سرمایه‌گذاری مولد، گامی برای خلق ارزش افزوده

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2509
آنچه در اقتصاد حائز اهمیت بسیاری است و اتاق‌های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی به دنبال آن هستند، سرمایه‌گذاری مولد است. سرمایه‌گذاری مولد آن نوع از سرمایه‌گذاری است که ارزش افزوده خلق می‌کند، سبب افزایش ثروت جامعه می‌شود و تمام ذی‌نفعان می‌توانند از این ارزش افزوده استفاده کنند. سرمایه‌گذاری غیرمولد نیز آن نوع از سرمایه‌گذاری است که هیچ‌گونه عایدی برای فرد و جامعه ندارد و تنها منجر به خلق سودهای تورمی و مجازی می‌شود.

متاسفانه قوانین کشور ما آنقدر مسیر را برای سرمایه‌گذاری غیر مولد آسان کرده که جریان نقدینگی به این سمت در حال حرکت است و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته قوانین سفت و سختی برای اینگونه درآمدهای غیرمترقبه وجود دارد و به واسطه آن کسی اجازه ندارد از کاری که برای آن زحمت زیادی کشیده نشده، کسب سود کند. اما در کشور ما قوانین دست و پاگیر زیادی در زمینه مالیات، بیمه و نظایر آن برای سرمایه‌گذاری‌های مولد وجود دارد که این امر سرمایه‌گذار را وادار به سرمایه‌گذاری‌های ساده‌تر و غیر مولد می‌کند.

به همین جهت مشوق‌ها باید برای سرمایه‌گذاری‌های مولد در نظر گرفته شود؛ یکی از مهمترین مشوق‌ها در کشورهای پیشرفته، وضع قوانین مالیاتی تشویقی برای سرمایه‌گذاران است؛ یعنی مالیات به دو دسته مالیات بر درآمد و مالیات بر بنگاه تقسیم می‌شود. مالیات بر بنگاه معمولا بسیار کم و مالیات بر درآمد بیشتر است و مربوط به زمانی است که فرد سرمایه خود را از بنگاه اقتصادی خارج می‌کند. وجود چنین قانونی سبب می‌شود که فرد به جای اینکه سرمایه و سود خود را از بنگاه خارج کند، بار دیگر در آن سرمایه‌گذاری کند.

وجود چنین قانون ساده ای سبب می‌شود تا فرد به جای خروج سرمایه خود و روی آوردن به سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد همچون خرید ارز و سکه، مجددا سرمایه‌ خود را در مسیر سرمایه‌گذاری مولد به کار ببندد. مشوق‍‌هایی نظیر این در سراسر دنیا وجود دارد و در صورتی که در کشور ما نیز به کار بسته شود، نتایج بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت.

اما متاسفانه در ایران مشوق‌های مالیاتی پیچ و خم زیادی دارد و سرمایه‌گذار ابتدا باید خود و سرمایه‌گذاری خود را ثابت کند تا مشمول مشوق‌های مالیاتی شود؛ در صورتی که این قانون از نظر تقدم و تاخر برعکس کشورهای دیگر است؛ زیرا در کشورهای دیگر سرمایه‌گذار ابتدا از مالیات معاف می‌شود تا بتواند سرمایه‌گذاری خود را شروع کند اما در ایران ابتدا باید سرمایه‌گذاری شود و سپس فرد خود و سرمایه خود را ثابت کند تا در نهایت معافیت‌های مالیاتی شامل حالش شود. ناکارآمدی این قوانین در عمل ثابت شده و به همین جهت است که میزان سرمایه‌گذاری مولد در کشور ما بسیار کم است.

در بسیاری از مواقع زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود سمت و سوی نگاه افراد به سمت سرمایه‌گذاری خارجی نشانه می‌رود اما ما در کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی به این نتیجه رسیده‌ایم که چندان به سرمایه‌گذاری خارجی نپردازیم زیرا این نوع از سرمایه‌گذاری دارای متولی در استان است.

همچنین معتقدیم زمانی که نتوانیم هم‌وطنان خود که دارای اشتراکات زبانی، فرهنگی و اطلاعاتی هستند را متقاعد به سرمایه‌گذاری در بخش مولد کنیم، چگونه می‌توانیم سرمایه‌گذاران خارجی را در کشور ایران که در تحریم و انزوای اطلاعاتی است، متقاعد به سرمایه‌گذاری کنیم؟ اتاق بازرگانی در نظر دارد تا یک استراتژی مدون را برای توسعه ایجاد کند و یک سند بالادستی یا نقشه راه را برای سرمایه‌گذاران در نظر گیرد تا به واسطه آن بتوانند مسیر خود را پیدا کنند.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بازار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۴ بهمن ۱۳۹۸, ۱۴:۰۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها