ابهام در تولید50 مگاوات برق تجدیدپذیر در خراسان رضوی

۱۱ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2460
با تصویب هیات وزیران در خصوص لزوم تامین 20 درصد از انرژی مورد نیاز دستگاه‌ها و ادارات توسط خود آن‌ها از منابع تجدیدپذیر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز طی بخشنامه‌ای بر این مساله تاکید کرد. این مصوبه 2 سال به ادارات و دستگاه‌ها مهلت اجرایی شدن مفاد آن را داده است.

براساس این مصوبه، اگر دستگاه‌های اداری به این طرح عمل نکردند، پس از پایان مهلت 2 سال، وزارت نیرو باید نرخ بهای برق مصرفی آن‌ها را با میانگین نرخ انرژی‌های تجدیدناپذیر محاسبه کند.

با این حال متاسفانه تاکنون به مقدار خیلی کمی اجرایی شده که شاید در حد یک درصد باشد. ضمنا مهلت 2 سال مربوط به اجرای آن نیز پایان یافته و هنوز وزارت نیرو بخشنامه‌ای که آقای جهانگیری ابلاغ کرده را اجرایی نکرده است.

براساس آمار در مشهد حدودا 1500 مشترک اداری برق مصرف می‌کنند که قرارداد آن 251 مگاوات است و تامین 20 درصد آن از طریق انرژی‌های تجددپذیر حدود 50 مگاوات می‌شود. این عدد بزرگی برای تامین انرژی از خورشید است و لازم است از ادارات خواسته شود که چرا این بخشنامه اجرایی نشده است.

یکی از دلایل اجرایی نشدن این مصوبه این است که ادارات پول برق را پرداخت می‌کنند و این مساله در هزینه‌های جاری آن دیده شده است و برای آن‌ها تفاوتی ندارد. در واقع دولت نمی‌تواند حقوق و هزینه‌های جاری دستگاه‌ها را نپردازد. برق مصرفی نیز جزو هزینه‌های جاری ادارات است که بودجه آن توسط دولت همیشه پرداخت می‌شود. بنابراین انگیزه‌ای برای عمل به این مصوبه وجود ندارد.

این در حالی است که امروز دنیا به این نتیجه رسیده که باید انرژی را در مقیاس کوچک و به صورت پراکنده تولید کرد. یکی از اهداف این ایده ناشی از الزامات پدافند غیرعامل است که امنیت بالایی ایجاد می‌کند. همچنین مساله کاهش تلفات انرژی نکته دیگری است که در اجرای این طرح به آن توجه شده است. هنگامی که قرار باشد برق تولید شده از نیروگاه به مصرف‌کننده برسد، در میان راه بخشی از آن تلف می‌شود؛ این در حالی است که با تولید برق در محل مصرف، می‌توان جلوی تلفات را نیز گرفت.

دولت باید این کار را از خود آغاز کند. حداقل ماجرا این است که فرمانداری‌ها این طرح را پیاده‌سازی کنند که همین اتفاق هم نیفتاده است.

باید توجه داشت در اجرای این طرح ابزارهای تنبیهی پاسخگو نیست بلکه باید از سیاست‌های تشویقی مانند مدیریت سبز بهره برد. به عنوان نمونه می‌توان ادارات را تشویق به اجرای این طرح کرد تا در ازای آن، از پرداخت عوارض نوسازی معاف باشند. در حال حاضر امکان اجرایی شدن این پیشنهاد وجود دارد چون شهرداری‌ها زیر نظر وزارت کشور فعالیت دارند.

باید توجه داشت یک نیروگاه خورشیدی مونوکسید کربن تولید نمی‌کند و همین امر می‌تواند کمک بزرگی به محیط زیست باشد. براساس ارزیابی‌ها هر کیلو وات برق خورشیدی به اندازه 50 درخت ارزش دارد. در واقع تولید یک کیلو وات برق با انرژی فسیلی نیازمند 50 درخت است تا بتواند مونوکسید کربن حاصل از تولید برق را جذب کند.

نباید از یاد برد که نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر 30 درصد افزایش یافته و به خوبی خریداری می‌شود و سرمایه‌گذاری در این زمینه یک نوع صنعت است.

« تهیه کننده : حمید اسماعیلی » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها