دنیای اقتصاد نظر 20 شخصیت اجتماعی- سیاسی درباره ملاکهای انتخاب نمایندگان مجلس را جویا شد

معیارهای انتخاب نمایندگان

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2511
به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک میشویم و این رویداد، با فعالیتهای انتخاباتی شکل جدیتری به خود گرفته و کاندیداها به ویژه در فضای مجازی در حال یارگیری و تبلیغ کردن هستند.

برای رصد اوضاع نظر 20 فعال سیاسی و اجتماعی مشهد را درباره این انتخابات جویا شدیم؛ با توجه به انصراف اصلاح طلبان از ارائه لیست و عدم مشخص شدن نامزدهای نهایی لیست اصولگرایان و حتی امکان ارائه چند لیست توسط این جریان، به جای ذکر اسامی روی شاخصها تمرکز کردیم و شاخصهای «اصولگرایی، اصلاح طلبی، تعهد، تخصص، اقتصادی، عمرانی، مالی، مهندسی، حقوقی، انقلابی بودن، تجربه، سابقه نمایندگی و حزبی بودن» را به آزمون این چهره ها گذاشتیم.

برخی فعالان سیاسی معتقدند آنچه در انتخابات های گذشته مورد غفلت قرار گرفته ارائه شاخص ها و آگاهی دادن مردم برای شناخت، کاندیداهای اصلح و شایسته بوده و بیشتر اهتمام برای قانع کردن مردم جهت رأی دادن به کاندیداهای مورد قبول احزاب بوده بدون اینکه به شایستگی و اصلح بودن کاندیداها وقعی نهاده شود. طبیعی است در فضایی که برای کاندیدا شدن از ملاک و معیار خبری نیست، هرکسی به خودش اجازه می‌دهد تا وارد عرصه انتخابات شده و برای رأی آوردن خود از هر شیوه و یا روشی اعم از مشروع و یا نامشروع استفاده کند.

با این اوصاف، برای تبیین بهتر این شاخص ها به سراغ 20 نفر از کنشگران سیاسی از هر دوجناح و فعالان اقتصادی و متخصصان خراسان رضوی رفتیم تا ملاک های نماینده اصلح به بحث و گفت و گو گذاشته شود.

اغلب پاسخ ها حول این محورها بود که انتخابات عقلانی به دور از احساسات، انتخاب برنامه محور به جای شخص محور، کارآمدی و پاسخگویی و مبارزه با فساد در دستور کار مجلس باشد.

اصلاح‌طلبان چهار انتخابات مهم را طی ۷ سال گذشته با اتکا به وحدت درون گروهی، ارائه یک فهرست مشخص و مشترک و حمایت تمام قد از آن و مصلحت‌سنجی مقطعی با پیروزی پشت سر گذاشتند و اکنون در خوان مجلس یازدهم با توجه به گستردگی ردصلاحیت‌ها در تعیین استراتژی و تاکتیک‌ انتخاباتی بدون لیست هستند و به طور منفرد در برخی شهرستانها شرکت می کنند. درمیان  فعالان این جریان، مهدی عبایی به دلیل عدم ورود حزب متبوع به جریان انتخابات، محسن ابوترابی به دلیل انصراف از حزب اراده ملت و راضیه کاشانی به دلیل ناامیدی از لیست امید در دو انتخابات گذشته حاضر به شرکت در انتخابات نیستند. مابقی اصلاح طلبان هنوز به جمع بندی مشخصی در بین کاندیداهای موجود نرسیده اند و یحتمل به مستقلها رای می دهند.

آنطور که پیداست فعالان اقتصادی و متخصصان در انتخابات پیش رو به گزینه هایی رای خواهند که در جهت منافع ملی حرکت کنند و نگاه ملی به مشکلات اقتصادی داشته باشند. فیروز ابراهیمی که به تازگی از خانه صنعت و معدن خارج شده، حاضر به اظهار نظر نشد. درهمی از لیست های انتخاباتی ناامید است و می گوید تنها راه پیش رو مجلس آینده، مبارزه با فساد است.

در میان اردوگاه اصولگرایان استان هم بنا به گفته موحدیان فرماندار پیشین مشهد، تلاش برای لیست وحدت ادامه دارد و او هم به این لیست رای می دهد.

آنچه که هویداست فضای سردی بر این دوره انتخابات مجلس حاکم است و افراد شاخص در حال ارزیابی کاندیداها هستند اما اغلب پاسخ دهندگان به تخصص و دانش آموخته حقوق بودن کاندیداها اهمیت بیشتری نشان دادند.

« تهیه کننده : سیدمهرداد امیرکلالی » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸, ۱۱:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها