مخالفت باFATF داد و ستد ما را محدودتر میکند

۹ دی ۱۳۹۸ کد خبر : 2481
مخالفت با FATF ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهد، اگر کشور ما در لیست سیاه قرار بگیرد با همین کشورهایی که در حال حاضر ما را قبول دارند و با ما معامله می‌کنند، به دلیل این‌که دیگر گواهینامه بانکی نخواهیم داشت، نمی‌توانیم داد و ستدی داشته‌باشیم

مخالفت با FATF ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهد، اگر کشور ما در لیست سیاه قرار بگیرد با همین کشورهایی که در حال حاضر ما را قبول دارند و با ما معامله می‌کنند، به دلیل این‌که دیگر گواهینامه بانکی نخواهیم داشت، نمی‌توانیم داد و ستدی داشته‌باشیم.

مخالفین FATF باید دلیل مخالفت خود را توضیح دهند. اگر دلیل مخالفت ایجاد محدودیت در جابجایی ارز است که در حال حاضر نیز نمی‌توانیم به صورت رسمی ارز جابجا کنیم، پس این دلیل مقبول نیست. اگر مخالفت به خاطر کمک‌رسانی به کشورهای دوست باشد، باید گفت در حال حاضر ما کمکی به کشوری نداریم و اگر کمکی هم بخواهد صورت گیرد، باید غیر رسمی و از راه های دیگر انجام شود، پس این دلیل نیز منتفی است. بنابراین به نظر می رسد دلیل این مخالفت ها سیاست‌های داخلی باشد که بسیار گران تمام خواهد شد.

باید به این نکته توجه کنیم که اگر کشور ما در لیست سیاه قرار گیرد، همین کشورهایی که در حال حاضر ما را تحریم نکرده اند و با ما معاملات کوچک دارند به دلیل این‌که دیگر گواهینامه بانکی نخواهیم داشت، نمی‌توانند با ما داد و ستد محدود فعلی را هم داشته‌باشند. این قانون در تمام دنیا پذیرفته شده و اجرا میشود و چه دلیلی وجود دارد که ما نپذیریم و دلیل این مخالفت ها چیست؟ چرا باید قفل سه لایه به تمام درهای واردات و صادرات کشور بزنیم؟ قبلا تصور میرفت شاید مخالفت ها برای چانه زنی با اروپا طراحی شده باشد، این مورد نیز در حال حاضر دیگر از بین رفته و اروپا توجهی به این موضوع نداشته و ندارد، پول اندک فروش نفت نیز یا دریافت نمی شود و یا همچون خود فروش نفت به صورت غیر رسمی و مخفی انجام میشود، واقعا دلیل مخالفت ها چیست و چرا؟ 

« تهیه کننده : محمدحسین روشنک » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۹ دی ۱۳۹۸, ۰۹:۳۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها