ضرورت چاره اندیشی واحدهای صنعتی برای پیشگیری از شیوع کرونا

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2522
ویروس جدید کرونا شرایطی را به وجود آورده که تمام افشار جامعه اعم از کارگر، کارمند، وکیل و وزیر را درگیر خود کرده است. حفاظت از سرمایه‌های انسانی در هر صنفی، گروه‌ تولیدی و صنعتی یک وظیفه ملی است. باید مانع گسترش شیوع این بیماری شویم چراکه این اپیدمی سرعت بالایی دارد.

در این شرایط باید هر کس مراقب خود و خانواده خویش باشد. ساعت کار، حضور در محل کار و... مطرح نیست. مهم این است که همه ما بدانیم، تا حداقل 10 روز آینده، شرایط بحرانی و خاصی اعلام شده که باید مراقبت ویژه ای داشته باشیم.

مسئولان نیز همین موضوع را اعلام کردند که هفته سختی پیش روی ماست. بنابراین باید بدانیم که چه باید بکنیم که خود و خانواده و همسایگانمان دچار مشکل نشویم. بهتر این است که تا حد امکان در منازل بمانیم. هر شخصی در منزل خود در شرایط بسیار خاص خود و خانواده را حبس کند. در محیط های صنعتی نیز به مرور این اتفاق ممکن است رخ دهد. ما در مجموعه خود این اقدام را انجام داده ایم و بخش های ستادی گروه را به مرخصی فرستاده ایم و هزینه آن را شرکت می پردازد. همچنین واحدها و نفراتی که ضرورت دارد حضور داشته باشند، باید بتوانند با یک یا دو نفر واحد خود را مدیریت کنند.

توصیه ما این است که تعداد نفرات حاضر در واحدهای صنعتی را کاهش دهند. ما نمی توانیم با توجه به کمبود امکاناتی که امروز داریم،  شرایط را پیش ببریم. بنابراین لازم است مردم آگاهانه در بخش های مختلف مسائل را رعایت کنند.

محیط بهداشتی کار تنها به محیط کار محدود نیست و به خانه نیز ارتباط دارد. هر شرکت باید در ابتدای ورود کارکنان به هر طریقی درجه حرارت بدن فرد را کنترل کند. همچنین باید به تک تک افراد هر واحد گفته شود که توجه به مسائل بهداشتی از خود آنان آغاز می شود. همه مسئولان هر واحد باید مراقبت یکدیگر باشند. مدیر کارخانه موظف است از مسائل بهداشتی اطلاعات لازم را کسب کند. لازم است روزی 20 مرتبه دست ها با مایع صابون شست و شو داده شود و این مساله ای است که به همه کارگران و مسئولان واحدها توصیه می شود.

اگر مشکلات مالی برای کارکنان وجود دارد، کارخانه موظف است نسبت به این مسائل پیگیر باشد. این هزینه ها هزینه ملی و سرمایه گذاری است. لازم است نیروی انسانی در چنین شرایطی حفظ شود. اگر لازم است حتما در مرخصی ها مسامحه شود و شرکت این مسائل را پوشش دهد. استفاده از ماسک نیز مساله مهمی است و کمبود آن احساس می شود. ماسک موجب می شود اگر کسی درگیر این بیماری است، به بقیه آسیبی نرسد. البته این ماسک معمولی و کاغذی به ازای هر 2 ساعت که خیس می شود، باید تغییر کند.

از دولت و مسئولان و تولیدکنندگان می خواهیم به خاطر مردم کمک کنند. این خیانت محض است که این کالا احتکار شود. باید چنین افرادی با سخت ترین مجازات مورد برخورد قرار گیرند. در حال حاضر حتی الکل نیز در بازار یافت نمی شود.

این جنگ خاص اقتصادی انسانی است که از طرف همه یک همکاری و همدلی خاصی را می طلبد. امیدواریم با دعا و تلاش مردم کمک شود این ویروس توسعه پیدا نکند و به جای دیگر منتقل نشود تا حداکثر در دو هفته آینده شرایط به حالت عادی بازگردد.

طبیعتا در فرایند اقتصاد که زنجیره ای به هم پیوسته است، این اتفاق صدمه سخت و سنگینی به روند اقتصادی کشور خواهد زد. این مساله صدمات پاسخگویی، مالی و بدهکاری برای واحدهای صنعتی خواهد داشت. امیدواریم در رسالت خویش با سعه صدر به این مساله نگاه کنیم و به این ماجرا به عنوان یک اتفاق ویژه توجه شود تا کسبی هم متوقف نشود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ اسفند ۱۳۹۸, ۱۰:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها