انتظار بخش خصوصی از نمایندگان، شجاعت در تصمیم‌گیری است

۲۸ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2517
انتظار بخش خصوصی از نمایندگان مجلس این است که در تصمیم‌گیری شجاعت داشته باشند و تحت تاثیر عوامل و نهادهای خارج از مجلس قرار نگیرند و به صورت مستقل تصمیم‌گیری کنند. اولین انتظار بخش خصوصی شاید این است که نماینده قانون نوشتن را بلد باشد زیرا بسیاری از قوانین ما بعد از تصویب با مشکل تفسیر مواجه است و نمایندگان دقت لازم را در تدوین قوانین ندارند و این امر موجب بروز مشکلاتی می‌شود

ما در حوزه صنعت و بخش اقتصاد انتظار داریم سوابق و قوانین این دو حوزه مطالعه شود زیرا قوانین خوبی وجود دارد که اجرا نمی‌شود و عدم مطالعه قوانین سبب دوباره کاری می‌شود. همچنین نمایندگان باید موانع تولید را شناسایی کنند و قوانینی که مانع توسعه صنایع و اقتصاد می‌شود را حذف کنند زیرا در حال حاضر ما در زمینه قانون مالیات، تامین اجتماعی و قوانین کار و سایر قوانین و مقررات کسب و کار موانع و مشکلات زیادی داریم که باید شناسایی شود و بهبود یابد.

نماینده مجلس باید در فرصت‌های مقتضی به واحدهای تولیدی مراجعه و با تشکل‌های اقتصادی و صنعتی جلسه برگزار کند و با مشکلات آنان آشنا شود.

یکی از مشکلات موجود در حوزه نمایندگان، کندی تصویب قوانین و رسیدگی به نیازمندی‌های قانونی بخش اقتصاد کشور است. در مواقعی شدیداَ نیازمند تصویب قوانین هستیم و نماینده باید این سرعت عمل را داشته باشد که به سرعت قوانین را تصویب کند. موضوع دیگر هزینه‌های زیاد حاکمیتی در اقتصاد است که باید کاهش پیدا کند متاسفانه ما کشور را گران اداره می‌کنیم و باید هزینه‌های غیرضروری در اداره کشور را حذف کنیم.

در حال حاضر ۵۰ شبکه تلوزیونی وجود دارد که در حال پخش برنامه‌های تکراری هستند؛ شاید نیاز نباشد که هر استان یک شبکه مستقل داشته و ۲۴ ساعته برنامه پخش کند زیرا تولیدات استانی بسیار کم است و شاید پخش 3 ساعت در روز کافی باشد

موضوع دیگر بهبود سیاست‌های اقتصادی است تا به وسیله آن بتوان با مفاسد اقتصادی مبارزه کرد. فساد به مشکل بزرگی در اقتصاد تبدیل شده که شجاعت مبارزه با آن باید وجود داشته باشد. اقتصاد ما سیاست‌زده است و نماینده باید بتواند از اقتصاد سیاست‌زدایی کند و از همه مهم‌تر رانت‌های اقتصادی است که به هر بهانه در اختیار افراد قرار دارد که نماینده باید با آن مبارزه و آن را حذف کند.

انتظار ما از نمایندگان درک شرایط ویژه خراسان رضوی است؛ با فرض حضور سالانه ۳۰ میلیون زائر در مشهد و این استان، اگر هر زائر تنها ۲۰۰ هزار تومان از مشهد سوغات خریداری کند، به رقمی بالغ بر شش هزار میلیارد تومان می‌رسد و این مقدار می‌تواند اقتصاد یک کشور را نجات دهد اما ما در استان شاهد حاشیه‌نشینی و فقر و فلاکت زیادی هستیم که این نشان‌دهنده دو اتفاق است اولا اینکه کالاهایی که به عنوان سوغات فروخته می‌شود مربوط به داخل استان نیست و باید بتوانیم ظرفیت تولید آن را در استان فراهم کنیم.  دوم اینکه در گردشگری استان تنها به مسائل زیارت توجه می‌شود و توافقی با پروژه‌های گردشگری و شادی وجود ندارد و باید به این نکته توجه کرد که بخش زیادی از حضور زائر در استان به جهت سیاحت است و باید فرصت‌های استراحت و شادی را برای آنان فراهم کنیم. همچنین یکی دیگر از مزیت‌های استان فعال بودن بخش خصوصی است. در چند سال اخیر شاهد سرمایه‌گذاری‌های خوبی در استان بوده‌ایم و در بخش IT حرف اول را می زنیم و در زمینه فناوری اطلاعات اقدامات مناسبی صورت گرفته است. همچنین در پروژه‌های سنگ آهن در خواف و سنگان سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت گرفته و پروژه‌های خوبی در حال آغاز است که در صورتی که به بهره‌برداری برسد فضای خوبی را برای صنعت استان ایجاد می‌کند.

در حال حاضر مشکلی که در سنگان و خواف وجود دارد مشکل راه است و جاده مناسبی وجود ندارد و اگر این جاده توسعه پیدا کند در اقتصاد استان موثر خواهد بود. من به صنایع دولتی اعتقاد زیادی ندارم و با توجه به سابقه‌ای که از آن‌ها وجود دارد جز اینکه وبال دولت باشد نتیجه دیگری ندارد و شاید دولت بتواند رانت‌ها و هزینه‌هایی که برای آنان متحمل می‌شود را به صورت تشویقی به سرمایه‌گذاران خصوصی استان تخصیص دهد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۰:۱۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها