نیاز امروز جامعه اقتصادی برای نقش آفرینی در اجتماع چیست؟

نهادینه کردن اخلاقیات در کسب و کار

۱۱ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2457
مراکز توانبخشی فیاض بخش و فتح المبین و مرکز سرطان رضا، نامهایی آشنا برای شهروندان مشهد است؛ موسساتی که با اهداف عام المنفعه از سوی صنعتگران و کارآفرینان خیّر و در جهت توان بخشی به معلولان و بیماران سرطانی ایجاد شده و در نوع خود در ایران از اولین‌ها به شمار می‌رود.

فعالیت صنعتگران و کارآفرینان در امور خیریه اما به این مراکز ختم نمی‌شود؛ فعالان اقتصادی خراسان رضوی از دیرباز در حمایت از مردم زلزله‌زده و سیل‌زده هم کمکهای چشمگیری به صورت فردی و یا گروهی داشته‌اند؛ نمونه اش یاری رساندن به زلزله زدگان بم از طریق جامعه یاوری اتاق بازرگانی خراسان رضوی و احداث هنرستان در آن شهرستان و نیز کمکهای قابل توجهی که به مردم زلزله زده و سیل زده در یکی دو سال اخیر در غرب و شمال کشور و همین استان داشتند. در کنار اینها، اقدامات زیادی نیز انجام شده که تاکنون خبری از آن منتشر نشده است.

امروز انجام امور عام‌المنفعه و توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقیات در کسب و کار یکی از مزیت‌های رقابتی شرکتها در جهان به شمار می‌رود و شرکت‌هایی که توجه بیشتری به این امور داشته باشند با اقبال بیشتری از سوی مردم نیز روبرو می‌شوند.

اعضای هیئت نمایندگان اتاق مشهد و فعالان اقتصادی خراسان رضوی، برای ساماندهی هر چه بیشتر امور خیریه و اقدامات موثرتر در این زمینه گامی دیگر برداشته اند؛ برای نخستین بار شاهد شکل گیری کمیسیون مسئولیتهای اجتماعی در این تشکل هستیم و به گفته رئیس اتاق ایران، به زودی اولین دفتر مسئولیتهای اجتماعی هم در اتاق مشهد تاسیس میشود.

اما تشکیل کمیسیون مسئولیتهای اجتماعی اتاق بازرگانی خراسان رضوی 20 تیرماه 98 در دستور کار قرار گرفت و هدف اتاق بازرگانی از تشکیل این کمیسیون، توجه بیشتر به مسائل اجتماعی و نزدیکتر شدن اتاق اعم از سیاستگزاران و اعضای آن به مردم و حوزه کسب و کارهای خرد عنوان شده است. آنچه به محیط زیست و حفاظت از آن مربوط است، موضوعات مربوط به روابط اجتماعی که بر زندگی و محیط کسب و کار اثر دارند، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی، تلاش برای کاهش ضایعات، موضوعات مربوط به خیریه‌ها و جوامع نیکوکاری، کمک به گسترش آموزش‌های کاربردی در کسب و کارهای مختلف، همکاری با نهادهای علمی و آموزشی داخل و خارج از کشور برای بهره بردن از تکنولوژی‌های نوین آموزشی و برگزاری مراسم معرفی فعالان نام آور و سختکوش در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی مهمترین موضوعات و سرفصل اهدافی است که این کمیسیون دنبال می‌کند.

برنامه ریزی برای انسجام کارآفرینان در ایفای مسئولیت اجتماعی

رضا حمیدی که نامش به عنوان یکی از کارآفرینان فعال در امور مسئولیتهای اجتماعی در میان فعالان اقتصادی استان و کشور برده میشود و در ساخت ساختمانهایی برای موسسه همدم نقش داشته، ریاست این کمیسیون را برعهده گرفته است؛ (حمیدی در دوره هشتم اتاق مشهد، ریاست کمیسیون بهبود محیط کسب وکار را برعهده داشت) او غفلت از مسائل اجتماعی را برای اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی یک «نقیصه» میداند و شکل گیری کمیسیون مسئولیتهای اجتماعی را به فال نیک گرفته و آن را در راستای ایفای هدفمند مسئولیت اجتماعی اثرگذار میداند. حمیدی البته تاکید میکند که کارآفرینان زیادی هستند که تا به امروز با عملکردشان نشان داده اند که به فکر جامعه هستند و شکل گیری این کمیسیون حرکت آنها را برای اعتلای جامعه منسجمتر میکند.

حمیدی به اولین جلسه این کمیسیون و آنچه در آن نشست مطرح شد اشاره میکند و میگوید: صحبتهای اعضای کمیسیون در نخستین جلسه را جمع بندی میکنیم و براساس اولویتها و نیازهای کشور در حد توان آنها را پیاده سازی میکنیم. البته فراموش نکنیم که اتاق بازوی مشورتی دولت است نه بازوی اجرایی؛ با این وجود تلاش میکنیم که دولتمردان را تشویق و راضی کنیم که از دستاوردهای این کمیسیون استفاده کنند و در این زمینه نیازمند اطلاع ر سانی از سوی مطبوعات و رسانه ها هم هستیم.

وی ابراز امیدواری میکند که دولت در ایفای این وظیفه به فعالان اقتصادی کمک کند و در عین حال خاطرنشان میکند: امیدوارم دولت همراه ما باشد اما به آن تکیه نمیکنیم زیرا کمبود زیادی در بخشهای مالی دارد و ممکن است از نظر فکر و ایده بتواند ما را همراهی کند. همانطور که برخی پروژه ها ممکن است هنوز به درد کشور بخورد و نیمه کاره مانده باشد و ما با کمک فکری دولت سعی میکنیم در اجرا و اتمام آنها نقش داشته باشیم.

راه اندازی 58 پروژه توسط جامعه یاوری خراسان

اما همانطور که ابتدای گزارش اشاره شد، اتاق بازرگانی مشهد پیش از این در قالب جامعه یاوری اقدامات قابل توجهی در یاری رساندن به نیازمندان انجام داده است؛ سال 65 بود که جامعه یاوری کشور تاسیس شد و با توجه به ظرفیت ها و نیاز خراسان به مدرسه سازی، سال 83 جامعه یاوری خراسان از این تشکل کشوری مستقل شد و فعالیتهای خود را به طور جدیتر و رسمی تری دنبال کرد.

به گفته علی دادور مدیرعامل جامعه یاروی خراسان هدف اصلی و اولیه از تاسیس این تشکل، مبارزه با جهل و خرافات در روستاهای محروم در قالب ساخت مدرسه و هنرستان بوده است اما در نهایت کار این جامعه تنها به مدرسه سازی ختم نشد و احداث خانه های بهداشت، اورژانس جاده‌ای، کتابخانه، آزادسازی زندانیان دیه و... را نیز در دستور کار خود قرار داد.

جامعه یاوری ایران امسال پانصد و چهل و هشتمین پروژه را افتتاح خواهد کرد و در مدت 14 سالی که از تاسیس جامعه یاوری در خراسان رضوی میگذرد، 58 پروژه توسط آن راه اندازی شده و به بهره برداری رسیده است.

دادور میگوید: پس از ساخت تعداد مشخصی مدرسه در جامعه یاوری خراسان به این نتیجه رسیدیم که شمار فارغ التحصیلان بیکار در استان بسیار است، بنابراین به این فکر افتادیم که هنرستان بسازیم با این هدف که دانش آموزان مهارت های مختلف و نیاز روز کشور و استان را فراگیرند. برهمین اساس، تاکنون 6 هنرستان در استان و کشور ساخته ایم؛ فارغ التحصیلان این مراکز آموزشی به سرعت جذب بازار کار میشوند و مشکل فارغ التحصیلان مدرسه را ندارند. موفقترین پروژه هنرستانی ما در شهرستان قائنات بوده که بیکاری برای جوانان آن منطقه تقریبا حذف شده است.

وی درباره برنامه های آینده جامعه یاوری خراسان اظهار میکند: ما به دنبال جذب خیران بیشتری در جامعه یاوری هستیم؛ پیشتر کارآفرینان و فعالان اقتصادی زیادی در یاری رساندن به مناطق محروم به ما کمک میکردند و امروز تعدادشان کاهش یافته که یکی از دلایل کاهش این افراد این است که برخی خیران در مناطقی هستند که به علت تحریمها نمیتوانند به ما پول برسانند. در حال حاضر برخی پروژه های ما نیمه تمام است و نیازمند کمک آموزش و پرورش و شبکه بهداشت هستیم. این پروژه ها از ابتدا قرار بوده با همراهی بخش خصوصی و دولت انجام شود؛ خیران وظیفه خود را انجام داده اند و منتظریم دولت کارش را انجام دهد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۴۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها