نهمین نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند مشهد برگزار شد

شهر هوشمند، شهروند خلاق

۸ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2503
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نهمین نمایشگاه شهر هوشمند همزمان با بیست و دومین نمایشگاه الکامپ با حضور شرکت‌های استارت‌آپی و نوآور در حوزه هوشمندسازی خدمات و فناوری اطلاعات و ارتباطات در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار شد.

در حاشیه این نمایشگاه که از یکم تا چهارم بهمن دایر بود، نشست‌هایی تخصصی با حضور مدیران عامل فناوری اطلاعات و ارتباطات کلان‌شهرهای کشور، مدیران کل فناوری اطلاعات و ارتباطات مراکز استان‌ها و معاونان برنامه‌ریزی کلان‌شهرهای کشور برگزار شد. مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد هم در بخشی از نمایشگاه، شتاب‌دهنده‌ها و کسب‌وکارهای نوآور دستاوردهای آنها را به نمایش گذاشت. کارگاه‌های «مدل‌های بازاریابی اپلیکیشن‌های شهروندی»، «باشگاه شهروندی و استارت‌آپ‌ها»، «حکمروایی خوب شهری در شهرهای هوشمند»، «بررسی اپلیکیشن‌های شهروندی»، «چگونه یک اپلیکیشن بسازیم» و «شهروند هوشمند و نشست تخصصی شهرهای هوشمند (از سیاست‌گذاری تا اجرا)» و... از برنامه‌های جانبی این رویداد بود. در قالب این نمایشگاه تفاهم نامه‌های همکاری بین شهرداری و برخی نهادها مثل آستان قدس رضوی و شرکت‌های هوشمندسازی امضا شد. 

تفاهم نامه همکاری شهرداری و آستان قدس برای ایجاد بانک اطلاعات املاک مشهد

با حضور ستار هاشمی معاون نوآوری وزارت ارتباطات، محمدرضا کلایی شهردار، محمدرضا حیدری، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد، معاونان شهردار و جمعی از مدیران شهری و استانی، تفاهم نامه همکاری بین شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی برای تبادل اطلاعات املاک این کلان‌شهر به امضا رسید؛ اتفاقی که به گفته شهردار قرار است از «انتقالات سربسته و سنتی ملک» گذشته جلوگیری کند و اطلاعات املاک در اختیار مردم و دو نهاد قرار بگیرد. تفاهم نامه‌ای که از نظر سید ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این نمایشگاه بود. هاشمی تاکید کرد که «تعاملات بین دستگاهی از ضروریات شهر هوشمند است و همکاری و اشتراک داده در حوزه املاک بین شهرداری مشهد و آستان‌قدس رضوی اتفاق بسیار خوبی است که قطعا نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت».

«مردم مشهد در حوزه اراضی و املاک به‌طور معمول با هر دو نهاد شهرداری و آستان قدس در ارتباط هستند و الحاق اطلاعات این دو نهاد در قالب بانک اطلاعات املاک شهری باعث افزایش سرعت پاسخگویی به نیاز‌های مردم در این حوزه می‌شود چون تا امروز تبادل اطلاعات املاک به‌صورت دستی انجام می‌شود و این موضوع گاهی توقف در روند کار شهروندان را به دنبال دارد» محمدرضا کلایی شهردار مشهد پس از امضای تفاهم نامه با بیان این نکته گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از املاک مشهد متعلق به آستان‌قدس رضوی است، این ارتباط و تعامل از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چون تاکنون بین این دو نهاد نوعی جدایی وجود داشت که هم اینک این نگاه شکسته شده و داده‌ها در اختیار هر دو نهاد و همچنین در اختیار عموم قرار می‌گیرد.»

جلوگیری از سوء‌استفاده‌ها در حوزه املاک

به گفته محسن غلامی، مدیر مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی، اشتراک‌گذاری داده‌ها و خدمات الکترونیکی یکی از محورهای اصلی این تفاهم‌نامه بوده و قرار است در این مبحث روی یکپارچه‌سازی سرویس‌ها؛ چه در سامانه‌های نرم‌افزاری مانند سامانه خدمات شهری شهرداری مشهد و سامانه املاک و اراضی آستان قدس رضوی و چه سامانه‌های موبایلی مانند رضوان و نقشه همراه مشهد تمرکز شود. در واقع، یکپارچه‌سازی سامانه‌های موبایلی در حوزه املاک و اراضی و استفاده مشترک از داده‌های مرتبط با ترافیک شهری و پارکینگ‌ها در حوزه اختیارات طرفین، از جمله موضوعات و محورهای همکاری در این تفاهم‌نامه است. شهریار آل شیخ معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد هم درباره این تفاهم نامه گفت: با این تفاهم نامه، مراجعات شهروندان را کم و حذف کرده‌ایم و مانع بسیاری از سوءاستفاده‌ها هم خواهیم شد، چرا که وضعیت مالکیتی املاک مشخص می‌شود و سرعت پاسخگویی هم افزایش خواهد یافت. رونمایی از نرم افزار (اپلیکیشن) «شهر من» اتفاق دیگری بود که در جریان نهمین نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد رقم خورد؛ کار افزاری که به گفته شهردار مشهد مجموعه‌ای از نرم افزارهای مختلف شهروندی را در خود جای داده و بستری یکپارچه برای ارائه خدمات مختلف به شهروندان است و قابلیت‌های آن به مرور زمان توسعه می‌یابد.

همچنین تفاهم‌نامه مشارکت در توسعه پروژه یکپارچه‌سازی خدمات و کسب‌و‌کارهای شهری بین شهرداری مشهد و شرکت «به پرداخت ملت» به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی در کشور به امضا رسید. محمد عین القضات مدیرساماندهی شبکه یکپارچه خدمات و کسب و کار‌های شهری شهرداری مشهد درباره نرم افزار «شهر من» گفت: با استفاده از این کار افزار، شهروندان می‌توانند از یک درگاه واحد و بدون نیاز به مراجعه حضوری یا استفاده از نرم افزارها، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مختلف، خدمات مورد نیاز خود را در حوزه شهرداری‌ها دریافت کنند. اپلیکیشن شهر من ۱۰ سرویس متنوع را ارائه کرده است. کلایی، شهردار مشهد در بازدید از یکی از غرفه‌های نمایشگاه شهر هوشمند گفت: دو سال است که شعار شهر هوشمند را در دستور کار خودمان قرار داده‌ایم و سعی کرده‌ایم در چند حوزه تمرکز داشته باشیم که این روزها نتایج بخشی از اقدامات در حال آشکار شدن است. یکی از بخش‌هایی که بر آن متمرکز شده‌ایم ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند است که در همین راستا سرمایه‌گذاری‌های زیادی در ایجاد مراکز اطلاعات و سیستم‌های انتقال اطلاعات و همچنین حمایت از استارت‌آپ‌ها در مراکز نوآوری و کسب و کارهایی که می‌توانسته از این طریق شکل بگیرد، انجام داده‌ایم.

شهناز رمارم، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد هم تاکید کرد: هدف این دوره شورای شهر و شهرداری این نیست که صرفا شهری دیجیتال و الکترونیک داشته باشیم بلکه بنای ما آن است که با توجه به شرایط روز دنیا در قرن ۲۱ پاسخ‌های هوشمندانه به نیازهای شهروندان داده شود.

معرفی برترینها در روز پایانی

در آیین اختتامیه این نمایشگاه از محمدرضا سمیعی معاون پیشین هوشمندسازی و معاون اداره‌کل خزانه‌داری شهرداری مشهد، نوید زهدی معاون هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری مشهد، علی متولی زاده رئیس امور فناوری‌های هوشمند سازمان فاوا و ابوالحسن افضلی رئیس گروه تحلیل داده‌های مکانی دفتر آمار، پژوهش و مطالعات راهبردی شهرداری به عنوان سخنرانان کارگاههای تخصصی «همایش ملی شهر هوشمند» تقدیر شد.

در بخش مشارکت کنندگان در برگزاری نمایشگاه هم مرکز نوآوری شهرداری مشهد، دفتر نوسازی و تحول سازمانی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی و مدیر سازماندهی شبکه یکپارچه خدمات و کسب و کارهای شهری مورد تقدیر قرار گرفتند.

معرفی تیمهای برتر رویداد «هکاتون شهر هوشمند» هم به عنوان یکی از بخش‌های جانبی نهمین دوره نمایشگاه شهر هوشمند، بخشی دیگر از آیین اختتامیه نمایشگاه را به خود اختصاص داد؛ تیم «دست طبیعت» با ساخت برنامه‌ای برای فرهنگ‌سازی به‌منظور استفاده شهروندان از خدمات محیط‌زیست شهری و دریافت جوایزی برای استفاده از آن‌ها توانست عنوان بهترین تیم در محور چالش شهر سبز را به خود اختصاص دهد. تیم «هوش شهری» هم با ایده راه‌اندازی سامانه‌ای برای پوشش اخبار شهری همراه با جوایز برای شهروند، تیم برتر در محور چالش شهروند هوشمند شد. تیم «مستر ماینینگ» هم با ایجاد برنامه‌ای برای داده‌کاوی شکایات سامانه 137 و دسته‌بندی موضوعی و منطقه آن‌ها، برترین تیم در محور داده‌کاوی شهری شد.

همچنین در بخش تقدیر از غرفه های برتر، غرفه شرکت ارتباطات زیر ساخت-همراه اول و غرفه رسا سبلان الکترونیک مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۴:۰۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها