دنیای اقتصاد از تاثیرگذاری ویروس جدید کرونا بر اقتصاد خراسان رضوی گزارش می‌دهد؛

سایه شیوع ویروس بر کسب و کار

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2520
دنیای اقتصاد، سارا نیکان- این روزها آنقدر خبرهای بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا داغ شده و حرفهای ضد و نقیض می‌شنویم که هراس و وحشت بزرگی را در ما به وجود آورده، در حدی که دلمان نمی‌خواهد پایمان را از خانه بیرون بگذاریم و هر روز که می‌خواهیمبه محل کارمان برویم، دعا می‌کنیم که ای کاش در خانه‌هایمان می‌ماندیم اما بالاخره نباید چرخه تولید کشور از حرکت بایستد و جبهه اقتصادی کشور با وجود تمامی مشکلات به کار خود ادامه می‌دهد.

همه می‌دانیم نیروی انسانی از مهمترین سرمایه‌های هر بنگاه اقتصادی به حساب می‌آید تا جاییکه اگر هر یک از نیروهایش با مشکلی به ویژه در حوزه سلامتی مواجه شود، این سیستم است که دچار آسیب می‌شود. بنابراین مسئولان این بنگاه‌ها کمر همت بستند تا بتوانند فضای امن و بهداشتی را برای کارکنانشان ایجاد کنند اما کمبود مواد ضدعفونی کننده و ماسک و در دسترس نبودن آنها کار را دشوار کرده است.

به گفته برخی مسئولان می‌توان به راحتی ماسک و یا موادضدعفونی را در مراکز بهداشت تهیه کرد اما متولیان و مسئولان کارخانجات می‌گویند آنقدرها هم تهیه آنها آسان نیست و هر روز به دنبال این مواد هستند.

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران و صادرکننده نمونه زعفرانبا تاکید بر اینکه درباره ویروس جدید کرونا مهمترین مساله آگاهی داشتن و آگاهی دادن است، اظهار می‌کند: برای رعایت بهداشت در محیط کار، تیمی متخصص متشکل از افراد طب کار، پزشکان، مشاور دینی و بخش فنی را تشکیل دادیم. با استفاده از اطلاعات معتبر وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی(WHO)، پوسترهایی را تهیه کردیم و در کنار آن، دوره‌های آموزشی برگزار کردیم و تمرکز ما بیشتر بر روی این مقوله بوده است.

زمان‌بندی شیفت‌کاری برای کاهش ارتباط کارگران

«یکی از دلایلی که باعث می‌شود، آسیب‌پذیری در برابر این بیماری عفونی بیشتر شود، بی‌توجهی و نادیده گرفتن به این مساله است»، شریعتی مقدم  با بیان این نکته تصریح می‌کند: البته سطح قابل توجهی از نگرانی و دقت روی این بیماری در سطح جامعه به وجود آمده که باعث می‌شود بیشتر به نکات بهداشتی توجه شود. همچنین در تلاش هستیم برنامه‌ریزی مناسبی در محیط کار داشته باشیم تا تماس و ارتباط افراد با یکدیگر در شیفت کاری، زمان استراحت و ناهار کاهش یابد. علاوه بر آن، ایستگاه‌های ضدعفونی دست‌ها در محل‌هایی تعبیه شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد می‌افزاید: اگرچه اکنون فصل برداشت زعفران نیست و در شرایط خاصی انبار و حفظ شده اما ما بر روی مبدا، یعنی کشاورزان و تولیدکنندگان زعفران کار می‌کنیم؛ موارد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده‌ای را برای آنها درنظر گرفتیم که در حال آماده‌سازی و ارسال هستند تا فرهنگ مقابله با این ویروس و آگاهی‌بخشی در روستاها هم تقویت شود. همچنین یکی از مسائل مهم در این مقوله ایجاد کانال ارتباطی برای سایر اقدامات اعم از واکسن، اطلاعات جدید و... در آینده است که در این زمینه هم اقدامکرده‌ایم.

شریعتی مقدم تاکید می‌کند: چون سلامتی مساله با ارزشی است، نمی‌توان برای آن بودجه‌ محدودی را در نظر گرفت و هر گونه اقدام لازم در این راستا باید صورت گیرد. همچنین با حمایت سازمان صمت و استانداری، در حال مکاتبه با شرکت‌های تولید مواد ضدعفونی کننده هستیم تا از طریق واسطه‌ها این مواد را تهیه نکنیم. یکی از پیشنهاداتی که به استاندار ارائه شده این است که سازمان صمت به عنوان متولی در ارتباط با شرکت‌های تولیدکننده مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده، سعی کند این مواد را به قیمت کارخانه به دست مصرف‌کننده برساند.

 گلایه از بی‌توجهی اتحادیه‌های صنفی

جواد حسین پور حجاز مدیرعامل تولیدی پوشاک اطمینان مشهد هم درباره ابلاغیه‌های سازمانهای دولتی در رابطه با این بیماری می‌گوید: ما زیر نظر اتاق اصناف هستیم و اتحادیه صنفی تاکنون هیچ عکس‌العملی را نشان نداده و  ظاهرا خبر انتشار ویروس کرونا به آنها نرسیده است؛ ما هیچ راهکار و پیامی را دریافت نکردیم و بازهم ضعف اتحادیه‌های صنفی را شاهد هستیم. تا الان امکاناتی از سوی سازمانهای دولتی در اختیار ما قرار نگرفته و به طور مستقل مواد ضدعفونی کننده را تهیه می‌کنیم.

حسین پور ادامه می‌دهد: تعامل بسیار زیادی با کارکنان داریم و در صورت هر گونه بیماری مانند سرماخوردگی، مرخصی با حقوق می‌دهیم تا با خیالی آسوده استراحت کنند. به قول معروف «ما در مشکلات استخوان خرد کرده‌ایم» و چون سلامتی برای ما اهمیت بالایی دارد، بنابراین تلاش می‌کنیم که در چرخه کار مشکلی ایجاد نشود. بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت موارد بهداشتی را رعایت می‌کنیم و چون محصولات با دست ارتباط زیادی دارند، کارکنان از دستکش جراحی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، اکثر کارکنان از ماسک استفاده می‌کنند و محل‌هایی برای ضدعفونی دست هم در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل تولیدی پوشاک اطمینان مشهد می‌افزاید: برای تهیه مواد ضدعفونی‌کننده به طور مستقیم با یکی از تولیدکنندگان این مواد در ارتباط هستیم و به طور نسبتا عمده این مواد را خریداری می‌کنیم. البته هزینه این اقدامات در هزینه‌های مالی جاری شرکت قرار گرفته چراکه سلامتی نیروی انسانی برای ما اهمیت بالایی دارد و محدودیتی را در نظر نگرفتیم و بدون حمایت ارگان دولتی و مستقل در این راستا عمل می‌کنیم.

یک کارگر: در کارخانه ما از دود کردن اسپند برای ضدعفونی استفاده می‌شد

اما یکی از کارگران شرکتهای تولیدکننده قطعات خودرویی خراسان رضوی می‌گوید: در هفته اولی که موضوع شیوع ویروس در ایران مطرح شد، هیچگونه اقدامی برای افزایش سطح بهداشت در شرکت ما انجام نشد و برخی از کارکنان خود دست به کار می‌شدند. البته از حق نگذریم قبل از ورود کارکنان اسپند دود می‌کردند تا محیط ضدعفونی شود! کمی بعد هم یک گروه تشکیل شد تا تمامی ظروف مشترک جمع آوری شود.

این کارگر ادامه می‌دهد: از گروه خدماتی شرکت شنیدیم که در این گروه گفته شده بود، ماسک و ژل ضدعفونی به هر کسی داده خواهد شد. همچنین گفتند که میزها و دستگیره درب‌ها هم ضدعفونی خواهد شد اما باز هم در طول 8 ساعت کار، چنین کاری را مشاهده نکردم. وقتی از یکی از کارکنان خدماتی علت ندادن ماسک و ژل بهداشتی را جویا شدیم، گفتند که نتوانستند تا الان الکل و سایر موارد را پیدا کنند و واحد مرکز بهداشت شرکت در حال رایزنی است.

او البته به غیر فعال شدن حسگر اثر انگشت و ثبت ورود و خروج‌ها در دفتر نگهبانی و وجود دستگاه حرارت سنج در این کارخانه به عنوان اقداماتی برای پیشگیری از شیوع کرونا اشاره می‌کند.

مسئول یک کارخانه: نتوانستیم از مراکز بهداشت مواد ضدعفونی تهیه کنیم

زهی مسئول اداری شرکت چسب سامد هم درباره رعایت موارد بهداشتی در محیط کار عنوان می‌کند: علاوه بر اینکه آموزش‌های لازم را برای تمام پرسنل در نظر گرفتیم، برای ثبت ورود و خروج حسگر اثر انگشت را هم غیرفعال کردیم و ساعات حضور و غیاب به صورت تصویری تعریف شده است ؛البته تمام این اقدامات هزینه بسیاری دارد اما چون این مساله درباره سلامتی است، سقفی برای هزینه‌ها معین نشده است. همچنین مواد ضدعفونی کننده در اختیار پرسنل قرار دادیم.

زهی می‌گوید:در اطلاعیه‌ای اعلام شده بود که می‌توان از مراکز بهداشت مواد ضدعفونی را تهیه کرد در حالیکه تا به امروز نتوانستیم از این مراکز تهیه کنیم. من با مرکز بهداشت آب و برق تماس گرفتم اما گفتند که به ما دستورالعمل اجرایی ندادند. ارگانهای دولتی هم تنها رعایت موارد بهداشتی را ابلاغ می‌کنند و ما مواد ضدعفونی را به طور شخصی تهیه کرده و در اختیار پرسنل می‌گذاریم. اگر هر یک از پرسنل دچار این بیماری شود، می‌تواند با مرخصی استعلاجی استراحت کند و واحد بهداشت مستقر در کارخانه به طور مستمر وضعیت را بررسی می‌کند تا به درستی دستورالعمل های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت اجرا شوند.

قریب به دو هفته است که ویروس جدید کرونا در سطح کشور در حال شیوع است اما تا الان خبری از تعطیلی کارخانجات و تعطیل رسمی از سوی دولت نیست و برخی کارخانجات بخش خصوصی دست به کار شدند و با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر اینکه هفته جاری، پیک بیماری در ایران است، از روز شنبه 11 اسفند ماه تعطیلی خود را به کارکنانشان اعلام کردند.

امیدمان به بازار شب عید بود

علی واعظ، مدیرعامل برند مانتو بلوط هم میگوید: معضلی که با آن مواجه هستیم (بدون در نظر نگرفتن هزینه‌های ریالی)، نایاب شدن ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده است. طی روزهای گذشته چندین داروخانه مراجعه کردیم اما نتوانستیم این مواد را بیابیم. ما از خود پرسنل درخواست کردیم که اگر توانستند این مواد را تهیه کنند و تمام هزینه‌های آن را متقبل می‌شویم. البته در کنار آن، رعایت موارد بهداشتی را هم به کارکنان آموزش داده‌ایم.

پایان هر سال فصل کاری مهم اصناف و تولیدکنندگان به ویژه در حوزه پوشاک به شمار میرود؛ شیوع این ویروس موجب کسادی بازارها شده است؛ واعظ با اشاره به این موضوع ابراز می‌کند: اکنون باید بازار حال و هوای شب عید را می‌داشت اما وضعیت فروش نسبت به سال گذشته به یک پنجم رسیده است. حال این سوال ایجاد می‌شود که آیا سازمان‌های دولتی که به دنبال اخذ مالیات از بنگاه‌های اقتصادی هستند و سال به سال به مبالغ دریافتی‌شان اضافه می‌شود، آیا در این بحران‌ها هم در کنار فعالان اقتصادی هستند یا چشم خود را بر روی این اتفاقات می‌بندند؟ وی اضافه می‌کند: این مساله برای دولت و فعالان اقتصادی یک اتفاق غیرمنتظره‌ بود و باعث می‌شود که بنگاه‌های اقتصادی وارد یک بحران درونی شوند. بنابراین در این زمینه وظیفه دولت است که حمایت‌های واقعی را انجام دهد اما تنها در رسانه‌ها شاهد راهنمایی‌ها و بایدها و نبایدهایی بودیم و تاکنون از هیچ سازمان و ارگانی به ما مراجعه نشده و تنها اقدامی که از سوی دولت مشاهده کردیم، این بود که تمام جلسات و نشست‌ها لغو شده است.

البته علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی از تدابیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان برای حمایتهای دولتی از صنافی که با شیوع کرونا متضرر شده‌اند، خبر داده و گفته است این حمایت‌ها در قالب رفع مشکلات تامین اجتماعی، استمهال معوقات بانکی و اعطای معافیت‌ها یا بخشودگی مالیاتی خواهد بود.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۲ اسفند ۱۳۹۸, ۱۰:۱۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها