مجوز واردات کالا تهدیدی برای اشتغال مولد

۳۰ دی ۱۳۹۸ کد خبر : 2496
اصولا فضای دنیا، فضای بسیار رقابتی است و بستن مرزها برای واردات کالاها عملا بصورت گسترده در دنیا دیگر اتفاق نمی افتد. اما کشور ما از این نظر شرایط متفاوتی با سایر نقاط دنیا داشته است. شرایط تحریم ها راه را برای تامین مواد اولیه تولیدکنندگان، انتقال تکنولوژی و تولید در مقیاس کلان جهت حضور در بازرهای جهانی بسیار محدود کرده است و در شرایطی که مقام معظم رهبری تاکید بر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مولد درون زا دارند، در گام نخست می بایست از صنعت حمایت کرد تا به قوام و دوام لازم دست یابد و با نگاه به بازارهای جهانی در صورت تامین زیر ساخت های تبادلات مالی در این بازارها نیز حضور یابد

صدور مجوز واردات برای کالاهایی از جمله پوشاک در شرایطی که کشور تشنه ارز و اشتغال است ضمن ایجاد شرایط برای خروج ارز، اشتغال مولد کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. حوزه نساجی و پوشاک یکی از بخش هایی است که با کمترین سرمایه گذاری می‌تواند اشتغال بسیار مناسبی ایجاد کند، لکن با واردات بخش بزرگی از این تولید به مخاطره می افتد.

از طرف دیگر خروج ارز محدود به واردات از مبادی قانونی نخواهد بود و سوداگران با بهره گیری از این فرصت با واردات بخشی از کالاها از طریق مجاری قانونی، حجم کثیری از کالا را از طریق قاچاق وارد کشور می کنند و با قیمت های بسیار رقابتی با محصولات داخلی به نام کالایی که به صورت قانونی وارد کشور شده است، به ارائه محصولات میپردازند که در این بخش خسارات جبران ناپذیری به تولید ملی وارد می شود.

در این میان متاسفانه برخی تولیدکنندگان سوری و کارآفرین نما با سوءاستفاده از شرایط با قاچاق کالا به کشور و صرفا دوخت برچسب ایرانی، تحت نام برند داخلی در بازار حضور می یابند و گوی رقابت را از تولیدکنندگان واقعی می ربایند. در این شرایط کمتر واحد تولیدی توان رقابت جدی، برندسازی و توسعه را خواهد داشت، زیرا اصولا در شرایط رقابتی یکسانی با رقبای خارجی خود قرار ندارد و این موضوع در سالی که مزین به نام حمایت از تولید ملی است، جای تامل فراوان دارد.

باید توجه داشت که ازبکستان و ترکمنستان سرمایه گذاری عظیمی در صنعت نساجی داشته اند و به زودی به قطب تولید پوشاک حتی در سطح جهانی مبدل خواهند شد. به دلیل وجود پنبه فراوان به عنوان مواد اولیه ارزان، تکمیل زنجیره تولید از نساجی تا اخیرا پوشاک از دیر باز مورد توجه دولت های ایشان بوده است و با اجرای برنامه های اساسی، اکنون توانسته اند زنجیره ارزش افزوده خود را تا حدود زیادی تکمیل کنند و ادامه این روند حتی ممکن است به عنوان تهدید جدی برای صنعت نساجی و پوشاک کشور مطرح باشد.

در خصوص منطقه ویژه اقتصادی سرخس که به منطقه آزاد مبدل خواهد شد، همانطور که از نظر برخی از صاحبان صنعت این موضوع می تواند تهدید باشد، از طرف دیگر دقیقا می تواند فرصتی برای دستیابی به بازارهای آسیای میانه فراهم آورد و در صورت ایجاد تعاملات سیاسی و اقتصادی مناسب با کشورهای CIS فرصت مغتنمی برای تولید محصول و عرضه در بازارهای مذکور خواهد بود. امیدواریم صنعتگران استان از این فرصت به نحو احسن بهره برداری کنند و بیش از آنکه منطقه آزاد سرخس مبدل به منطقه واردات باشد بتوانیم از فرصت های بالقوه آن بهره برداری و آن را به درگاه صادرات منطقه تبدیل کنیم.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ دی ۱۳۹۸, ۱۴:۵۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها