مجوز واردات پوشاک باید حساب شده صادر شود

۳۰ دی ۱۳۹۸ کد خبر : 2497
در شرایط خاص دو سال اخیر و ممنوعیت ورود پوشاک، واحدهای صنعتی پوشاک با وجود سختی های فراوان در شرایط تحریم نظیر عدم دسترسی به مواد اولیه مرغوب، مشکلات تامین مواد اولیه از خارج از کشور، حجم نقدینگی بالای مورد نیاز به دلیل نرخ بالای ارز در نبود برندهای خارجی و کم شدن حجم قاچاق از بازار نسبتا مطلوبی برخوردار بوده اند.

در چنین بازاری معمولا برندهایی که بتوانند جایگزین کالاهای مرغوب خارجی و جوابگوی نیاز مشتریان باشند، از موقعیت بهتری برخوردار خواهند شد ولی برای تولیدکنندگانی که از این شرایط استفاده مطلوب نکرده باشند و با استفاده از شرایط کمبود کالاهای بی کیفیت و با قیمت ناعادلانه وارد بازار کنند، قطعا این بازار ماندگار نخواهد شد.

واحدهای صنعتی کشور باید خود را به حدی از مرغوبیت برسانند که مصرف کننده در هر شرایطی کالای ایرانی را به کالای خارجی ترجیح دهد. ولی در این شرایط و با مشکلاتی که صنعت با آن دست و پنجه نرم می کند حتی در صورت وجود مجوز واردات، این واردات باید با کنترل کامل و حساب شده انجام شود تا مجددا واحدهای پوشاک که اکثرا واحدهای کوچک هستند را به زمین نزند.

اکثر تولیدکنندگان پوشاک خراسان رضوی به صورت صنفی مشغول به فعالیت اند و واحدهای صنعتی بزرگ مقیاس سهم کمتری را در تولیدات استان دارند و واحدهای صنفی ما بعد از استان تهران رتبه دوم را در کشور دارند.

با توجه به صنفی بودن واحدهای پوشاک اکثر واحدها در مقیاس کوچک بوده و از تکنولوژی روز برخوردار نیستند و در شرایط ورود کالاهای قاچاق به دلیل هزینه های بالای سربار و حاشیه سود پایین در این صنعت و عدم برخورداری از ماشین آلات به روز و ناتوانی در پاسخگویی سریع به مشتری به سرعت از گردونه تولید خارج می شود ولی شرایط ناشی از تحریم تعدادی از واحدهای قدیمی را مجددا به گردونه تولید پوشاک برگردانده است که لازم است این واحدها با استفاده از شرایط موجود هرچه سریعتر با به روزرسانی تکنولوژی خود بتوانند بازار کشور را در دست گیرند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ دی ۱۳۹۸, ۱۵:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها