روسای تشکلهای بخش خصوصی خراسان رضوی انتظارات خود از اتاق بازرگانی را مطرح کردند

ایفای نقش پدرانه

۵ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر : 2518
شافعی: یکی از راهکارها برای کمک به بودجه دولت، واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی است دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- اولین روز این هفته مقارن بود با برگزاری دومین نشست هم اندیشی روسای تشکلهای وابسته به اتاق بازرگانی خراسان رضوی. جلسه ای که با حضور غلامحسین شافعی و تقریبا دو سوم روسای تشکلها برگزار شد و ارائه برنامه و سیاست اتاق برای دوره نهم و سال بعد، تشکیل اتاق فکر تشکلها، ارتباط آنها با یکدیگر و تدوین برنامه تشکلها و ارائه به اتاق مهمترین موضوعاتی بود که از سوی حضار این نشست مطرح شد.

 

حسین محمودی خراسانی نایب رئیس اتاق بازرگانی در این نشست بر این موضوع تاکید کرد که «باید ببینیم در این سه ماه که از جلسه قبلی تشکلها میگذرد، کدام یک از تشکلها با دبیرخانه ارتباط برقرار کرده است؟» او گفت: تشکلها باید از نزدیک با اتاق در ارتباط باشند.

اما مطالبه گری جدی از سوی اتاق بازرگانی و موظف کردن تشکلها برای ارائه برنامه سال آینده خود به اتاق، درخواست حمید بابازاده رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمت فنی و مهندسی استان در این نشست بود. شهرام اسدی مرصعی رئیس انجمن طلا و نقره هم عدم اقبال تشکلها از مراوده با اتاق را مشکل عمومی کشور خواند و تاکید کرد که هرگاه تشکلی احساس کند که مطالبه گری اش نتیجه میدهد، برای این ارتباط بیشتر تلاش میکند. محسن خندان، دل رئیس انجمن شرکتهای فنی، مهندسی و مشاوره ای بر لزوم اخذ پیشنهادات راهبردی برای تدوین استراتژی اتاق تاکید کرد و آذر کیانی نژاد، نایب رئیس کانون زنان بازرگان استان خواستار فعالتر شدن بخش بین الملل اتاق بازرگانی شد و درباره رتبه بندی تشکلها هم گفت: تشکلهای نوپا استراتژی مشخصی ندارند و در بررسی ها برای رتبه بندی، قدمت و اندازه تشکلها مدنظر قرار گیرد.

محسن شادمان، رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران و خراسان هم به نقش پدرانه اتاق برای تشکلها اشاره و بیان کرد: اگر اتاق متولی بخش خصوصی است، باید همه تشکلها را وادار کند که زیر چتر آن قرار گیرند. فرشید منوچهری، دبیر شورای ملی زعفران هم بر بازنگری تشکلها تاکید کرد و گفت: یک تیم باید این را بررسی کند که تشکلها با چه اهدافی شکل میگیرند و آیا براساس همان اهداف فعالیت میکنند یا خیر. سیدمهدی مدنی بجستانی، رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان هم خواستار همراهی اتاق در مباحث دانش بنیان و کمک به رشد اقتصادی از این ناحیه شد.

اما محمود سیادت نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی که از طرف هیات اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان- شعبه خراسان رضوی صحبت میکرد، از مشکلات تشکلها گفت. او اظهار کرد: «یکی از مشکلات موجود که کمتر به آن پاسخ داده شده این است که اکثر تشکلهای ما دچار کمبود نیروی کارشناس در بدنه خود هستند. در بسیاری مواقع هیاتهای مدیره همکاری نمیکنند و بار عمده روی دوش یک نفر قرار میگیرد».

علی کبیر دبیر اتاق مشهد هم پس از شنیدن صحبتهای مسئولان تشکلها، با بیان اینکه در سال جاری 15 دوره آموزشی را با همکاری تشکلها برگزار کردیم، گفت: در این زمینه انجمن دارندگان نشان استاندارد و انجمن مدیران صنایع بیشترین همکاری را با ما داشتند. برای سال 99 هم در کنار اینکه دفتر امور تشکلها برنامه ریزیهایی برای ارتباط بیشتر و گسترده تر تشکلها با اتاق درنظر گرفته است، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی هم موضوعات عمومی که اعضای تشکلها درخواست دارند را بررسی میکند و دوره های آموزشی ویژه تشکلها هم برگزار شده است. همچنین یکی از اقدامات شورای پژوهشی اتاق در خصوص پژوهشهای مرتبط با هر تشکل است.

در پایان این نشست فرصتی دست داد تا جزئیات خواسته های برخی مسئولان تشکلهای وابسته به اتاق مشهد را جویا شویم.

ضرورت ایجاد انگیزه برای عضویت در تشکلها ازسوی اتاق

کانون کارافرینان استان، اتحادیه صادرکنندگان، اتحادیه واردکنندگان (که روشنک تاکید میکند واردات کالاهای سرمایه ای مثل ماشین الات و مواد اولیه صنایع را شامل میشود) و اتاق مشترک ایران و تاجیکستان،4 تشکلی است که مستقیما توسط اتاق بازرگانی ایجاد شده و مسئولیتشان را محمدحسین روشنک برعهده دارد.

روشنک معتقد است تشکلها باید روی پای خود بایستند و قوت گرفتن را از اتاق بخواهند. او میگوید: از نگاه من آنچه اتاق تاکنون انجام داده، در حوزه ماموریت خیلی خوب بوده است؛ به ویژه در اتحادیه صادرکنندگان در دریافت بودجه از اتاق ایران و مشهد وضعیت خیلی خوبی داشتیم و در تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان هم همراهی مطلوبی صورت گرفت هرچند از نظر بودجه ای و اعتبار کار چندانی برای اتاق مشترک انجام نشده و خودمان هم پیگیری نکرده ایم اما همین که این تشکل را شکل داده اند و تلاشهایی هم برای برپایی نمایشگاه ایران در تاجیکستان داشته اند، از نظر من مطلوب است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه اتاق ماموریتش را در قبال تشکلها انجام داده، چند گلایه هم مطرح و ابراز میکند: اولین گلایه این است که هیچ انگیزه ای برای عضویت در اتحادیه ها و تشکلها در اتاق ترسیم نشده است. از طرفی، باید به این توجه کرد که در هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی چقدر درباره تشکل گرایی وقت گذاشته و اعتبار صرف میشود؟

روشنک به این مساله هم اشاره میکند که تشکلها برای رفع مشکلات تلاش میکنند اما از نتیجه این تلاشها نه تنها اعضای تشکلها بلکه تمامی فعالان اقتصادی و کارافرینان بهره میبرند. او میگوید: اینکه ما تلاش کنیم مشکلات حل شود و همه (عضو و غیر عضو تشکل) از آن منتفع میشوند، باعث میشود که عده ای توجیهی برای هزینه کردن در تشکل نداشته باشند و این یک ایراد است. به طور مثال در اتاق تاجیکستان ما برای روابط دو کشور و توسعه تجارت تلاش و هزینه میکنیم اما اگر روابط توسعه یابد، همه از آن منتفع میشوند. این موضوع درباره اتاق بازرگانی هم صدق میکند؛ فعالیت اتاق فقط مخصوص اعضا نیست بلکه همه فعالان اقتصادی از تلاشهای اتاق برای بهبود محیط کسب و کار، دفاع از سرمایه گذاری و کارافرینی و تنظیم روابط مالیاتی و تامین اجتماعی و... استفاده میکنند. این نقص باید برطرف شود همانطور که در بسیاری از کشورها اعضای اتاق حتما باید عضو یکی از تشکلها باشند.

مشکلی به نام موازی کاری تشکلها

محسن خندان دل رئیس انجمن شرکتهای فنی، مهندسی و مشاوره‌ای خراسان رضوی اما معتقد است علی رغم آن که بخش خصوصی به دنبال ایجاد تشکل است، این بخش به دنبال نقشه راه متحد نیست. به بیان دیگر تشکل های ناهمگون، موازی و متعدد در بخش های مختلف خصوصی نتوانسته اند مسیر مشخصی را برای رسیدن به اهداف صنفی و حرفه ای خود تعریف کنند. این نقیصه بخش خصوصی با سهم خواهی بخش دولتی به این جا رسیده است که تشکل های ما نقش موثر و راهبردی در حوزه تصمیم گیری های اقتصادی در کشور بازی نمی کنند. او میگوید: اگر ما به دنبال توسعه و دستیابی به دنیای بزرگ اقتصاد هستیم باید جایگاه تشکل ها توسعه و تثبیت پیدا کند، لذا چاره ای جز تقویت تشکل های بخش خصوصی، تعریف استراتژی کاملا مدون و ایجاد مسیرهای اجرایی کاملا مشخص نداریم.

خندان دل با بیان اینکه «متاسفانه تشکل ها دچار موازی کاری شده اند و در این حوزه تاکنون تحلیل مناسبی ارائه نشده است» اذعان میکند: به بیان دیگر ما نتوانستیم یک مسیر اجرایی مبتنی بر تحلیل های مناسب به وجود بیاوریم. بنده معتقدم اگر موضوعات رفتاری و کرداری تشکل های زیرمجموعه اتاق را تجزیه و تحلیل کنیم در بسیاری از بخش ها شاهد موازی کاری خواهیم بود. لذا لازمه آسیب شناسی این حوزه، تقویت و نقش موثر شورای عالی راهبردی تشکل های اتاق بازرگانی و ایجاد اتاق فکر برای تحلیل و تبیین اقدامات است تا این موازی کاری ها به درستی مورد بررسی قرار گیرد و نقشه راه اجرایی طراحی شود.

رئیس انجمن شرکتهای فنی، مهندسی استان با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به عنوان پیشرو تشکل های بخش خصوصی بایستی در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی بسیار موثر واقع شود، میگوید: اتاق بازرگانی در تحلیل و شناسایی مشکلات به درستی عمل کرده اما با وجود شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و مطالبه گری های لازم، تاکنون نتیجه مطلوب و دلخواه دریافت نشده است.

ضرورت ایجاد مراکز رشد برای توانمندسازی تشکل های اقتصادی

محمدعلی چمنیان هم به نمایندگی از اعضای هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان به مشکلات مالی تشکلها نقبی میزند و میگوید: عمده ترین مشکل تشکل ها، تامین هزینه های مالی است؛ متاسفانه به دلیل عملکرد ضعیف تشکل های بخش خصوصی، دولت رغبتی به حمایت های مالی از این تشکلها ندارد. در همین راستا دولت و اتاق بازرگانی باید به شکل گیری و توانمندسازی تشکل ها کمک کنند. به طور مثال همان گونه که برای شرکت های دانش بنیان مراکز رشدی وجود دارد بایستی با حمایت دولت و اتاق بازرگانی، مرکز رشدی برای تشکل ها به وجود آید تا توانمند شوند و نقش موثری در اقتصاد ایفا کنند.

«اگر انتظار بر این است که تشکل ها عملکرد مطلوبی داشته باشند و بتوانند مطالبات بخش خصوصی را به دولت برسانند، آنها نیازمند ساختار مشخصی هستند که تحقق این مهم نیازمند بودجه و هزینه است و تامین این بودجه در شرایط فعلی برای تشکل ها بسیار دشوار است». چمنیان با بیان این نکته یادآور میشود: تشکل های بخش خصوصی که اتاق بازرگانی را تشکیل می دهند باید برای پارلمان بخش خصوصی خوراک های اطلاعاتی و مطالباتی تهیه کنند. در مقابل اتاق بازرگانی هم باید مسئولیت هماهنگی تشکل ها را بر عهده گیرد تا آنها در مسیر توسعه اقتصادی کشور همراستا باشند و فعالیت های آن ها متضاد و مغایر با یکدیگر نباشد. 

عضو هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان عملکرد اتاق بازرگانی در حمایت و رساندن صدای تشکل ها به دولت را مطلوب ارزیابی نمیکند. او میگوید: اتاق به عنوان متولی قانونی تشکل ها باید فعالیت های زیربنایی بیشتری را برای تدوین استراتژی انجام دهد و علاوه بر تدوین برنامه های بلندمدت، برنامه های کوتاه مدتی را تدوین کند و در جهت هم افزایی بین تشکل ها هم نقش موثری ایفا کند.

ایجاد ساختار مشترک میان تشکلهای همسو برای پویایی تشکلها

آذر کیانی نژاد نائب رئیس کانون زنان بازرگان خراسان رضوی هم مهم ترین ایراد وارده به تشکلهای بخش خصوصی را جزیره ای عمل کردن آنها میداند و میگوید: برخی انتظار دارند که اتاق به عنوان بستر مانع این جزیره ای عمل کردن شود این در حالی است که تشکل ها بایستی ارتباطات شان را تقویت کرده و با همکاری و الگوبرداری از یکدیگر کارگروه های مشترکی ایجاد کنند، چرا که متاسفانه هنوز برخی از تشکل ها، دبیرخانه موقت داشته و یا فاقد منشی ثابتی هستند، بنابراین این تشکلها می توانند با همکاری یکدیگر منشی مشترکی داشته باشند و این مساله باعث کاهش هزینه ها و در نتیجه عملکرد بهتر خواهد شد.

کیانی نژاد درباره مسئولیت اتاق بازرگانی و تشکلها نسبت به یکدیگر بیان میکند: هر یک از تشکل ها به واسطه ماموریت ها و رسالت هایی که از سوی اتاق بازرگانی به آن ها محول شده بایستی اطلاعات لازم را هم در اسرع وقت دریافت کنند تا با همکاری ارگان ها و نهادهای بالادستی بتوانند به وظایف خود جامه عمل بپوشانند. حال تقویت این روابط و تسهیلگری بین تشکل ها و ارگان ها وظیفه اتاق بازرگانی است. هر چند که تاکنون اتاق بازرگانی مشهد در این حوزه اقداماتی انجام داده اما این ارتباطات و تسهیلگری باید با قوت بیشتری پیگیری شود. علاوه بر این نباید از خاطر برد که تشکل ها هم باید به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند تا بازو و کمک اجرایی برای اتاق بازرگانی باشند.

 

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۵ اسفند ۱۳۹۸, ۱۰:۵۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها