همایش ملی ترانزیت تحولي براى احياء فرصت‌ها

۲۵ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2472
ضرورت حمل و نقل و جابجايي در طول عمر بشر با او عجين و همراه بوده است. امروزه حمل و نقل به عنوان گام نخست و مهم در تحولات اقتصادى و در واقع محور توسعه اقتصادى است.

ضرورت حمل و نقل و جابجايي در طول عمر بشر با او عجين و همراه بوده است.  امروزه حمل و نقل به عنوان گام نخست و مهم در تحولات  اقتصادى و در واقع محور توسعه اقتصادى است.

يكى از نعمتهاي خدادادي و مزيتهاي برتر اقتصادى كشور كه مكمل و لازم و ملزوم حمل و نقل بوده، موقعيت ترانزيت كشور است؛ پتانسيل و ظرفيتي كه نه تنها بهره بردارى حداكثرى نشده، بلكه به علت بى توجهي در سالهاي اخير كاهش و تغيير مسير آن را شاهد بوده ايم.

انجمن شركتهاي حمل و نقل بين المللي خراسان رضوى كه اعضاء آن حجم زيادى از ترانزيت خارجى كشور و عمليات حمل محمولات صادراتي را انجام ميدهند، با همكارى و مشاركت اتاق بازرگانى، صنايع، معادن و كشاورزى مشهد ميزبانى و برگزارى رويداد بزرگ و مهمى را براى اولين بار در كشور با حضور كليه دست اندركاران دولتى و خصوصي به عهده گرفته اند تا اين مزيت مغفول مانده را با حضور صاحبنظران، كارشناسان و مسئولان اين حوزه مورد نقد و بررسي قرار دهند.

اين همايش بنا به اهميت موضوع كه عنوان آن "اولين همايش ملي ترانزيت و حمل و نقل بين المللي در مسير توسعه اقتصادى"    ناميده شده است، با موضوع "ترانزيت، فرصتها، تهديدها و تدبيرها" در روز پنجشنبه ٢٨ آذرماه ٩٨ برگزار خواهد شد.

گرچه در شرايط نامطلوب اقتصادى به سر ميبريم و تدارك چنين همايشهايي هزينه بردار است اما با اين باور كه خروجى اين جلسات ميتواند در حوزه هاي مختلف اقتصادى و بهبود فضاي كسب و كار مؤثر و مفيد باشد و از طرفي لزوم و اهميت آن براى همگان هويدا بود،  انجمن تصميم به اجراى آن گرفت.

این همایش در چهار محور به بررسی مسائل حوزه ترانزیت میپردازد:                       

١-  "اهميت و نقش ترانزيت در اقتصاد ايران و مقايسه با كشورهاي همسايه" در اين پنل كه با حضور كارشناسانى از بخش خصوصى، مجلس و جامعه علمي برگزار مي‌شود، ابعاد و مزاياي ترانزيت عنوان خواهد شد.

٢- "قوانين و مقررات مخل در حوزه ترانزيت و چالشهاي پيش رو" موضوع پنل دوم خواهد بود كه در خصوص  يكى از موانع و مشكلات  حوزه ترانزيت با  حضور دست اندركاران و صاحبنظران اين بخش و به صورت پرسش و پاسخ مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت .

٣-  "تعدد سازمانهاي دخيل و نقش متولي واحد در توسعه ترانزيت" از ديگر مشكلات مهم این صنعت است كه همانند پنل قبلي برگزار   و موانع و معضلاتى كه از عدم يك متولي واحد خاص و تصميم گير و همچنين دخالت سازمانها و نهادهاي مختلف حادث شده به چالش كشيده خواهد شد.

٤-  "نقش دانشگاه و مجامع علمي در توسعه ترانزيت و حمل و نقل بين المللي" موضوع محور چهارم هست كه درباره اهميت ورود و نگرش علمي به مبحث ترانزيت با حضور اساتيدى از مجامع علمي خواهد بود.

در اختتاميه همايش نیز كه با سخنراني و حضور تعدادي از مقامات ملي و كشورى برگزار خواهد شد، از شركتهاي حمل و نقل نمونه و برتر در سطح كشور و استان تقدير خواهد شد.

اميد است خروجى اين همايش منشاء اقدام عملي و جدى در حوزه ترانزيت شود و با حل مشكلات اين حوزه، شاهد افزايش و توسعه ترانزيت با مشاركت شركتهاي حمل و نقل بين المللي توانمند در استان و كشور باشيم.

« تهیه کننده : محمود امتی » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۳۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها