روایت دنیای اقتصاد از آنچه در نشست شهردار مشهد در سالگرد انتخاب شدنش گذشت

گلایه از منیّتها

۲۵ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2468
محمدرضا کلایی در سومین نشست خبری خود در سالگرد انتخاب شدنش به عنوان شهردار مشهد بی پرده و صریح به سوالات خبرنگاران پاسخ داد، از اقدامات یکسال اخیر شهرداری گفت و از برخی دیدگاههای موجود در مشهد انتقاد کرد

کلایی از منیتها و نفسانیات به عنوان آنچه به مشهد آسیب میزند گفت. او از خود بزرگ بینیها و خودحق بینی ها و نادیده گرفتن برخی اقداماتی که در شهر انجام گرفته، تنها به این خاطر که آن کارها به نام یک جناح نوشته میشود گلایه کرد و معتقد بود این دیدگاهها آزاردهنده است. شهردار مشهد تاکید کرد که «اینکه ما یک گرایش سیاسی داریم و در چارچوب آن مسئولیت به ما سپرده می‌شود یک بحث است و اینکه در عمل چه وظایفی داریم، بحثی دیگر؛ بنده اصلاح‌طلب ام و اعتقادم به مشارکت مردم، مبارزه با فساد و... ریشه در دیدگاه سیاسی ام دارد. اما شهردار همه مردم این شهرم و باید حرف همه را بشنوم».

50 محور اصلی تدوین شده برای مشهد تا سال 1400 موضوع ابتدایی صحبتهای کلایی بود که قبل از آغاز پرسشهای خبرنگاران اصرار به تشریح آن داشت؛ البته با توجه به زمان سه ساعته این نشست و سوالات پرشماری که خبرنگاران برای طرح آن نام نویسی کرده بودند، شهردار جوان این مجال را نیافت که همه 50 محور را آنطور که خودش میخواهد تشریح کند و مجبور شد حداقل 40 محور را تیتروار بیان کند.

او در بیان 10 محور ابتدایی اما کمی توضیح و تفسیر چاشنی صحبتهایش کرد؛ از هدفگذاری برای تحولی جدی در بافت پیرامونی حرم رضوی و مشکلات 292 پروژه در آن حوالی به خاطر مشکلاتی که اوایل دهه 90 بین شهرداری، راه و شهرسازی و استانداری به وجود آمده بود، گفت. همچنین به راه اندازی خط 3 مترو مشهد تا سال 1400 به عنوان یکی از مهمترین اهداف اشاره کرد و البته از سختی این کار گفت که دلیل آن افزایش قیمت خطوط ریلی است؛ به گفته کلایی در پایان سال 96 هزینه ساخت هر کیلومتر قطار شهری 240 میلیارد تومان بود و در پایان سال 97 این رقم به 750میلیارد تومان رسیده است.

وهم منابع دلیل آغاز برخی طرح‌ها در اوایل دهه 90

شهردار مشهد از برخی اقدامات مدیریت شهری در اوایل دهه 90 هم گلایه کرد؛ به عقیده او اقدامات شهرداری در آن زمان در حاشیه خیابان حر عاملی اولویت نبوده اما «وهم منابع و هزینه کرد بودجه شهرداری» باعث شروع آن طرح غیرکارشناسانه و غیرقابل توسعه شده و حالا قرار است با استفاده از شهرسازی ترمیمی مشکل آن منطقه حل شود. کلایی از اهالی آن منطقه بابت تمامی مزاحمتهای ایجاد شده در این چند سال عذرخواهی کرد و گفت «به کار گرفتن کارشناسانی که فقط به دنبال تملک زمینها بودند، باعث این اشکالات شده و مدیریت شهری باید این 8 سال را جبران کند».

معرفی 27 نفر به هیئت تخلفات شهرداری

مبارزه با فساد و برقراری شفافیت موضوع دیگری بود که کلایی به عنوان یکی از دستاوردهای مدیریت شهری کنونی به آن نقبی زد و از آن به عنوان یکی از موضوعات قطعی، ضروری و البته زمانبر نام برد. او تصریح کرد: در زمینه مبارزه با فساد در شهرداری ۲۷ نفر به هیئت تخلفات شهرداری معرفی شده‌اند، ۱۶ نفر جابه‌جا شده‌اند و ۴۹ مورد تذکر، اخطار و تشکیل پرونده صورت گرفته‌ است. برای مبارزه با فساد باید به سراغ شاخه‌های فساد و دلالان در بیرون از مجموعه شهرداری برویم که این مهم هم در دستور کار است و به زودی اقدامات خوبی در این خصوص انجام خواهد شد.

شهردار مشهد درباره شایعاتی مبنی بر بازداشت معاون پارلمانی شهردار و شهردار منطقه ثامن گفت: ما معاون پارلمانی در شهرداری نداریم و مدیر پارلمانی شهرداری هم بازداشت نشده‌ است. شهرداری ثامن هم دارای موضوعاتی با ۲۵ سال سابقه است و کسی که در این منطقه کار می‌کند به صورت مداوم با دستگاه قضا در ارتباط است و بازداشتی در کار نیست.

با فعالیت بازرگانی شهرآرا مخالف بودم 

کلایی درباره پرونده روزنامه شهرآرا تصریح کرد: موسسه فرهنگی شهرآرا در حوزه تولید و نشر خبر و در حوزه خبرنگاری و عملکرد رسانه‌ای سرمایه ارزشمندی است و حمایت کامل از این مجموعه دارم اما با فعالیت بازرگانی این موسسه مخالفم. من از ابتدا با مصوبات توسعه فعالیت‌های بازرگانی در موسسه شهرآرا موافق نبودم اما مصوبه بود و اجرایی شد، دستگاه‌های نظارتی شبهاتی نسبت به برخی فعالیت‌های بازرگانی این موسسه دارند که رسیدگی به آن حق دستگاه قضایی است.
شهردار مشهد درباره سامانه چشم شهر به عنوان سامانه‌ای برای رصد مشکلات شهر و اطلاع رسانی این مشکلات از طریق شهروندان هم گفت: مرحله آزمایشی بهره‌برداری از این سامانه به پایان رسیده و 140 میلیارد تومان برای آن اعتبار گذاشته شده که تا نیمه دی ماه امسال وارد فاز عملیاتی می‌شود.

استیضاح من جوک است 

شهردار مشهد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره شایعاتی مبنی بر استیضاحش در شورای شهر مشهد گفت: استیضاح من جوک است و از ابتدای کار سعی شده در راستای منافع مردم حرکت کنیم و کاری به موافقان و مخالفان نداریم.
او در زمینه بکارگیری بانوان در مدیریت شهری هم اظهار کرد: در شهرداری مدیران خانم توامندی داریم. نگاه من به حضور بانوان در شهرداری نگاه به توانمندی آنهاست و صرفا به دنبال افزایش رقم حضور خانم‌ها در شهرداری نیستیم.

کلایی درباره تعیین تکلیف حوزه معاونت فرهنگی شهرداری و تعیین معاون برای این حوزه نیز گفت: معاون فرهنگی را به زودی انتخاب می‌کنیم. ضمن اینکه از عملکرد آقای مصحفی به عنوان سرپرست این معاونت راضی هستیم.

4 میلیارد و 600 میلیون تومان برای حمایت از ورزش قهرمانی

«مبالغ پرداختی شهرداری به هیئتهای فوتبال و کشتی مشهد چقدر و بر چه اساس بوده است؟» این سوالی بود که یکی از خبرنگاران از آقای شهردار پرسید و تاکید کرد که آیا ریاست دو عضو شورای شهر در این هیئتها باعث تزریق بودجه به آنها شده؟ کلایی اما در پاسخ گفت: ما حمایت منحصری از این دو رشته نداریم بلکه حساب هدایای ورزشی ما نزد بانک تجارت است و مبالغ در اختیار اداره کل ورزش و جوانان قرار میگیرد. درست است که از فوتبال و کشتی حمایت کرده ایم اما از رشته های والیبال، بسکتبال و هندبال آقایان و بانوان هم حمایت کرده ایم.

شهردار مشهد بودجه مصوب حمایت از ورزش قهرمانی را 4 میلیارد و 600 میلیون تومان اعلام کرد که 40 درصد از این مبلغ سهم فوتبال و فوتسال، 20 درصد سهم کشتی و 40 درصد برای سایر رشته ها هزینه میشود. او البته خاطرنشان کرد که درخواست افزایش این بودجه به 10 میلیارد تومان را داده ایم و در صورت موافقت با این موضوع، مبالغ بیشتری به سایر رشته ها اختصاص می یابد.

از وجود طرحی مثل آبادگران در مشهد متاسفم

«پروژه آبادگران» مشهد و سرانجام آن سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود؛ کلایی در پاسخ به این موضوع به صراحت گفت: در خصوص آبادگران معتقدم که پروژه اشتباه بوده و محیط زیست در آنجا دچار مشکل شده است؛ مدیریت آن پروژه ضعیف بوده و متاسفم که چنین طرحی در شهر مشهد وجود دارد. این پروژه مجوز را مستقیماً از شهرداری نگرفته و قراردادی با راه و شهرسازی امضا کرده و به تعهداتش عمل نکرده. در این زمینه کاری تحقیقاتی از سوی سازمان بازرسی کشور انجام شده و تصمیم این سازمان برای ما هم لازم الاجراست.

او درباره مجموعه کوهستان پارک هم اظهار کرد: با توجه به اینکه این مجموعه از سوی بانک دی به مجموعه دیدار که کارگزاری اش در تهران است واگذار شده نمی‌توانیم کاری انجام دهیم اما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم جز شهر بازی و فضای سبز کاربری دیگری داشته باشد.

ضرورت ابلاغ هر چه سریعتر طرح تفصیلی

«ما به دنبال اجرای نهضت آسفالت در مناطق دچار کمبود بودیم اما در این قضیه با مشکل مواجه شدیم» شهردار مشهد با بیان این مطلب افزود: در محدوده منفصله طوس ۱۸ روستا به محدوده شهر آمده‌اند و ما طرح تفصیلی مصوب نداریم تا اجازه اجرای آسفالت را در آن مناطق داشته باشیم. وجود معابر خاکی در آن مناطق افتضاح است. معتقدم که باید با جدیت از شورای عالی شهرسازی تقاضا کنیم که هر چه سریعتر طرح تفصیلی را ابلاغ کنند و در این طرح نقاطی که به شهر الحاق شده و توسعه یافته تکلیفشان مشخص شود. امروز برای خدمات رسانی به شهرک مهرگان و روستاهای طوس که قبلا داخل محدوده شهر مشهد نبوده دچار مشکلیم زیرا به محض انجام این کار دستگاه نظارتی ورود می‌کند.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها