در تازه ترین جلسه شورای گفتگوی خراسان رضوی عملکرد بخشهای مختلف در جلسات شورا بررسی شد

نمره اول برای اتاقهای سه گانه

۸ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2499
دبیرخانه شورای گفتگو: میانگین حضور شهردار در جلسات این شورا نزدیک صفر است دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- گزارش عملکرد بخشهای خصوصی، دولتی و نمایندگان مشهد در جلسات 9 ماهه اول امسال شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی شاید جالب توجه ترین بخش هفتاد و سومین نشست این شورا بود؛ جایی که از میانگین بسیار پایین حضور شهردار در جلسات و در مقابل، حضور 95 درصدی اتاقهای بازرگانی، تعاون و اصناف در این نشستها صحبت شد.

 

ماه پیش و در جلسه هفتاد و دوم شورای گفتگوی خراسان رضوی بود که استاندار از دبیرخانه شورا خواست تا عملکرد اعضای شورای گفتگو از حضور در جلسات گرفته تا طرح مسائل و چالشها را در قالب گزارشی در جلسه بهمن ماه ارائه کند. علی اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگو هم در جلسه بهمن ماه این گزارش را در قالب دستورکار اول ارائه کرد. گزارشی که نشان میدهد، میانگین حضور نمایندگان دولت در شورای گفتگو در 9 ماهه امسال حدود 70 درصد بوده، میانگین حضور نمایندگان مجلس و قوه قضائیه 40 درصد و میانگین حضور مدیریت شهری بسیار پایین و نزدیک به صفر بوده است؛ البته لبافی به این نکته اشاره کرد که در اکثر جلسات نمایندگانی از شهرداری و شورای شهر حضور داشته اند اما طبق آیین نامه شوراهای گفتگو شخص شهردار باید در جلسات حاضر شود.

لبافی میانگین حضور سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف در 9 ماهه امسال را 95 درصد و میانگین حضور نمایندگان بخش خصوصی را 90 درصد اعلام کرد. او گفت: در این میان میزان حضور و مشارکت رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی در شورای گفتگو صددرصد بوده است.

اما در ادامه، رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی خراسان رضوی به معرفی دستگاه‌ها و تشکل های فعال در طرح موضوع برای شورای گفتگو پرداخت. به گفته لبافی 22 موضوع از سوی تشکل های بخش خصوصی و دو موضوع از سوی دستگاه قضایی و اجرایی در این 9 ماه ارائه شده که بین تشکل های بخش خصوصی، دبیرخانه شورای گفتگو، اتاق بازرگانی و انجمن مدیران صنایع بیشترین عناوین پیشنهادی را در جلسات داشته اند.

در گزارشی که لبافی ارائه کرد، آماری هم از مصوبات شورا و پیگیریهای این مصوبات بود؛ در 9 ماهه امسال 87 مصوبه مطرح شده که 22 مورد ملی بود و در حال پیگیری در مرکز است. از 65 مصوبه استانی هم 25 مصوبه اجرایی شده و 40 مورد در حال پیگیری است.

درخواست شافعی از فعالان اقتصادی برای کمک به سیستان و بلوچستان

اما در بخش دیگری از این نشست، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و مشهد خواستار همراهی فعالان بخش خصوصی خراسان رضوی برای کمک به مردم سیل زده سیستان و بلوچستان شد؛ شافعی گفت: سیستان و بلوچستان سیلی تاریخی را بر دوش می کشد. این استان در طول تاریخ همواره مظلوم واقع شده و در سال های بعد از انقلاب به رغم تلاش های انجام گرفته، همچنان شاهد محرومیت آن هستیم.

رئیس اتاق ایران به کمک های مردم و فعالان اقتصادی کشور به سیل زدگان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: در همه استان ها، فعالان اقتصادی بسیج شده اند تا به بهانه این سیل توجه ها را به این خطه محروم و نیازهای آن جلب کنند. وی با بیان اینکه تصمیم فعالان اقتصادی کمک‌رسانی در حوزه آموزش و ساخت مدارس برای آن منطقه است ، از فعالان اقتصادی خراسان رضوی درخواست کرد از این موضوع عقب نمانند تا بتوانیم با همراهی همدیگر، گامی اساسی برای کمک به کودکان منطقه سیستان و بلوچستان برداریم.

شافعی همچنین به حضور بیشمار مردم مشهد و دیگر شهرها در مراسم تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی اشاره کرد و از برکات و آثار خون این شهید در کشور گفت که باعث شده آحاد جامعه از هر طیف و باوری در این مراسم شرکت کنند.

علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و نصرالله پژمانفر هم پس از صحبتهای شافعی با توصیف ویژگیهای سردار سلیمانی از مردم مشهد و خراسان رضوی بابت حضور در این مراسم تشکر و قدردانی کردند.

علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هم در دستور کار مربوط به اخبار اقتصادی استان به بیان آماری از دستاوردهای مثلث توسعه اقتصادی پرداخت. به گفته او در کمتر از یکسال گذشته 163 نهاد و بخش خصوصی به عنوان معین اقتصادی در قالب این طرح برای توانمندسازی مردم پای کار آمده اند و براساس اطلاعات ثبت شده 881 پروژه در استان در حال اجراست. اطلاعات 56 معین در سامانه ایجاد شده از سوی نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی ثبت شده و 243 پروژه از سوی نهاد مردمی بازدید و تایید شده است. رسولیان تصریح کرد: به این جمع بندی رسیده ایم که 3090 شغل با این تعداد پروژه در روستاها ایجاد و عملیاتی شده است.

اما این تنها بخش صحبتهای امیدوارکننده معاون اقتصادی استاندار نبود؛ او نقبی هم به نرخ بیکاری و اشتغال استان و مقایسه آن با میانگین کشوری زد و گفت: طبق گزارش مرکز آمار ایران در فصل پاییز، نرخ بیکاری خراسان رضوی 6.3 درصد بوده درحالیکه در 15 سال گذشته به این میزان کاهش نیافته بود. این نرخ را طی 15سال گذشته و در هیچ فصلی شاهد نبوده ایم و این اتفاقی مثبت برای استانمان به شمار می آید. رسولیان اشتغال خالص ایجاد شده در خراسان رضوی را 117 هزار نفر اعلام کرد و افزود: 9هزار مورد از این اشتغال خالص مربوط به روستاها بوده است.

پرداخت 26 هزار میلیارد تومان تسهیلات در 9 ماهه امسال در خراسان رضوی

رسولیان با بیان اینکه خراسان رضوی هم اکنون بالاترین نرخ مشارکت را در کشور در اختیار دارد، گفت: در این زمینه میانگین استان 8 درصد بیش از میانگین کشوری بوده و نرخ بیکاری ما نیز نسبت به تمامی استان ها پایین تر است. این موضوع در شاخص پرداخت تسهیلات و تراز بازرگانی هم خود را نشان می دهد و بر همین اساس، در 9 ماهه امسال 26 هزار میلیارد تومان تسهیلات در خراسان رضوی پرداخت شده است.

معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی به وضعیت فضای کسب و کار استان هم اشاره ای کرد و گفت: آمار تابستان امسال نشان می‌دهد که در حوزه فضای کسب و کار، نسبت به میانگین کشوری حدود 0.03 درصد وضعیت بهتری داریم.

موضوع یکی از دستورکارهای این جلسه هم مربوط به پیشنهادات و برنامه های دستگاههای دولتی برای بهبود شاخصهایی بود که از نظر فعالان اقتصادی در نظرسنجی اتاق بازرگانی ایران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخصهای محیط کسب و کار خراسان رضوی دارند؛ یکی از این شاخصها غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات است. شاخص دوم، بی ثباتی سیاست ها و مقررات مرتبط با حوزه کسب وکار، شاخص سوم، رویه های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی دریافت مالیات، شاخص چهارم،  دشواری تامین مالی از بانک ها و پنجمین شاخص، ضعف دادگاه ها در رسیدگی به شکایت ها و پیگیری موثر است.

لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی خراسان رضوی با بیان اینکه استان ما نسبت به 6 استان همتراز خود، بعد از فارس و تهران، بهبود شاخصهای کسب و کار را داشته است، گفت: با اینحال، در این 5 شاخص همچنان وضعیت چندان مطلوبی نداریم. وی افزود: موضوعات مربوط به این شاخصها و عملکرد و اقدامات دستگاههای اجرایی مرتبط و پیشنهادات آنها را در جلسات مختلف در دبیرخانه شورا بررسی کردیم و قالب دستگاههای اجرایی چون سیستم بانکی، صمت و مالیات برنامه های خود برای بهبود وضعیت را ارائه کردند و بر این اساس، ما پیشنهاداتی در نظر گرفتیم که به عنوان مصوبه شورای گفتگو مطرح خواهیم کرد.

حل و فصل اختلاف نظر اتاق اصناف و نظام صنفی کشاورزی

یکی دیگر از دستورکارهای این نشست به موضوع اختلاف اتاق اصناف و نظام صنفی کشاورزی درباره صدور مجوز فعالیت واحدهای کشاورزی و منابع طبیعی برای فروش محصولاتشان مربوط میشد؛ موضوعی که در نشستهای دبیرخانه شورای گفتگو مطرح شده و دو طرف درباره آن به توافق رسیده بودند.در این جلسه این توافقات به عنوان مصوبه شورای گفتگو مطرح شد؛ بر این اساس، توافق شد درباره عرضه محصولات کشاورزی در محل تولید، صرفا مجوز نظام صنفی کفایت کند و نیازی به مجوز اتاق اصناف نیست. همچنین در رابطه با عرضه محصولات کشاورزی در مکانهای متعلق به شهرداری مقرر شد دریافت مجوز از نظام صنفی کشاورزی کفایت کند. تشکلهای کشاورزی در جمع آوری محصولات تولیدی اعضا و عرضه به کارخانجات تولیدی هم نیاز به دریافت مجوز از اتاق اصناف یا اتحادیه های زیر مجموعه این اتاق ندارند.

مشکلات انجمن تخصصی صنایع همگن برق و الکترونیک خراسان رضوی درباره تعرفه های گمرکی، ثبت سفارش و... موضوع دیگری بود که در شورای گفتگو مطرح شد. به گفته لبافی در این مقوله، تاکید قانون بر این است که دستگاه های اجرایی از کالاهای داخلی استفاده کنند اما برخی دستگاه های اجرایی حاضر به ثبت خریدهای خود در سامانه خرید و تامین کالا نیستند. در دبیرخانه شورای گفتگو مقرر شده تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی، موضوع نظارت بر اجرای 5 بند قانونی در این زمینه (از سوی دستگاه های اجرایی) را ابلاغ کند تا نهادها و دستگاه‌ها به این مهم اقدام کنند.

همچنین در این نشست تاکید شد مشکلات واحدهای تولید خمیرمایه خراسان رضوی در جلسه ستاد تنظیم بازار استان بررسی شود.

 

 

 

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۲:۰۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها