لزوم تمرکز بر عرضه و تقاضا برای ثبات بازار مسکن

لزوم تمرکز بر عرضه و تقاضا برای ثبات بازار مسکن

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2510
امروز صحبت از مصوبه شورای شهر برای اعمال به روزرسانی ارزش معاملاتی املاک در سال 97 از ابتدای سال 99 در میان است؛ موضوعی که در نرخ عوارض ساختمانی اثرگذار است و انبوه سازان از افزایش قیمت مسکن در صورت افزایش نرخ پروانه های ساختمانی میگویند اما پول پروانه تنها بخشی از قیمت نهایی ساختمان است.

نباید این را نادیده گرفت که قیمت مواد اولیه ساختمانی به شدت افزایش یافته و اگر این افزایش قیمت را در قیمت تمام شده مسکن نبینیم، سازنده ورشکسته میشود. امروز بسیاری از سازنده ها به دلیل افزایش نرخ مصالح ساختمانی ورشکسته شده اند. از طرفی وقتی خریدی از سوی مردم صورت نگیرد، سازنده ها به کار خود ادامه نمیدهند و بسیاری از کارگرها بیکار میشوند و پروژه ها متوقف میگردد و در آینده نه چندان دور با انبوهی از تقاضای مسکن مواجه میشویم که عرضه ای برای آنها نیست.

همانطور که دو سال پیش که قیمت مسکن را حفظ کردند و به یکباره فنر آزاد شد و تا سه برابر افزایش قیمت مسکن در نقاط مختلف را شاهد بودیم. امروز هم اگر با هر بهانه ای قیمتها را نگه دارند، ممکن است این افزایش قیمت به یکباره رخ بدهد. برای ثبات در بازار مسکن و قیمت ساختمان باید روی عرضه و تقاضا تمرکز کرد؛ در سنوات گذشته با تغییر و نو شدن سال به طور سنتی افزایش قیمت در حوزه مسکن را داشته ایم که مهترین عامل آن افزایش دستمزد کارگر بوده است. ابتدای سال آینده هم این افزایش دستمزد اتفاق خواهد افتاد؛ قیمتهای کارگری در مصالح ساختمانی هم اثرگذار است و از طرفی، فولاد، سیمان، بتن و در و پنجره و... نیز افزایش قیمت خواهد داشت و این رشد نرخ مصالح ساختمانی، قیمت نهایی را افزایش خواهد داد. امروز مصرف و نیاز به خرید مسکن وجود دارد اما مردم به خاطر بلاتکلیفی های سیاسی و اقتصادی خرید نمیکنند. با اینحال، در نهایت فرد باید روزی به نیازش پاسخ بگوید و به سمت خرید مسکن برود.

با همه این تفاسیر، وضعیت اقتصادی مردم و کاهش تقاضای آنها برای خرید مسکن، یکی از دلایل کوچک شدن واحدهای مسکونی در ایران و به تبع آن کلان شهر مشهد است؛ اما این تنها دلیل نیست بلکه ریخت شناسی جامعه نشان میدهد که بعد خانوار در حال کاهش است و به سبب آن نیاز مردم به خانه های بزرگتر کاهش یافته است؛ تعداد فرزندان خانواده ها در گذشته بیشتر بود و امروز بسیار کاهش یافته و این باعث کوچک شدن واحدهای مسکونی شده است.

از سوی دیگر، آمار طلاقها بالاست و خانواده های تک نفره ای را شاهدیم که خانه های کوچک برای آنها کافی است و این بعد قضیه ما را بیشتر به سمت کوچک شدن واحدهای آپارتمانی سوق میدهد.

امروز در مشهد واحدهای کمتر از 75 متر مربعی طالب پیدا کرده اما تعداد واحدهای 50 متری و کمتر از 75 متری هنوز زیاد نیست و انبوه سازان باید به این موضوع بیندیشند و دولت هم راهکاری بیابد تا ساخت چنین واحدهایی اولا عواقب اجتماعی نداشته باشد و دوما نیاز مردم مرتفع شود

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸, ۰۹:۳۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها