طلا و زیورآلات دارایی خصوصی مردم است

۲ دی ۱۳۹۸ کد خبر : 2477
تا آنجا که به یاد می آورم، پشت بانک ملی در خیابان ارگ سابق و امام خمینی فعلی مشهد و مقابل باشگاه افسران سابق و نزدیک کوچه ثبت، بانک کارگشایی وجود داشت که مردم براساس نیاز، طلا و زیور آلات و حتی فرش خود را برای اخذ وام به آن بانک می سپردند و از این دارایی برای کارگشایی و به تعریف جدید کارآفرینی استفاده می کردند که این وام براساس نرخ بهره مربوطه و ارزیابی آن با نیاز و چگونگی کاربری، اخذ می شد.

لذا اینکه استاندار محترم خراسان رضوی اعلام کرده حدود 20 هزار میلیارد تومان ارزش زیورآلات بانوان خراسانی برآورد می‌شود و خانواده‌ها می‌توانند از این ظرفیت و دارایی راکد برای حل مشکلات خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی استفاده کنند، این یادآوری به خانواده ها شاید محلی از اعراب نداشت و شاید به دلیل بومی نبودن ایشان است؛ هر چند گمان میکنم این روش در همه شعب بانک کارگشایی وابسته به بانک ملی در کشور  وجود داشته است.

اما سابقه این پیشنهاد به همان کاربری این نوع دارایی به عنوان جریان نقدینگی برمیگردد که با عرضه آن، شاید بازار از شدت افزایش قیمت در آینده بکاهد. البته بخشی از این نقدینگی برای عرضه دلار خانگی که پیش بینی حداقل ۱۸ میلیارد دلار در خانه ها را دارند، پیشنهاد می شد؛ لذا اگر کالاها و دارایی های سرمایه ای مد نظر استاندار محترم بوده است، شاید در حوزه خصوصی مردم است و آنها بهتر می دانند در قبال تورم انتظاری چه روشی را بکار گیرند. اما اگر منظور، استفاده از این دارایی برای ضمانت است که باز هم بخاطر هزینه بهره آن، برای سرمایه گذاری قابل استفاده نیست چرا که ابتدا باید بانکها نرخ بهره خود را اعلام دارند. بنابراین ایجاد انگیزه سرمایه گذاری حداقل با این روشها جایگاهی ندارد.

مولفه های مختلفی برای ایجاد و جذب سرمایه گذاری وجود دارد که تا کنون مثمر ثمر نبوده است. بانکها در خراسان رضوی اگر به درخواستها و دستورهای استاندار توجه کنند:

۱-خراسانی ها بیش از 50 درصد تسهیلات دریافتی، نزد سیستم بانکی سپرده دارند.

۲-بیش از ۵۰هزار میلیارد تومان سرمایه در قالب کارخانه های تعطیل شده و تملیک شده نزد بانکها وجود دارد که با راه اندازی آنها علاوه بر ایجاد منابع درآمدی برای سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی با ایجاد اشتغال از پرداخت سالیانه ۴۰۰میلیارد تومان بیمه بیکاری پیشگیری می کند.

۳-بازگرداندن دفاتر مرکزی واحدهای تجاری-صنعتی برای پرداخت مالیاتشان به استان نیز از منابع مهم درآمدی است.

4- با توجه به مصاحبه استاندار درباره توفیق عقد توافقنامه با معین ها، تعداد ۲۰۰طرح با سرمایه گذاری بالغ بر 123 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود 168 هزار نفر را امید دارند.

5- البته ظاهرا  سرمایه گذاری های مربوطه از نوع "سرمایه بر "و با تکنولوژی روز و به تعبیری هایتک است و باعث خوشحالی است چون هزینه های فرصتهای شغلی حدود ۸۰۰ ملیون تومان است. با این حال تقاضا داریم در صورت امکان لیست واحدهای هایتک و شغلهای حداقلی که به سمت شغل های ناپایدار، میل دارند را اعلام کنند تا انگیزه سرمایه گذاران را مضاعف و مشوق سایرین و نیز خوشحالی را دوچندان کنند.

فعال اقتصادی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲ دی ۱۳۹۸, ۰۹:۲۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها