمر بستری هستند، همچنین  براساس تشخیص متخصصان عفونی شهرستان تاکنون فقط از کاشمر 35 نمونه برای آزمایش ارسال شده که نتایج آزمایش 4 نفر مثبت اعلام گردیده و از این تعداد یک نفر مبتلا به کرونا فوت نموده است.

یزدانی اظهار کرد: اگر شیوع بیماری در شهرستان بیشتر باشد، در بیمارستان شهید مدرس 100 تخت وجود دارد و تا 100 تخت دیگر در همان منطقه پیش‌بینی شده است، همچنین در بیمارستان حضرت ابوالفضل در مرحله اول 25 تخت و در مرحله بعدی 25 تخت دیگر در همان بیمارستان و در مجموع تا 150 تخت آماده خدمت رسانی است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان هم به رسانه ها گفته است: پس از اعلام نتایج آزمایشگاهی و... 43 نفر که دچار بیماری حاد تنفسی بودند و علائمی از آنفولانزا یا کرونا ویروس داشتند، بستری و 31 نفر پس از انجام اقدامات لازم با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شدند و در حال حاضر تعداد 10 نفر در بیمارستان بستری هستند و دو نفر هم فوت کرده‌اند.

داود خوش‌شکن با بیان این نکته که تاکنون در شهرستان قوچان چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا شناسایی شده‌است که از این میان سه مورد مرخص شده‌اند و یک نفر هم فوت شده‌است، تصریح‌کرد: یکی از فوت شدگان یک خانم 72 ساله با بیماری‌های قلبی و فشارخون و بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی بوده است که نتیجه آزمایش کرونا وی مثبت قطعی بوده و اعلام شده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور هم با انتشار بیانیه ای، آخرین آمار مبتلایان به کرونا ویروس را در این شهر اعلام کرد. به گزارش خراسان رضوی، دکتر محسن عظیمی نژاد با اشاره به فوت ۱۴ نفر گفت: فوت چهار نفر مبتلا به این ویروس قطعی است و ۱۰ نفر دیگر مشکوک به این ویروس بوده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه هم در این باره به ایرنا گفت: از ابتدای اسفندماه تاکنون۱۳۳ بیمار مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا در بیمارستان آموزشی ۹ دی این شهرستان بستری شده‌اند. سعید قنبری زاده گفته که از این تعداد ۹۶ نفر تاکنون بهبود یافته‌ و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

 

راه‌اندازی جایگاه‌هایی برای توزیع ماسک ۱۳۰۰ تومانی در مشهد

به گزارش ایسنا رئیس شورای شهر مشهد هم از راه اندازی جایگاه‌هایی در سطح شهرمشهد برای عرضه ماسک با قیمت 1300 تومان خبر داده است.

محمدرضا حیدری در صفحه توئیتر خود اعلام کرده که به همت شهرداری مشهد، برای تسهیل دسترسی شهروندان و شکستن فضای انحصاری قیمت و عرضه، جایگاه‌هایی جهت عرضه ماسک ایجاد شده و این ایستگاه‌ها به مرور در نقاط مختلف شهر افزایش پیدا می کنند.

 حیدری اضافه کرده که در این جایگاه‌ها ماسک به  قیمت ۱۳۰۰ تومان توزیع خواهد شد و قرار بوده است تا در روز یکشنبه ۵۰۰۰ ماسک در این جایگاه‌ها توزیع شود. رئیس شورای شهر مشهد از عرضه این ماسک ها در بولوار امامت، مقابل پارک ملت؛ خیابان دانشگاه، بازار کتاب گلستان و کوی سیدی، صبای ۶۹ خبر داده است.

 

مشاوره اعضای هیات علمی دانشکده پرستاری به شهروندان 

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه از روزهای نخست شیوع ویروس کووید-۱۹ سامانه تلفنی به شماره ۳۱۴۴۹۴۴۹  و ۱۹۱در قالب ۱۵ خط برای پاسخگویی و ارائه خدمات مشاوره به شهروندان راه اندازی شد، خاطر نشان کرد: به منظور گسترش این خدمات، جمعی از اعضای هیات علمی دانشکده پرستاری برای پاسخگویی به شهروندان در این ستاد مستقر شدند.

به گزارش فارس امیررضا صالح مقدم از اجرای طرح آموزش ضربتی نیروهای داوطلب به منظور همکاری در بخش خدمات در مراکز درمانی خبر داد و تصریح کرد: با توجه به کمبود پرسنل خدماتی و کمک بهیار در مراکز خط مقدم درمان بیماران مبتلا به کرونا، با همکاری و هماهنگی اعضای هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی طرح آموزش ضربتی نیروهای داوطلب به اجرا در آمد. وی افزود: در این طرح افرادی که توسط سازمان بسیج جامعه پزشکی معرفی می‌شوند تحت آموزش قرار می‌گیرند تا به صورت داوطلبانه و کوتاه مدت زیر نظر مسؤولان پرستاری بیمارستان‌ها خدمت کنند.

درگذشت یک نماینده باسابقه مجلس به دلیل کرونا

خبر آخر اینکه متاسفانه محمدرضا راه چمنی نماینده 4 دوره مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی روز گذشته بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. آقای راه چمنی در دولت اصلاحات رئیس سازمان بهزیستی کشور بود و در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هم از حوزه انتخابیه تهران نامزد شده بود. راه چمنی در هنگام مرگ 64 سال سن داشت

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۰ اسفند ۱۳۹۸, ۱۴:۱۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها