دنیای اقتصاد از آخرین وضعیت شیوع کرونا در خراسان رضوی و اقدامات مسئولان گزارش میدهد

از اعلام وضعیت قرمز در مشهد تا درخواست لغو قطارهای قم

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2521
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- بلاخره همانطور که انتظار میرفت پای کرونا به خراسان رضوی و مشهد باز شد؛ شهردار مشهد هم برای اولین بار با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی وضعیت قرمز مشهد را به مردم اعلام کرد و از آنها خواست دو هفته پیش رو را جدی بگیرند.

اواخر هفته پیش بود که خبر فوت دو نفر در نیشابور به علت ابتلا به ویروس کرونا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی استان حسابی سر و صدا به پا کرد. از همان ابتدا که مسئولان خبر از فوت این دو مبتلا به کرونا را اعلام کردند، به این نکته هم اشاره کردند که هر دو نفر آنها با قم در ارتباط بوده اند و شاید همین امر باعث شد که استاندار خراسان رضوی ابتدای این هفته خواستار جلوگیری از ورود روزانه سه رام قطار از قم به مشهد شود. موضوعی که البته تا دیروز(یکشنبه) اتفاق نیفتاد و شاهد این ادعا تصاویری است که از فروش بلیت قطار قم به مشهد در فضای مجازی دست به دست می‌شد.

«سیدمحمدحسین بحرینی» رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد هم که به همراه شهردار مشهد به عنوان میهمان در برنامه تلویزیونی «اشاره» در شبکه استانی خراسان رضوی حضور یافته بود، از مثبت بودن آزمایش کرونا 2مورد در مشهد و ارتباط این افراد با شهر قم خبر داد و گفت: « از 2مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در مشهد یک نفر خودش و دیگری همسرش به قم سفر کرده اند.» بحرینی درباره وضعیت ویروس کرونا در مشهد و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی این شهر گفت: «از ۳۰بهمن تا دیشب ۲۱۶نفر با اعلام مشکل تنفسی بستری شده‌اند که از این تعداد ۱۲۰نفر بستری و بقیه مرخص شده‌اند» او تاکید کرد که ما با بحران روبه‌رو هستیم و هر کس بگوید مشکلی وجود ندارد، دروغ گفته است.

حمیدرضا رحیمی سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونا در خراسان رضوی هم در گفتگو با یکی از روزنامه های محلی گفته «از تاریخ ۳۰ بهمن ماه تا ۱۰ اسفندماه ۹۸، ۱۹۵ نفر از افرادی که دارای سندروم حاد تنفسی بودند، تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بستری شدند که از این تعداد، ۹۵ نفر ترخیص شده و در حال حاضر تعداد ۱۰۰ نفر در بیمارستان شریعتی مشهد بستری و تحت مراقبت صد در صد هستند».

شهردار مشهد: مردم بیماری و آمارها را جدی بگیرند

«محمدضا کلایی» شهردار مشهد هم که در این برنامه حاضر شده بود، بی پرده با مردم سخن گفت و هشدارهایی جدی داد؛ او به تبعات ساده گرفتن شیوع این بیماری توسط مردم اشاره کرد و گفت: «اگر مردم این موضوع را ساده بگیرند، قطعا دچار مشکل خواهیم شد. الان آژیر قرمز در مشهد به صدا درآمده و تا زمانی که آژیر سفید به صدا درنیامده است، موظف به رعایت هستیم. اگر ضروری نیست، از منازل خارج نشویم و اگر خارج می‌شویم، نکات بهداشتی را رعایت کنیم؛ ما کرونا را پشت سر خواهیم گذشت و روزی تمام خواهد شد، اما اینکه چقدر طول بکشد و با چه هزینه‌ای باشد و چقدر تلفات به جا بگذارد، به مردم بستگی دارد.» کلایی البته این را هم گفت که شهرداری مشهد از ۳۰بهمن‌ماه که هنوز پروتکل‌ها نیامده بود، اقدامات خود را برای مبارزه با کرونا در شهر آغاز کرد؛ ما ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و همچنین مکان‌های پرتجمع را ضدعفونی کردیم. اقدامات شهر هوشمند هم در این موضوع بیشتر از گذشته به کار آمد و با توجه به توانمان، بیشتر از سایر شهرهای کشور انجام دادیم.

شهردار مشهد نگاهی هم به آمار شیوع کرونا در استان انداخت و گفت: باید آمار را جدی بگیریم. آمار امروز ما با 4روز قبل متفاوت است. اگر یک‌نفر هم در یک‌ماه آینده در استان ما به دلیل کرونا فوت کند، شاید یکی از عزیزان ما باشد. باید مسئله را جدی بگیریم و این به کمک مردم نیاز دارد. کلایی در این برنامه حتی به فکر رکوردشکنی هم بود و گفت: اگر همراهی مردم را داشته باشیم، می‌توانیم مانند تمام رکوردهایی که در مشهد زدیم، این بحران را با کمترین هزینه پشت سر بگذاریم.

اما از سوم اسفندماه یعنی ابتدای هفته گذشته بحران بیماری کرونا در اقدامی پیشگیرانه از سوی مراجع مسئول موجب تعطیلی همه دانشگاهها، مراکز آموزش عالی، مدارس، ورزشگاهها، سینماها، باشگاههای ورزشی و حتی مجامع، رویدادها و نمایشگاههای فرهنگی هنری در سطح استان شد. «قاسمعلی خدابنده» مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم با اشاره به اینکه در ایام تعطیلی مدارس، آموزش متوقف نمیشود، گفت: سامانه اینترنتی آموزش مجازی دانش‌آموزان این استان از روز شنبه دهم اسفندماه راه‌اندازی شد.

درخواست لغو روادید از مبدا کشورهای پاکستان، عراق و افغانستان

شورای معاونان استانداری خراسان رضوی هم در جلسه روز شنبه 10 اسفندماه با بررسی پیشنهادات مربوط به پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، جلوگیری از ورود روزانه سه رام قطار از قم به مشهد و همچنین لغو روادید از مبدا کشورهای پاکستان، عراق و افغانستان را خواستار شد.

در این جلسه با ریاست «علیرضا رزم حسینی» استاندار خراسان رضوی مقرر شد در قالب مکاتبه‌ای با وزیر بهداشت به عنوان رئیس ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا در کشور درخواست شود که از ورود روزانه سه رام قطار از مبدا قم به مشهد جلوگیری شود. همچنین مقرر شد طی مکاتبه با وزیر بهداشت روادید مسافران از مبدا کشورهای پاکستان، عراق و افغانستان به مشهد تا اطلاع ثانوی لغو شود.

در این جلسه محمد صادق براتی معاون هماهنگی امور زائران استانداری ماموریت داده شد پیگیر موضوع غربالگری و سنجش افراد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا در مبادی ورودی شهر مشهد اعم از فرودگاه، راه آهن و ترمینال های مسافربری باشد. همچنین به علی رسولیان معاون اقتصادی استاندار و رئیس کمیته تامین، توزیع و نظارت بر بازار ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در استان ماموریت داده شد که موضوع تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز در بازار را پیگیری کند.

ممنوعیت صادرات کالاهای مقابله با کرونا از مرزهای خراسان

رسولیان درباره برخورد با محتکران در این روزها گفت: بازرسان به شدت با احتکار میوه و مواد و تجهیزات پیشگیری و مقابله با کرونا برخورد می‌کنند و مجاز هستند با دستور دستگاه قضا محل اختفای این کالاها را مهر و موم کنند. او افزود: طی هفته جاری بازرسان موفق شدند ۳۰ هزار لیتر الکل، ۱۰ هزار عدد ماسک و ۱۰۰ تن لیموترش که احتکار یا اختفا شده بود را کشف کنند.

معاون اقتصادی استاندار اضافه کرد: کالاهای مکشوفه و کالاها و تجهیزات مقابله با کرونا که در اختیار انبارهای تملیکی خراسان رضوی است بلافاصله در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار می‌گیرد و میوه‌ها هم با قیمت مصوب در بازار عرضه می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از ممنوعیت صادرات کالاهای مقابله با کرونا از جمله مواد شوینده و ضدعفونی کننده، ماسک و ژل ضدعفونی کننده و سایر ملزومات از مرزهای استان هم خبر داد.

تدابیر نصف و نیمه در کنترل مسافران

اما موضوع کنترل مسافرانی که به مشهد وارد میشوند هم بسیار حساس است؛ با توجه به اینکه روزانه سه رام قطار از قم به مشهد وارد میشود، حساسیت این موضوع چندبرابر است؛ با این وجود، «حمیدرضا رحیمی» سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونا در خراسان رضوی میگوید هنوز برای کنترل مسافران ریلی به تجمیع خاصی نرسیده ایم!

رحیمی اظهار کرد: بسیج جامعه پزشکی، مسئول رسیدگی به مسافرانی است که با خودروی شخصی به مشهد می‌آیند. همچنین قرار است مسافرانی که با اتوبوس به شهر مشهد مراجعه می‌کنند، در ترمینال و پایانه با اعلام کارشناسان به محل نمونه گیری و آزمایش مراجعه کنند و در صورت نیاز تحت غربالگری و مداوا قرار گیرند. در فرودگاه هاشمی نژاد هم تدابیری برای مقابله با این بیماری اتخاذ شده و تعداد دفعات شستشوی زمین و ضدعفونی کردن هم بیشتر شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونا در خراسان رضوی به بی توجهی مردم به این ویروس در برخی نقاط استان اشاره و اظهار کرد: علیرغم اینکه در برخی نقاط شهرها خلوت بودن را مشاهده می‌کنیم، اما در برخی نقاط دیگر کماکان عروسی‌ها و مجالس برپا است که نشان دهنده نرسیدن آموزش لازم به افراد است. او البته بر این موضوع هم تاکید کرد که علت اینکه آمار کرونا در کشور ما نسبت به آمار جهانی بالاتر است، نداشتن تعداد کیت لازم برای درمان است و تا این لحظه تنها ۱۰۰ کیت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار داده شده است.

رحیمی یادآور شد: در شهر مشهد سعی شده تا با تجربه شهرهای دیگر نسبت به برخورد با این بیماری اقدامات لازم انجام شود، مانند اینکه بیمارستان‌های اصلی شهر را که به لحاظ رفت و آمد و مراجعه، متقاضی بالایی دارند را درگیر پذیرش این بیماری نکرده و صرفاً بیمارستان شریعتی مشهد را به این کار اختصاص دهیم.

مهمترین نکته ای که در کنار لزوم تدبیر و چاره اندیشی مسئولان برای کنترل و مقابله هر چه بیشتر با این ویروس، لازم است به آن توجه کرد، رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از حضور در اماکن عمومی و تجمع در کنار یکدیگر توسط مردم است؛ موضوعی که اگر به درستی رعایت شود، میتوان امیدوار بود با پایان یافتن سال و گرمتر شدن دمای هوا، رفته رفته از شدت شیوع ویروس کاسته شده و شرایط عادیتر از وضعیت کنونی شود.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ اسفند ۱۳۹۸, ۱۰:۲۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها