ناظر گمرکات در جمع خبرنگاران اعلام کرد

کمترین کارتهای بازرگانی یکبار مصرف در خراسان رضوی

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2507
جهانخواه: زعفران، پسته، مقاطع فلزی و مصالح ساختمانی در صدر لیست 1.5 میلیون دلاری کالاهای صادراتی استان قرار گرفتند دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- «در پایش های انجام شده از سوی سازمان صمت خراسان رضوی، کمترین کارت‌های بازرگانی یکبارمصرف کشف شده مربوط به این استان بوده و بیشتر این کارتها از استان های دیگر وارد خراسان شده است»؛ این نکته ای است که ناظر گمرکات خراسان رضوی در نشست خبری اش که به مناسبت روز جهانی گمرک برگزار شد، مطرح میکند.

مشکل همیشگی معطلی کامیونها در مرز دوغارون، محدودیتهای اعمال شده از سوی ترکمنستان، اتفاقات رخ داده در گمرکات پس از ترور شهید سلیمانی، 24 ساعته شدن فعالیتهای گمرکی در دوغارون، مبارزه با قاچاق، همکاری با بخش خصوصی برای تامین امکانات گمرکات استان، راه اندازی گذرگاه مرزی هوشمند در خراسان رضوی و آمار و ارقام صادرات و واردات انجام شده در استان طی 10 ماهه امسال، موضوعات دیگری است که امید جهانخواه در این نشست درباره آنها توضیح میدهد.

ناظرگمرکات خراسان رضوی با بیان اینکه وجود کارتهای بازرگانی همواره یکی از معضلات موجود در بحث صادرات و واردات است، میگوید: نماینده گمرک در کمیته پایش این کارتها در سازمان صمت حضوری فعال دارد و به طور هفتگی تمامی صادرکنندگان در استان بررسی می‌شوند؛ طبیعتا کسانی که در بازه ای زمانی صادرات صعودی داشته و پیش از این هم سابقه صادرات چندانی نداشته اند و این افزایش، به یکباره اتفاق افتاده و یا کسانی که به چندین کارگزار گمرکی وکالت داده و یا از چند نقطه متفاوت در کشور صادرات دارند، مورد بررسی قرار میگیرند؛ ما آمارها را استخراج می‌کنیم و این افراد را در اصطلاح در «مسیر قرمز» قرار می‌دهیم تا کالاهایشان به طور دقیق کنترل شود.

جهانخواه درباره تغییرات به وجود آمده در گمرکات استان پس از ترور «شهید سلیمانی» هم تصریح میکند: پس از آن اتفاق، تردد اتباع ترکمن از سوی آن کشور دچار اختلال شد؛ طبق گزارش های گمرکات مرزی، اجازه تردد مسافر و راننده ترکمنستان به ایران وجود ندارد و با وجود پیگیری‌های ما طرف مقابل پاسخ شفافی به ما نداده است و این محدودیت همچنان باقی است. او درباره آخرین خبرها از افتتاح پل سرخس که در ترانزیت بین ایران و ترکمنستان نقش قابل توجهی خواهد داشت، میگوید: زمان افتتاح این پل هنوز مشخص نیست و مشکل محدودیت تردد در سقف ۳۰ دستگاه در مرز سرخس و تردد تنها ۸ دستگاه کامیون در مرز باجگیران همچنان پابرجاست. این در حالی است که  در گذشته روزانه ۲۵۰ کامیون از سمت سرخس عبور می‌کردند و از مرز بارگیران هم ۲۰۰ دستگاه تردد می‌کرد.

بارش برف و نبود دستگاه برف روب در دوغارون

معطلی تکراری کامیونها در مرز دوغارون و اینبار به دلیل بارش برف و نبود دستگاههای برف روب در مرز، موضوع دیگری است که از سوی خبرنگاران مطرح شد؛ ناظر گمرکات خراسان رضوی در اینباره ابتدا به بارش بی سابقه برف در زمستان امسال اشاره میکند و سپس میگوید: نبود زیرساخت‌های لازم در گمرک اسلام قلعه باعث معطلی کامیون های ما شد؛ از طرفی با آب شدن برف گل و لای موجود در آن سوی مرز، تردد کامیون ها را دچار مشکل کرد.

اما موضوعی که در دو هفته گذشته از سوی شرکتهای حمل و نقل بین المللی به رسانه ها اعلام شد، درباره نبود دستگاه برف روب در مرز ایران بود؛ در این خصوص از جهان خواه می‌پرسیم و او میگوید: نمیتوان گفت که امکانات این طرف مرز هم ۱۰۰ درصد است اما ما تمام تلاش خود را برای برطرف کردن هرچه سریعتر این مشکل کردیم؛ دستگاه برف روب در روز اول و دوم در مرز دوغارون وجود نداشت و همین امر هم کمی در معطلی کامیونها نقش داشت اما مشکل اصلی در آن طرف مرز و زیرساختهای افغانستان بود. ما در سال ۹۵ هم با سیل‌در دوغارون مواجه شدیم و در عرض ۴۸ ساعت مشکل را برطرف کردیم.

ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره موضوع ۲۴ ساعته شدن فعالیت دستگاه ها در مرز هم که یکی از درخواستهای فعالان اقتصادی است، عنوان میکند: گمرک نقش هماهنگ کننده در مرزها را دارد و باید بر اساس تصمیمات، انجام وظیفه کند. در حال حاضر در چارت سازمانی ما پرسنل برای فعالیت ۲۴ ساعته به تعداد کافی نیست اما ما می توانیم تامین پرسنل مورد نیاز برای این موضوع را از خارج از استان و یا به طور ماموریتی از دیگر گمرکات استان داشته باشیم. البته این نکته را فراموش نکنیم که طرف مقابل ما در آن سوی مرز یعنی افغانستان هم باید فعالیت ۲۴ ساعته در مرز را بپذیرد. زیرساخت‌های فیزیکی و مباحث مربوط به دیگر ارگان ها هم در این زمینه مهم است.

تامین دستگاههای ایکس ری گمرکات استان با همکاری بخش خصوصی

چند و چون مبارزه با قاچاق در مرزها از سوی گمرک سوال دیگری است که خبرنگاران از جهانخواه پرسیدند؛ او در اینباره میگوید: امروز سامانه جامع گمرکی به طور کامل در گمرکات استان اجرا شده و پنجره تجارت فرامرزی هم تردد ارباب رجوع ها به گمرکات را به شدت کاهش داده و باعث جلوگیری از صدور مجوز های جعلی هم شده است. یکی از مواردی که در رتبه کسب و کار استانها سنجیده می شود، توقف کالاها در مرزهاست؛ بر همین اساس، گمرک ایران استفاده از دستگاه‌های ایکس‌ری و پلمپ الکترونیک را در دستور کار قرار داده که در مبارزه با قاچاق هم بسیار اثرگذار است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی با اشاره به همکاری بخش خصوصی و گمرک در تامین دستگاه‌های ایکس‌ری هم میگوید: طبق تفاهم نامه ستاد اقتصاد مقاومتی بین رئیس کل گمرک و رئیس اتاق بازرگانی ایران، مقرر شد از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین کسری در گمرکات خراسان و دیگر استان‌ها استفاده شود؛ کنترل های گمرکی و استفاده از این دستگاهها توسط گمرک انجام می شود اما بخش خصوصی در درآمدهای حاصل از این مسئله سهم دارد.

گذرگاه مرزی هوشمند ایران و افغانستان

اواسط دی ماه بود که آذری جهرمی وزیر ارتباطات از راه اندازی گذرگاه مرزی هوشمند در گمرک دوغارون خبر داد؛ در آن خبر اعلام شد که این اولین گذرگاه مرزی هوشمند کشور است؛ اما جهانخواه در نشست خبری اش از وجود مرزهای هوشمند بین ایران و ترکیه و ایران و آذربایجان میگوید. او توضیح میدهد: مرزهای هوشمند یکی از برنامه‌های سازمان جهانی گمرک در سال ۲۰۱۸ - ۲۰۱۹ بود که ایران هم پیگیر آن است؛ امروز این اتفاق بین ایران و ترکیه و همچنین با کشور آذربایجان وجود دارد. البته موضوع گذرگاه مرزی هوشمند حدود ۷ سال پیش بین ایران و افغانستان مطرح شد و در آخرین حضور رئیس گمرک افغانستان در ایران که امسال انجام شد، در جلسه‌ای با رئیس گمرک ایران، طرف افغانستانی رغبت خود را برای این موضوع نشان داد.

جهانخواه در نهایت آماری هم از واردات و صادرات انجام شده از گمرکات استان در ۱۰ ماهه امسال ارائه میدهد؛ به گفته جهانخواه در این مدت سه میلیون تن کالا به ارزش یک و نیم میلیون دلار از گمرکات خراسان رضوی صادر شده که در این زمینه ۲۰ درصد رشد وزنی و ۲۰ درصد کاهش ارزشی را داشته ایم؛ درباره واردات هم ۲۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار وارد شده که با ۱۲ درصد رشد وزنی و ۱۳ درصد رشد ارزشی همراه بوده است.

تراز تجاری 1.2+ میلیارد دلاری خراسان رضوی

ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره تراز تجاری استان هم به عدد مثبت 1.2 میلیارد دلار اشاره و اظهار میکند: بیشترین میزان رشد صادرات استان مربوط به گمرک دوغارون با ۶۹ درصد رشد ارزشی و ۹۵ درصد رشد وزنی بوده است اما بیشترین میزان صادرات از گمرک مشهد انجام شده است که حدود ۱.۱ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار از این گمرک صادرات داشته ایم. عمده ترین کالاهای صادراتی خراسان رضوی شامل زعفران، میوه و تره بار، پسته، مواد خوراکی، مقاطع فلزی، مصالح ساختمانی و منسوجات بوده و افغانستان، ازبکستان، عراق، امارات و ترکمنستان عمده ترین مقاصد کالاهای صادراتی ما بوده اند.

وی می افزاید: در این 10 ماهه به 89 کشور کالا صادر کردیم که 10 کشور جدید به مقاصد کالاهای صادراتی استان ما اضافه شده است؛ زامبیا، سریلانکا، لیتوانی، مصر و آرژانتین برخی از این کشورها هستند. عمده ترین کالاهای وارداتی هم شامل پنبه، مواد شیمیایی، ابریشم، حبوبات و برنج است که از ازبکستان، امارات، ترکیه، چین و روسیه وارد میشود.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۴ بهمن ۱۳۹۸, ۱۱:۴۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها